eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyporzucenie stanowiska pracy


2008-04-24 07:52 autor: mattkoziel

2 168 odsłon

porzucenie stanowiska pracy

Witam wszystkich, chciałbym zapytać jakie są konsekwencje "porzucenia stanowiska pracy", mianowicie sytuacja przedstawia się następująco- podjąłem prace w ciężkich warunkach(hałas zapylenie) po tygodniu spędzonym w pracy moje oczy zaczęły łzawić więc przedstawiłem sytuacje pracodawcy jednocześnie odstępując od wykonywanych czynności, nie mogę wrócić na zakład gdyż obawiam się o swoje zdrowie - czy w takiej sytuacji pracodawca może wymagać ode mnie 1)zwrotu kosztów badań lekarskich 2) zwrotu za przeprowadzone szkolenie BHP 3) zwrotu pieniędzy wydanych na zapewnione mi ubranie robocze. przedstawiono mi również oferte rozwiązania umowy za porozumieniem stron jeśli zgodzę się na niewypłacenie mi kwoty należnej za wykonaną pracę. Czy jest to zgodne z prawem?? z góry dziękuje za odpowiedź:)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-05-04 23:26 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Z K.P.

    DZIAŁ DZIESIĄTY

    Bezpieczeństwo i higiena pracy

    Rozdział I

    Podstawowe obowiązki pracodawcy

    Art. 207. § 1. Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.

    Rozdział II

    Prawa i obowiązki pracownika

    Art. 210. § 1. W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

    § 2. Jeżeli powstrzymanie się od wykonywania pracy nie usuwa zagrożenia, o którym mowa w § 1, pracownik ma prawo oddalić się z miejsca zagrożenia, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

    Jak napisałeś: „więc przedstawiłem sytuacje pracodawcy jednocześnie odstępując od wykonywanych czynności”

    co do 1) Dziennik Ustaw z 2004 r. Nr 125 poz. 1317

    Art. 12. 1. Badania wstępne, okresowe i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne są wykonywane na podstawie umowy zawartej przez podmiot obowiązany do ich zapewnienia, w myśl art. 5 ust. 2, zwany dalej "zleceniodawcą", z podstawową jednostką służby medycyny pracy, zwaną dalej "zleceniobiorcą".

    2. Umowa powinna określać w szczególności:

    1) strony umowy oraz osoby objęte świadczeniami z tytułu umowy;

    .

    .

    .

    6) wysokość należności, sposób jej ustalania, terminy płatności oraz tryb rozliczeń finansowych;

    .

    .

    .

    10) tryb rozstrzygania sporów związanych z realizacją i rozliczeniem finansowym umowy, zwłaszcza w przypadku uchybień stwierdzonych w trybie określonym w art. 18 ust. 2 pkt 2.

    .

    .

    .

    Art. 22. Pracodawcy:

    1) ponoszą koszty przeprowadzanych badań wstępnych, okresowych i kontrolnych oraz profilaktycznej opieki zdrowotnej niezbędnej ze względu na warunki pracy, na zasadach określonych w Kodeksie pracy oraz przepisach wydanych na jego podstawie;

    2) finansują wybrane przez siebie świadczenia zdrowotne z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej, należące do zadań służby medycyny pracy określonych w art. 6 ust. 1.

    2)

    DZIENNIK USTAW Z 2004 R. NR 180 POZ. 1860

    § 2. 1. Pracodawca zapewnia pracownikowi odbycie, odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy, szkolenia, w tym przekazanie mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska pracy lub wykonywanej pracy.

    Ogólnie jeszcze:

    DZIAŁ CZWARTY

    Obowiązki pracodawcy i pracownika

    Rozdział I

    Obowiązki pracodawcy

    4) zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,

    3)

    Rozdział IX

    Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze

    Art. 237(6). § 1. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.

    § 2. Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, o których mowa w art. 237(6) § 1 i w art. 237(7)§ 1, stanowią własność pracodawcy.

    mnie się wydaje ze jeżeli stanowią jego własność to najlepiej będzie mu je zwrócić i sprawa powinna być załatwiona ale tylko zgaduje heheh pozdro

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania