eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyZakres obowiązków, groźba wypowiedzenia


2013-12-09 13:37 autor: konto usunięte

4 399 odsłon

Zakres obowiązków, groźba wypowiedzenia

Jestem pracownikiem umysłowym, właśnie dostałam zakres obowiązków, w którym jest ujęta praca fizyczna. Mógłby Pan podać mi akt prawny, który mówi o tym, że jest to niezgodne z prawem? Pracodawca wręczył mi w/w zakres i jeszcze dodał takie prace, na które nie mam uprawnień. Oczywiście nie podpisałam zakresu. Pracodawca nakazał mi wystosować pismo, w którym odniosę się do prawa pracy.

Zagroził mi też, że warunki w firmie zmieniły się i potrzebują teraz też na tym stanowisku osobę, która będzie dodatkowo wykonywać pracę fizyczne (szkoleń, badań nie posiadam), a jeśli ja nie zgadzam się to mogę zostać zwolniona.

Czy może mnie za to zwolić? Proszę mi podać akty, paragrafy które mogłabym przedstawić pracodawcy w zażaleniu. Nie dostałam ani nowego skierowania, ani umowy zmieniającej.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-12-09 15:52 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Pracodawca ma prawo oddelegować Panią do innej pracy (zgodnej z Pani kwalifikacjami) na okres  3 miesięcy bez zmiany umowy (polecenie ustne- Art 42, par 4 KP). Jeżeli zmiana ta miała by być stała i nieść za sobą zmiany warunków pracy, płacy oraz obowiązków musi to zrobić za pomocą umowy zmieniającej bąź aneksu do umowy -Art 42 par 1 KP. Kwestia dotycząca szkoleń i badań jest poza dyskusją. Przed podjęciem innej pracy (na nowym stanowisku) musi mieć Pani zrobione osobne badania (zgodne ze stanowiskiem pracy) oraz wszelkie szkolenia (wstępne, stanowiskowe, itp. -Art 229 KP). W momecie dostania wypowiedzenie zmieniającego ma Pani 7 dni na odwołanie się do sądu. W przypadku czasowego oddelegowania odwołanie nie przysługuje.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-10 07:26 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Zmiana jest stała ponieważ mam to w zakresie obowiązków. Jednak pracodawca nie przedstawił mi nowej umowy (zmieniającej), nie było mowy o żadnych dodatkowych badaniach ani szkoleniu. Zagroził mi tylko że jeśli tego nie podpiszę mogę zostać zwolniona ponieważ warunki pracy uległy zmianie i teraz na tym stanowisku potrzebują osobę która będzie wykonywać pracę umysłową jak i fizyczną.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-10 07:58 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Tak jak napisałem wcześniej, jeżeli jest to oddelegowanie maksymalnie na  3 miesiące w roku ( nie muszą być łącznie) to wystarczy polecenie ustne. W innym wypadku musi być aneks do umowy (w przypadu porozumienia) bądź wypowiedzenie zmieniające. Jeżeli nie zgodzi się Pani na nowe warunki wypowiedzenie przejdzie w definitywne.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Pracodawca zmieniający jedynie nazwę stanowiska pracy pracownika może, co do zasady, dokonać tego w drodze podporządkowania pracowniczego, czyli za pomocą jednostronnej decyzji, bez konieczności wypowiadania pracownikom warunków umowy czy ...

Odprawa przysługuje nie tylko w razie zwolnienia grupowego, ale i indywidualnego. W przypadku jednak zwolnienia indywidualnego warunkiem otrzymania odprawy jest to, aby przyczyny niedotyczące pracownika stanowiły wyłączny powód uzasadniający ...

Najbardziej praktycznym sposobem modyfikacji warunków zatrudnienia jest porozumienie zmieniające. Doceniają je zwłaszcza pracodawcy, ponieważ pozwala im uniknąć wielu formalności związanych z innym trybem wprowadzenia zmian do umowy, jakim ...

Zmiana warunków umowy o pracę zawsze wymaga formy pisemnej. Istotą wypowiedzenia zmieniającego jest zaproponowanie pracownikowi nowych warunków pracy i płacy, innych niż określone w umowie o pracę. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania