eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyCzy niepodpisanie świadectwa pracy i porozumienia mogło być powodem zwolnienia?


2013-12-10 20:00 autor: marycha

3 700 odsłon

Czy niepodpisanie świadectwa pracy i porozumienia mogło być powodem zwolnienia?

Mój pracodawca poinformował nas ustnie, że nastąpi przejście z jednej firmy do drugiej, w której też jest właścicielem. Dostałam do podpisania porozumienie firm, świadectwo pracy i nowa umowę o pracę. Ja nie podpisałam porozumienia i świadectwa pracy, gdyż mój prawnik powiedział, że zbyteczne jest podpisanie świadectwa pracy, gdyż jest to przejście i dalej pozostaje stosunek pracy.

Na drugi dzień po podpisaniu umowy wręczono mi rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem w nowej firmie. Moje pytanie jest takie: czy mój pracodawca nie powinien najpierw dać mi na piśmie informację o przejściu firmy? Czy niepodpisanie świadectwa i porozumienia mogło być powodem zwolnienia mnie z pracy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-12-10 21:03 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Z tego co Pani napisała to wszystko jest nie tak. W opisanym przypadku mógł mieć zastosowanie Art.23 prim KP, ale jeżeli w zakładzie nie ma związków zawodowych to przekazanie informacji powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę. W takim wypadku nie jest wystawiane świadectwo pracy. Po przejściu do nowej firmy pracownik może w terminie do 2 miesięcy rozwiązać stosunek pracy z uwzględnieniem 7 dniowego okresu poinformowania pracodawcy o tym fakcie. Zgodnie z tym artykułem pracownicy przechodzą do nowej firmy na dotychczasowych zasadach pracy i płacy a okres ochronny przed zmianą warunków wynosi 12 miesięcy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Sztuczna inteligencja rozgaszcza się w coraz większej ilości sektorów gospodarki. Opinię publiczną zszokowała informacja o zwolnieniu dziennikarzy jednej ze stacji radiowych i zastąpienie ich wygenerowanych przez AI "prezenterów". Czy ...

W przypadku bycia zwalnianym trudno jest mówić o przywilejach, ale pracownicy, którzy będą obejmowani zwolnieniami grupowymi muszą pamiętać o tym, że nie jest to standardowy system rozstania z firmą. Osobom odchodzącym należy się ...

Pracownik otrzymał powołanie do wojska 10 lipca. 9 dni później otrzymał od swojego pracodawcy wypowiedzenie. 25 lipca pracownik przekazał pracodawcy kopię dokumentu powołania do wojska. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie ma moc prawną?

W czasie licznych przekształceń własnościowych, aby uchronić pracowników przed „niehumanitarnymi” zwolnieniami z pracy ustawodawca zadbał o to, aby wesprzeć ich w razie zwolnień (czytaj ochronić). Wprowadził nowelizację ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania