Witam,
Proszę o pomoc w następującym temacie:
Przedstawiciel handlowy (kierownik regionalny) jednego z bardzo znanych elektronicznych koncernów zatrudniony w polskiej placówce tego koncernu, zamówił u mnie aparaturę dla ich klienta.
Aparatura została zgodnie z usilnymi prośbami dostarczona w expresowym terminie, jak również faktura VAT została wystawiona na prośbę w/w osoby jeszcze tego samego dnia, aby zaksięgować ją w upływającym miesiącu.
Po wystawieniu faktury VAT zostałem poinformowany przez w/w osobe o złym adresie płatnika, w/w osoba jak napisała zapomniała, że płatnikiem nie jest placówka w Polsce (sp. z o.o.), tylko centrala w Holandii posiadająca polski NIP.
Wystawiłem zmieniona fakturę VAT i wysłałem droga elektroniczną oraz listownie pod wskazany adres.Po upływie terminu płatności (12.03) otrzymałem drogą mailowa informacje z Holandii (15.03), że faktura VAT ma zły adres płatnika i wymagana jest korekta adresu.
Po natychmiastowej korekcie wysłałem w przeciągu kilku minut (15.03) drogą mailowa skorygowana fakturę VAT, a drogą listowną wydrukowaną formę.
Z informacji uzyskanych po kolejnych kilku dniach (gdyż interweniowałem w polskiej i holenderskiej siedzibie) dowiedziałem się o dniach w których firma w Holandii dokonuje przelewów - są to 15 i 30 każdego miesiąca.
Poinformowano mnie również, że na fakturę VAT nie ma numeru zamówienia. Nikt mnie nie poinformował o jakimkolwiek numerze zamówienia.
Zaznaczam, że zamówiony sprzęt został już dawno dostarczony pod wskazany przez zamawiającego kierownika regionalnego adres użytkownika.
Minął kolejny dzień wykonywanych przez firmę holenderską płatności. a ja nie stwierdziłem wpływu na konto.
Kogo mogę pociągnąć do odpowiedzialności?
Jestem abonamentem KRD S.A. i zamierzam wprowadzić dłużnika na listę dłużników.
Kogo mogę wpisać na listę dłużników:
- centralę w Holandii,
- filię w Polsce, której pracownik zamówił sprzęt,
- a może obie firmy?
Z góry dziękuję za szybką pomoc.
Z Poważaniem,
VET-X
Dodano 2021-03-10 22:11 przez Buchhalterin
Witam, czy jeśli pierwotna faktura była wystawiona na spółkę w organizacji bez NIP, a teraz chcę odliczyć VAT, więc potrzebny jest numer NIP na fakturze, to czy w nocie korygującej mogę wpisać, że jest to sp. z o.o. czy nadal zostawić ten dopisek w organizacji?
Z góry dziękuję
Dodano 2018-01-22 21:40 przez anetasz
Witam, opiszę swój problem. Przy sprawdzaniu rejestru VAT wykryłam, że omyłkowo jeden kontrahent wystawia nam fakturę VAT na dane na spółkę z o.o., natomiast ja prowadzę księgowość firmy sp. z o.o. sp.k. z innym nr NIP pod tym samym adresem. Faktury VAT są tak wystawiane od 5 miesięcy, księgowane na...
Dodano 2013-03-29 08:02 przez konto usunięte
Czy przedstawicielowi handlowemu można pobierać 1.5% za płatności klientów powyżej 30 dni? Dodam, że te pieniądze nie są wcale oddawane. Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej.
Dodano 2013-03-26 11:14 przez piti26
Witam,
Mam dość dziwny problem, ponieważ muszę zrobić korektę - w sumie już trzecią - więc chciałbym prosić o pomoc.
Faktura nr 3 przykładowo zawiera:
Długopisy ilość : 144 x 5,26 zł = 599,64 zł
Zeszyty ilość: 200 x 4,49 zł = 498,00 zł
Okazało się, że jest błąd ponieważ długopisów było 171 sztuk, a ...
Dodano 2013-06-24 20:58 przez emilae
Co mam zrobić w przypadku, gdy sprzedałam środek trwały osobie fizycznej na fakturę, a od czerwca 2013 r. mam kasę fiskalną i nie nabiłam tego na paragon i nie zapisałam, że zwolniony z VAT? Faktury nie cofnę, bo Pan mieszka 200 km ode mnie. Czy mogę zrobić korektę do faktury i teraz nabić na kasę?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Wysoka inflacja jest odczuwalna w wielu sektorach gospodarki. Nie jest ona obca również podmiotom zajmującym się wynajmem nieruchomości. Wielu wynajmujących próbuje zwiększyć wynagrodzenie za swoje usługi nie tylko na przyszłość, ale ...
Przedstawiciel handlowy wykonuje czynności mające na celu doprowadzenie do powiększenia bazy klientów zatrudniającego go przedsiębiorstwa. Za wykonaną pracę agent otrzymuje wynagrodzenie o charakterze prowizyjnym, które wyliczane jest w ...
Art. 108 ustawy o podatku od towarów i usług sankcjonuje konieczność zapłaty VAT w przypadku wystawienia faktury, na której jest on wykazany. Co jednak w sytuacji, gdy po wystawieniu faktury okaże się, że wykazana kwota jest błędna?
Faktura to podstawowy dokument występujący u każdego przedsiębiorcy, ponieważ przy dokonywaniu różnego rodzaju transakcji staje się ona podstawą do tego, aby od kontrahenta egzekwować kwotę za wykonaną usługę bądź towar. Niestety ...
2019-11-28 15:05
2017-04-26 12:50