eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyPotrącenie z wynagrodzenia


2008-07-14 22:22 autor: spajki21

2 491 odsłon

Potrącenie z wynagrodzenia

Witam. Po trzech miesiącach przepracowanych na "umowę zlecenie" otrzymałem umowę o pracę na czas określony 5 lat. Reasumując pracuję już cztery miesiące w tej firmie. Miesiąc Czerwiec był moim pierwszym miesiącem na umowę o pracę , w tym też miesiącu odbyła się w zakładzie coroczna inwentaryzacja. Rezultat inwentaryzacji to straty zakładu pracy na ok. 30 tyś. zł. Kierownictwo zakładu najwyższego szczebla podjęło decyzję ,że za powyższe straty odpowiemy my - pracownicy bez znaczenia na okres zatrudnienia , objawia się to tym , że przez okres trzech miesięcy będzie nam potrącane z wypracowanej premii po 100 zł. Podpisywaliśmy odpowiedzialność materialną za szkody wyrządzone na szkodę firmy. Pytanie , czy pracodawca ma prawo zabierać Nam część wypracowanej premii na pokrycie strat inwentaryzacyjnych ??? Zabezpieczenie firmy w postaci monitoringu wewnętrznego zostało zamontowane po inwentaryzacji , kiedy były znane jej wyniki. proszę o odpowiedz. :eek:

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-07-15 11:04 autor odpowiedzi: j.a

    Jeżeli podpisałaś odpowiedzialność materialną za szkody wyrządzone na szkodę firmy to teoretycznie jesteś współospowiedzialna...

    To znalzłem na www.portalkadrowy.pl

    Pracownicy odpowiadają za ubytki w powierzonym im mieniu

    Jeśli pracodawca podpisał z pracownikami umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej za mienie powierzone im łącznie z obowiązkiem wyliczenia się, to za niedostatki w tym mieniu pracownicy odpowiadają w częściach określonych w umowie. W razie ustalenia, że szkoda w całości lub w części została spowodowana przez niektórych pracowników, za całość szkody lub za stosowną jej część odpowiadają tylko sprawcy szkody. Jeżeli pracownik podpisał indywidualną deklarację odpowiedzialności materialnej za mienie powierzone, odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. Jeśli zatem pracownicy zużyli powierzony im towar na własne potrzeby, na skutek czego pracodawca musiał ponieść dodatkowe wydatki, pracownicy mają obowiązek pokryć koszty spowodowanego przez siebie niedoboru. Od odpowiedzialności pracownik może się uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych. W szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.

    Więc powinnaś mieć duże szanse wykazania że strata byłe w małym stopiu spowodowania przez Ciebie

    to kolejna porada:

    Umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej określa zakres odpowiedzialności poszczególnych pracowników za mienie powierzone im łącznie, z obowiązkiem zwrotu, albo do wyliczenia się. Zasadą jest, że umowę taką podpisać powinni wszyscy pracownicy danego pracodawcy, a każda zmiana w składzie osobowym wymaga sporządzenia inwentaryzacji i podpisania nowej umowy. Nie ma poza tym przeszkód, aby pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy byli objęci umową o wspólnej odpowiedzialności materialnej. Należy jednak pamiętać, że skuteczność takiej umowy zależy od spełnienia określonych przepisami wymagań.

    Warunkiem odpowiedzialności pracownika jest:

    prawidłowe powierzenie mienia pracownikom (poprzedzone inwentaryzacją),

    stworzenie pracownikom takich warunków przechowywania mienia, aby byli w stanie je dopilnować.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania