Witam,
Mam następującą sytuację: grafik w pracy ustalam jako kierownik ja. Praca wygląda różnie, czasem po 12 godzin dziennie, czasem po 9, 8 itd, również w weekendy (galeria handlowa). Zazwyczaj norma godzin pracy w poszczególnych miesiącach jest zachowana. Jeśli nie, ewentualne niedogodziny/nadgodziny są rozliczane na zero w okresie 3-miesięcznym. W październiku miałam niedogodziny w grafiku, które miały być nadrobione przeze mnie zarówno w listopadzie, jak i w grudniu.
W listopadzie okazało się jednak, że jestem w ciąży - za kilka dni mam zamiar pokazać pracodawcy zaświadczenie o ciąży. Moje pytanie brzmi: co z moimi niedogodzinami? Czy będąc w ciąży nadal mam obowiązek je nadrobić? Pytam, ponieważ pracując teraz maksymalnie po 8 godzin dziennie ze względu na swój stan, musiałabym pracować zarówno w listopadzie, jak i w grudniu praktycznie cały miesiąc bez żadnych przerw.
Dodatkowo czytałam, że obowiązuje zakaz pracy kobiet w ciąży w niedzielę. Można powiedzieć, że mój system pracy jest równoważny, pracuję bez względu na to, czy jest do dzień w tygodniu, czy weekend - jak już wspomniałam, pracuję w galerii handlowej. Po prostu grafik układam według potrzeb, zgodnie z normą miesięczną. Czy w tej sytuacji mnie też dotyczy zakaz pracy w niedzielę? Jestem w ciąży i nie wiem czy ta zasada, oprócz 8-godzinnego czasu pracy, także ma zastosowanie w moim przypadku?
Proszę o szybką odpowiedź na moje pytania.
Doadtkowo czytałam, że obowiązuje zakaz pracy kobiet w ciąży w niedzielę. Można powiedzieć, że mój system pracy jest równoważny, pracuję bez względu na to, czy jest do dzień w tygdoniu, czy weekend- jak już wspomniałam, pracuję w galerii handlowej. Po prostu grafik układam według potrzeb, zgodnie z normą miesięczną. Czy w tej sytuacji mnie też dotyczy zakaz pracy w niedzielę? Jestem w ciąży i nie wiem czy ta zasada, oprócz 8- godzinnego czasu pracu, także ma zastosowanie w moim przypadku?
Dodano 2014-07-02 00:03 przez nasturcja
Witam,
jestem mamą 3-letniej dziewczynki. Pracuję od poniedziałku do piątku. Kierownik często w formie ustnej wymusza pracę w nadgodzinach.
Ostatnio napisał:" W związku z pilną potrzebą wykonania prac związanych z przygotowaniem projektu proszę o obecność w pracy w dniu….(sobota) Godziny pracy do uz...
Dodano 2014-04-18 17:05 przez Atria
Pracuję na 3/4 etatu, w umowie nie mam zawartej informacji, że mam pracować również w weekendy, jednocześnie nie ma też informacji, ile godzin tygodniowo pracuję i w jakie dni. Nie jest zawarta również informacja, że system pracy jest równoważny.
Czy pracodawca może zmusić mnie do pracy w weekendy n...
Dodano 2013-11-28 15:52 przez Zbzolnowski
Pracuję w systemie równoważnym. Według ustalonego co miesiąc grafiku praca wypada i dni powszechne, jak też niedzielę i święta. Pytanie moje dotyczy tego, czy należy mi się wynagrodzenie za nadgodziny lub rekompensata tych niedziel w postaci wolnego?
Z poważaniem,
Zołnowski Zbigniew
Dodano 2013-08-20 08:22 przez alicja wiktoria
Zatrudniona jestem na umowę o pracę w sklepie w galerii handlowej w systemie 12 godz. pracy, 24 godz. wolne, w niedzielę pracuję 10 godz. z grafiku. Czy są to zwykłe godziny liczone do miesięcznego rozliczenia czasu pracy, czy też powinny być liczone jako 100% ze względu, że jest to niedziela? Praco...
Dodano 2013-10-28 17:17 przez Baśka
Czy pracodawca może zaplanować nadgodziny przy tworzeniu planu pracy na dany miesiąc, jeśli mam zaplanowany urlop wypoczynkowy w tym miesiącu?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin nie zawsze jest możliwe. Rozwiązanie takie mogą zastosować tylko ci pracodawcy, u których został wprowadzony system równoważny. Jeżeli w Twojej firmie nie został on przewidziany, nie ...
Grudzień to po pierwsze czas szalonych zakupów świątecznych, po drugie miesiąc podsumowań i rozliczeń. W wielu firmach pracownicy zostają „po godzinach”, aby uwinąć się ze zwiększoną ilością pracy. Tylko niektórzy pracownicy ...
Zmienne godziny rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach powodują wątpliwości co do rozliczania nadgodzin powstających pomiędzy dobami pracowniczymi. Pomocne w rozwianiu wątpliwości może być stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki ...
14 czerwca sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, w ramach której okres rozliczeniowy czasu pracy uległ wydłużeniu do roku. Przyjęte rozwiązanie ma na celu pomoc przedsiębiorcom w uratowaniu jak największej liczby miejsc pracy ...
2025-03-10 20:00
2024-05-31 17:17