Witam,
Mam pytanie: mój znajomy 20 lat temu miał przepisane gospodarstwo rolne na podstawie aktu notarialnego przez obojga rodziców. Od miesiąca oboje rodziców nie żyje (ojciec zmarł 2 lata wcześniej). Brat domaga się zachowku.
Czy jest szansa na to, że brat wygra tą sprawę? Komu się należy zachowek i na jakiej podstawie realizowana jest wycena gospodarstwa? Czy na dzień przepisanego gospodarstwa czy stan rzeczywisty na dzień dzisiejszy skoro znajomy zainwestował w gospodarstwo swoje pieniądze?
Proszę o pomoc.
Dodano 2014-07-22 08:55 przez ilona3335
Witam,
w 2007 r. rodzice przekazali umową darowizny mnie i małżonkowi gospodarstwo rolne z zabudowaniami.
Mam troje rodzeństwa, każde z nich ma swój dom. Czy w przyszłości mogą żądać prawa do zachowku?
Dodano 2012-11-27 18:26 przez konto usunięte
Chciałabym się zapytać w sprawie zachowku. Rodzice za życia przepisali na każde dziecko dom. Z tym że w drugim domu mieli zamieszać aż do śmierci ich. Moje pytanie brzmi czy w sytuacji, gdy po śmierci rodziców nie ma majątku, należy mi się zachowek i od kogo skoro rodzice za życia przepisali je dzie...
Dodano 2013-05-08 23:40 przez Ryszard777
Moja babcia w testamencie przepisała mi cały majątek. Drugi mąż babci wystąpił o zachowek na drodze sądowej, ale w trakcie procesu zmarł.
Moje pytanie brzmi: czy jego syn z poprzedniego małżeństwa może kontynuować proces i żądać ode mnie spłaty? Wiem na pewno, że generalnie nie dziedziczy on prawa d...
Dodano 2012-11-15 13:57 przez NINO
Jak należy się zabezpieczyć, aby dzieci z poprzednich małżeństw, które otrzymają pewien majątek za życia rodzica, nie dziedziczyły po nim i nie miały prawa do zachowku po małżonku, który zostanie.
Dodano 2012-10-28 16:34 przez gregor52
Witam.
Pytanie moje dotyczy pozwu o zachowek. Chcę z bratem wnieść pozew o zachowek po śmierci ojca który w testamencie zapisał swojej 2-giej żonie (nasza macocha) mieszkanie o wartości 312000 zł (nie posiadamy wyceny, ale taką kwotę podała nam macocha), ile nam się należy.
Podpisaliśmy akt poświad...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.
Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...
Zachowek jest instytucją prawną, która przewidziana została, jako parasol ochrony dla najbliższych zmarłego, którzy z uwagi na fakt sporządzenia przez spadkodawcę testamentu, nie zostali powołani do dziedziczenia. W prawie polskim ...
Zmarły członek rodziny nie wspomniał o Tobie w testamencie? Nie wszystko stracone. Możliwe, że nadal masz szansę otrzymać część jego majątku a wszystko za sprawą tzw. zachowku. Na czym on polega? Ile można zyskać?
2020-07-30 19:30
2019-11-18 18:17