eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyprzedłużenie umowy do dnia rozwiązania


2007-11-25 18:39 autor: ciężarna

8 988 odsłon

przedłużenie umowy do dnia rozwiązania

Chciałam zapytać w jaki sposób następuje przedłużenie umowy do dnia rozwiązania zawartej na okres próbny. Czy muszę prosić pracowdawcę o jakiś specjalny druk umowy? Jeśli tak to w jakim terminie? Druga rzecz to czy mogę przebywać na zwolnieniu już w czasie trwania umowy próbnej i czy mimo tego zostanie ona przedłużona?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2007-11-26 12:35 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dopuszczalne jest wydłużenie okresu wypowiedzenia dla obu stron, a zwłaszcza dla pracodawcy. Nową umowę uważa się za zawartą nie w dniu zawarcia aneksu, ale od dnia następującego po rozwiązaniu poprzedniej. Jednakże zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony z tym samym pracodawcą jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy - o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca (art.251.§ 1 k.p). Gdyby nawet pracodawca przedłużył aneksem umowę o pracę na czas określony, aby obejść konieczność zatrudnienia na czas nieokreślony, to jest to bezowocne. Wyjątkiem są umowy w celu zastępstwa pracownika oraz prace dorywcze, sezonowe lub cykliczne (art. 251.§3 k.p). Przedłużenie umowy na czas określony może wystąpić w sytuacji kobiety w ciąży - owa umowa zostaje przedłużona do dnia porodu, jeżeli miałaby ulec rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

    Wyznaczenie okresu dłuższego niż 3 miesiące lub ponowienie umowy na okres próbny jest niezgodne z prawem pracy (art. 25 § 2 k.p).Z upływem wyznaczonego okresu, umowa na czas określony rozwiązuje się samoczynnie, jeśli nie ulegnie wcześniejszemu wypowiedzeniu, rozwiązaniu bez wypowiedzenia, lub rozwiązaniu na mocy porozumienia stron. Jak sama nazwa wskazuje "mowa na okres próbny" służy sprawdzeniu przez pracodawcę kompetencji pracownika. Nie radziłabym w tym czasie korzystać ze zwolnienia.

    Co się tyczy kobiet w ciąży zatrudnionych na okres próbny, prawo pracy przewiduje ochronę. Gdy umowa zawarta jest na okres dłuższy niż miesiąc, jeżeli uległyby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, to w takim wypadku ulega przesunięciu do terminu porodu. Krótsze umowy wykluczają ochronę kobiet w ciąży.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania