2014-04-07 13:30 autor: konto usunięte
11 565 odsłon
Jestem położną odcinkową pracującą w szpitalu w systemie zmianowym w 12-stogodzinnych dyżurach. W moim miejscu pracy obowiązuje 3-miesieczny okres rozliczeniowy wypracowanych godzin, który pozwala na przestawianie dyżurów w ciągu kwartału. Oddziałowa generalnie uwzględnia nasze wcześniejsze prośby o dni wolne podane przez nas zanim ułoży grafik dyżurów na dany miesiąc, my w zamian nie odmawiamy przestawiania dyżurów, jeśli jest taka potrzeba, mimo tego, iż jesteśmy stawiane przed faktem dokonanym (polecenie: sprawdź w grafiku, poprzestawiałam dyżury).
Problem tkwi w tym, iż oddziałowa nie ma w zwyczaju pytać, czy danego dnia jestem dyspozycyjna i wstawia mi dyżur bez uzgodnienia tego ze mną, nie pytając mnie o to. W zasadzie ja dotychczas nie odmówiłam, jednak taka sytuacja właśnie teraz miała miejsce. Ta sytuacja nie dotyczy tylko mnie, jest nagminnie stosowana przez oddziałową z polecenia – wg oddziałowej - pani dyrektor ds. pielęgniarstwa.
Oddziałowa powtarza, chyba za panią dyrektor ds. pielęgniarstwa, że o przestawieniu dyżuru należy informować tylko tego pracownika, który nie będzie w najbliższym czasie w pracy i nie będzie miał możliwości wglądu w grafik. Reszta ma się zapoznać ze zmianami i przyjąć do wiadomości. W momencie, gdy okazuje się, że mam przestawiony dyżur i nie mogę danego dnia (wcześniej był moim wolnym dniem) przyjść do pracy i informuję o tym przełożoną, ona poleca mi ten dyżur zamieniać z koleżankami. Uważa, że robi mi przysługę wyrażając zgodę na zamianę dyżurów (ograniczanie zamian) i oczekuje wdzięczności.
Przytoczę ostatnią sytuację: np. już w lutym informowałam, że pod koniec kwietnia będę miała kurs dokształcający, na który jadę we własnym zakresie i wolnym od pracy czasie. Oczywiście dostałam wstępnie wolny dzień, w momencie, gdy koleżanka uległa wypadkowi, nie konsultując ze mną oddziałowa wstawiła mi tego dnia dyżur. Gdy zapytałam, czemu wcześniej nie zadzwoniła, odpowiedziała: a co ja zrobię, gdy będę dzwonić i nie zgodzi się żadna przyjść?
Ponadto moja oddziałowa twierdzi, że samo odebranie przeze mnie telefonu od niej zobowiązuje mnie do przyjścia na dyżur i ona może mi wstawić tenże dyżur, a jeśli nie mogę przyjść na niego, muszę brać np. urlop na żądanie... tylko to nie rozwiązuje sytuacji z obstawieniem oddziału. Jej rozumowanie jest dla mnie co najmniej niezrozumiałe i chciałabym znać podstawy prawne obowiązujące moją przełożoną a także mnie samą.
Pytanie dotyczy dodatkowych dyżurów wypadających z przyczyn losowych np. L4, poza wcześniej ustalonym harmonogramem pracy (grafik dyżurów ułożony z tygodniowym wyprzedzeniem).
Dodano 2014-01-23 16:24 przez konto usunięte
Jestem położną odcinkową pracującą w szpitalu w systemie zmianowym. Pytanie dotyczy dodatkowych dyżurów wypadających z przyczyn losowych, poza wcześniej ustalonym harmonogramem pracy (grafik dyżurów ułożony z dwutygodniowym wyprzedzeniem).
Moja oddziałowa twierdzi, że samo odebranie przeze mnie tele...
Dodano 2013-12-30 20:45 przez konto usunięte
Pracuję w szpitalu. Zamieniłam dyżury z koleżanką, za zgodą kierownictwa. Niestety rozchorowałam się i byłam zmuszona wziąć L4 - nie mogłam przyjść na dyżur. Kierownictwo każe mi go oddać.
Dodam, że dyżur zamieniłam miesiąc wcześniej, zamiana była naniesiona na grafik, godzinowo się wszystko zgadzał...
Dodano 2015-12-15 20:14 przez konto usunięte
Zamieniłam sie z koleżanką na dyżury pielęgniarskie. Ja za nią przyszłam 2 a ona miała przyjąć za mnie 13. Niestety ja wylądowałam na zwolnieniu od 10 do 15. Czy a takim wypadku kolażanka lub oddzialowa ma obowiązek mi oddać dyżur? Czy jestem po prostu stratna?
Dodano 2014-01-02 15:22 przez Margo15
Pracuję w systemie turnusowym po 12 godzin w porze dziennej lub nocnej. Ostatnio pracowałam w grudniu: sobota - dzień, niedziela - noc; Boże Narodzenie - dzień, sobota - dzień i niedziela - noc i w Nowy Rok - dzień. Czy to zgodne z przepisami, że miałam sześć dyżurów za koleją w dni wolne od pracy i...
Dodano 2016-09-24 11:21 przez GOSIASTEF23
Witam!
Jestem pielegniarką, pracuje w systemie pracy 12- godzinnym na noce i dnie. Dodam, że mamy 3-miesięczny okres rozliczeniowy. 31 sierpnia miałam mieć noc, ale zamieniłam się z koleżanką i ona mi ją wzięła, a ja miałam jej wziąć noc 8 września.
Zostało to zaznaczone na grafiku - po czym zachoro...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Pracownik, który przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż przez 30 dni, powinien wykonać przed powrotem do pracy badania kontrolne. Podstawą prawną tego obowiązku jest art. 299 § 2 kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownik podlega ...
Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?
Po tegorocznej nowelizacji przepisów o czasie pracy pojawiła się wątpliwość, czy termin 1-tygodniowy na poinformowanie pracowników o rozkładzie czasu pracy dotyczy również przypadków zmiany rozkładu w trakcie miesiąca.
Zdarza się, że pracownik zostaje zobowiązany przez pracodawcę do odbycia dyżuru poza ustalonymi godzinami pracy. Czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub inne przywileje?
2024-05-31 17:17
2024-05-29 23:22