eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyPrzetrzymywanie pracowników w pracy


2013-10-17 12:25 autor: LMPS

4 106 odsłon

Przetrzymywanie pracowników w pracy

Czy pracodawca może przetrzymywać pracowników do 20 godzin w przypadku inwentaryzacji w markecie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-10-17 12:30 autor odpowiedzi: Adw. Filip Poniewski

    To zależy od systemy czasu pracy, jaki jest przewidziany dla danych pracowników. Niemniej jednak nie wydaje się, aby w przypadku marketu niezbędna była praca w tzw. ruchu ciągłym, która by umożliwiała prace do 24 godzin. Zatem w tej sytuacji prawie na pewno wystąpią godziny nadliczbowe.

    Drugą okolicznością jest to, że pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom minimalnego dobowego wypoczynku, który trwa nieprzerwanie przez 11 godzin. Jesli zobowiązał pracowników do pracy przez 20 godzin, a nastepnie nie zapewnił minimalnego dobowego wypoczynku (każąc im rozpocząc pracę np. po 4 godzinach), to dopuścił się wykroczenia, o którym należałoby powiadomić państwową Inspekcję Pracy.

    LMPS skomentował/a odpowiedź 2013-10-17 12:34

    I tak wlasnie było !!!!!!! Musieliśmy przyjść po 6 godzinach wypoczynku do pracy na 13 godzin . Dziekuje za odpowiedz

    www.bbplegal.pl www.prawopracybbp.wordpress.com

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Baśka

    Dodano 2013-10-28 17:17 przez Baśka

    Ustalanie grafiku pracy przez pracodawcę: nadgodziny a urlop wychowawczy

    Czy pracodawca może zaplanować nadgodziny przy tworzeniu planu pracy na dany miesiąc, jeśli mam zaplanowany urlop wypoczynkowy w tym miesiącu?

  • ales

    Dodano 2014-01-22 18:20 przez ales

    Umowa cywilno-prawna a godziny pracy

    Zawarłam umowę cywilno-prawną z dawnym pracodawcą. Pracuję w systemie zmianowym jako pielęgniarka. Grafik mam z góry ustalany przez przełożonego jak pozostali pracownicy, ale nikt nie ustala ze mną dni, kiedy mogę wykonywać usługę tylko z góry narzuca.
    Jestem przypisana od początku do danej zmiany, ...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-01-06 13:30 przez konto usunięte

    Praca w brw Mielec

    Witam,
    od połowy sierpnia do niemal końca 2013 r. pracowałem od poniedziałku do piątku po 12 godz. i co drugą sobotę 8 godz. (60-68 godz. w tyg). Było to za obopólną zgodą, ponieważ pracodawca płacił za godziny nadliczbowe.
    Obecnie pracodawca planuje pracę od poniedzialku do piątku po 12 godz. i w k...

  • martynaa8

    Dodano 2013-11-06 20:08 przez martynaa8

    Zaległe godziny w pracy a ciąża

    Witam,
    Mam następującą sytuację: grafik w pracy ustalam jako kierownik ja. Praca wygląda różnie, czasem po 12 godzin dziennie, czasem po 9, 8 itd, również w weekendy (galeria handlowa). Zazwyczaj norma godzin pracy w poszczególnych miesiącach jest zachowana. Jeśli nie, ewentualne niedogodziny/nadgod...

  • Atria

    Dodano 2014-04-18 17:05 przez Atria

    Praca w weekendy a treść umowy o pracę

    Pracuję na 3/4 etatu, w umowie nie mam zawartej informacji, że mam pracować również w weekendy, jednocześnie nie ma też informacji, ile godzin tygodniowo pracuję i w jakie dni. Nie jest zawarta również informacja, że system pracy jest równoważny.
    Czy pracodawca może zmusić mnie do pracy w weekendy n...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Kończy się czas pracy, wszyscy wychodzą, a jeden pracownik nadal robi swoje. Czy to już oznacza nadgodziny? To zależy... Zobaczmy co podpowiedział nam Sąd Najwyższy i co zrobić, aby nie okazało się, że pracownik "kolekcjonuje ...

Pracodawca jest zobowiązany określić w regulaminie pracy m.in. rozkład czasu pracy, czyli dokonać zapisu przewidującego możliwość pracy zmianowej. Nie ma jednak konieczności konkretnego określania godzin pracy.

Praca zmianowa jest dopuszczalna w każdym systemie czasu pracy. Kodeks pracy stanowi, że przez pracę zmianową należy rozumieć wykonywanie pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez ...

Kodeks Pracy zapewnia dość kompleksową ochronę dobru, jakim jest czas pracy podwładnych. Pracodawcy powinni pamiętać, że już samo naruszenie przepisów o czasie pracy jest wykroczeniem i to bez względu na to, czy pracownik poniósł z tego ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania