eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracyCzy mogę złożyć natychmiastowe wypowiedzenie bez konsekwencji?


2013-10-04 17:11 autor: silenenavy

8 463 odsłon

Czy mogę złożyć natychmiastowe wypowiedzenie bez konsekwencji?

Witam,

dnia 21 sierpnia, br. rozpoczęłam pracę. Otrzymałam umowę o pracę na okres próbny do 31 października br. Od dnia 30 września jestem na chorobowym, które kończy się dzisiaj. Chciałabym jednak zrezygnować z pracy w trybie natychmiastowym, bez konieczności okresu wypowiedzenia (który wynosi tydzień). Czy mogę zrezygnować z pracy bez konsekwencji zwolnienia dyscyplinarnego?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-10-04 17:34 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Nie. Kodeks pracy jasno określa kiedy pracodawca pracodawca jak i pracownik mogą rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia w trybie natychmiastowym. W Pana pytaniu takie przesłanki nie zachodzą. Mógł Pan złozyć rezygnację będąc na chorobowym.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Okres wypowiedzenia umowy o pracę powinien być zgodny z przepisami kodeksu pracy. W przypadku umów terminowych pracodawca nie ma obowiązku podania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie takiej umowy, jednakże nie zawsze ma on możliwość jej ...

Przebywając na zwolnieniu lekarskim powinniśmy odpoczywać i dochodzić do zdrowia. Niektórzy mają jednak pokusę, aby w tym czasie wyjechać na wakacje albo zrobić remont. Czy to dobry pomysł? Zdaniem ekspertów z Grupy Progres to spore ...

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek kontrolowania zwolnień lekarskich. W I kwartale 2023 roku kwota wstrzymanych i cofniętych zasiłków chorobowych w całym kraju wyniosła 6,8 mln zł.

Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania