eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilneCzy potrzebna jest zgoda inwestora na podwykonawcę?


2013-05-07 09:32 autor: tktomeks

4 321 odsłon

Czy potrzebna jest zgoda inwestora na podwykonawcę?

Czy będąc generalnym wykonawcą na budowie, muszę posiadać jakieś upoważnienie od np. inwestora, aby zatrudnić podwykonawcę?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-05-07 10:23 autor odpowiedzi: Brykczyńscy i Partnerzy Adwokacka Spółka Partnerska

    Do zawarcia przez strony umowy o podwykonawstwo konieczna jest także zgoda inwestora. Jeżeli jednak inwestor, w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu (wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie) nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy. Jest to forma zgody dorozumianej inwestora, która to ma na celu ochronę interesów podwykonawców oraz ułatwienie obrotu gospodarczego.

    Jakub Brykczyński tel. 606 101 482 || Anna Brykczyńska tel. 606 717 929

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-05-09 08:17 autor odpowiedzi: Sebastian Jarych

    Dzień dobry, 

    w uzupełnieniu wcześniejszej odpowiedzi:

    Zaproponowana procedura jest uzasadniona wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć interesy podwykonawcy w ten sposób, że inwestor będzie dłużnikiem solidanym wraz z wykonawcą wobec podwykonawcy.

    Ale dla wykonawcy, czyli rozumiem pytającego, ten tryb nie jest konieczny. Pamiętać należy jedynie o zasadach odpowiedzialności, za osoby którymi posługuje się wykonawca przy wykonywaniu umowy.  

    Inną kwestią jest czy w świetle konkretnej umowy skorzytanie z podwykonawcy  w ogóle jest dopuszczalne - o tym decydują konkretne zapisy umowy. 

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • hayfo

    Dodano 2014-01-23 22:00 przez hayfo

    Zmiana gwarantowana i odpowiedzialność solidarna

    Witam,
    chciałbym zadać państwu pytanie dotyczące dwóch kwestii. Wykonywałem dla dużej firmy budowlanej a mianowicie Wrobisu roboty ziemne i drogowe na nowo realizowanej inwestycji budowa hali. Podczas realizacji firma Wrobis złożyła wniosek o upadłość.
    Byłem zgłoszony oficjalnie jako podwykonawca do...

  • Anna0099

    Dodano 2013-12-10 17:31 przez Anna0099

    Wynagrodzenia dla podwykonawców

    Na jakiej podstawie mamy pewność, że w branży budowlanej główny wykonawca wypłaci podwykonawcy należną wypłatę jeśli wcześniej nie była między nimi podpisana umowa? Jest jakiś sposób aby podwykonawca mógł się domagać wypłaty tego wynagrodzenia?

  • Agulinka001

    Dodano 2013-08-30 18:10 przez Agulinka001

    Faktura wystawiana przez podwykonawcę

    Witam,
    Bardzo proszę o instrukcję, jak należy wystawić fakturę w przypadku, gdy firma polska jest podwykonawcą innej firmy polskiej i świadczy usługi budowlane na terenie Niemiec na rzecz firmy niemieckiej?
    Przede wszystkim chodzi mi o to czy może zastosować stawkę NPO i czy podlega rejestracji na t...

  • kolo5480

    Dodano 2021-08-09 23:36 przez kolo5480

    Ile Faktur w Niemczech, a ile w Polsce

    Witam,Chcę założyć Polską firmę budowlaną na ryczałcie 5.5%. Będę pracowal jako podwykonawca w Niemczech. Słyszałem, że będę musiał wystawiać też jakiś procent faktur w Polsce, czy to prawda? Jeśli tak to ile? Co jeśli wystawiałbym faktury wyłącznie w Niemczech?

  • k.j.b.

    Dodano 2014-07-11 10:25 przez k.j.b.

    Jak mogę rozliczyć zapłatę za materiały zakupione przez podwykonawcę?

    Do wykonania robót budowlanych został zatrudniony podwykonawca. Na pewnym etapie robót okazało się, że dostawcy materiałów i inni kontahenci podwykonawcy nie otrzymali zapłaty za materiały czy wykonane usługi. Główny wykonawca, żeby zapewnić ciągłość i płynność robót zapłacił przelewami większości d...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Proces budowlany, w wyniku którego powstaje określony w umowie o roboty budowlane obiekt jest zazwyczaj skomplikowanym procesem, w którym bierze udział wiele podmiotów - nie tylko inwestor i generalny wykonawca. Niestety często zdarzają się ...

Branża budowlana to jeden z najbardziej zadłużonych sektorów w kraju. Firmy z tego sektora częstokroć borykają się z utrzymaniem płynności finansowej i terminową zapłatą należności. Wpływ na taki obrót spraw ma wiele czynników, w ...

Regulacja umowy o roboty budowlane zawarta obecnie w art. 647 – 658 Kodeksu cywilnego nie miała swojego odpowiednika na gruncie Kodeksu zobowiązań. Wcześniej, na gruncie kodeksu zobowiązań umowy tego rodzaju były kwalifikowane jako umowy o ...

Odpowiedzialność inwestora wobec podwykonawcy ma charakter gwarancyjny. W związku z tym, gdy główny wykonawca nie wypłaci podwykonawcom należnych im wynagrodzeń i ogłosi upadłość, zaś ci upomną się o swoje pieniądze od inwestora, ten ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania