eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyStraszą mnie karą dysplinarną za tkz. L 4


2008-06-25 02:17 autor: konto usunięte

1 995 odsłon

Straszą mnie karą dysplinarną za tkz. L 4

Otóż sytuacja wygląda następująco. W tym miesiącu tj. czerwcu byłem dwa razy na L 4. Raz w wymiarze 4 dni(zatrucie) drugi raz w wymiarze 7 dni( chora żona i dziecko ktoś się musiał nimi opiekować- tak ja uważam)

W drugim przypadku wybrałem opiekę na żonę(ponieważ była u lekarza

i łatwiej mogłem to załatwić)

Przechodząc do meritum, dzisiaj przychodzę do pracy-1 dzień po zakończeniu zwolnienia i dostaję pismo. Pismo to zawiera stwierdzenia o zaniepokojeniu moją bardzo wysoką absencją w pracy. i następnie że

w przypadku dalszego powtarzania się powyższej sytuacji będą zmuszeni do zastosowanie kary przewidzianej w kodeksie pracy- nigdzie takiego przepisu nie widziałem ale nie jestem specjalistą od prawa pracy.

Następnie w piśmie tym odnajduje zdanie że moją przydatność zawodową oceniają jako niewystarczającą i zastanawiają się nad kontynuowania ze mną umowy o pracę.

To ostatnie jest oczywistą bzdurą no chyba że odczytywać to tylko jako przytyk do L 4.

Nie wiem jak się mam zachować, mam się teraz bać że czasem mogę zachorować?

Wiem że dwa razy w ciągu miesiąca to dużo, no ale bądźmy ludźmi, zdarzyło się i nic na to nie poradzę. dodam że pracuje tam drugi miesiąc. po okresie próbnym od czerwca mam umowę na pół roku.

Bardzo proszę o rady i opinie. :confused:

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-07-08 15:31 autor odpowiedzi: mermaid

    Ukarać Cię nie mogą, zwolnić niestety tak. A ponieważ masz umowę na czas określony - nawet nie muszą uzasadniać przyczyny wypowiedzenia

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-07-08 23:00 autor odpowiedzi: skrzypek.l

    Hmm - umowę na czas określony można rozwiązać za wypowiedzeniem jedynie w sytuacji, gdy informacja o takiej możliwości zostanie zawarta w treści umowy oraz sama umowa jest zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy (art. 33 k.p.). Umowy na czas określony do 6 miesięcy w ten sposób rozwiązać nie można. Dopuszczalne jest natomiast jej rozwiązanie bez wypowiedzenia z winy pracownika zgodnie z art. 52 k.p. (czyli dyscyplinarnie), ale tutaj są bardzo mocne obwarowania (zwolnienie np. z uwagi na ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych). Oczywiście możliwe jest także rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, jednak wtedy zarówno pracodawca jak i pracownik muszą na to przystać.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania