Mamy testament z lat 1933. Jest napisane w nim, że ziemia z nieruchomością ma być podzielona na 6 osób - rodzeństwo. Wszyscy nie żyją oprócz mojej babci, która jest w Belgii w domu opieki w stanie złym i nic nie wie co się dzieje.
Ja wnuczka chciałam to załatwiać, bo po linii dziedziczenia jest mój ojciec, który nie żyje i jego siostra i brat, którzy urodzili się w Belgii, byli informowani o tej sytuacji. Koleżanka, która zna francuski język, dzwoniła i pisała do nich, ale nic ich to nie interesuje i się nie odzywają.
Matka mojego taty, czyli babka, po urodzeniu mojego taty zostawiła go po porodzie na wychowanie dziadkom, po którym jest spadek i wyemigrowała do Belgii.
Proszę o pomoc, nie wiem co robić. Ta rodzina, brat i siostra, nie chcą w tym kierunku nic robić. Czy jest szansa, żeby jakoś ich pominąć? Tą ziemię w spadku obcy ludzie poprzepisywali na siebie o zasiedzenie i część już jest sprzedana. Sprawy się toczą, bo reszta z pokoleń tego rodzeństwa wniosła to do sądu, a ja nic nie mogę załatwić.
Proszę o radę i dziękuję!
2013-04-15 22:56 autor odpowiedzi: konto usunięte
Witam,
najpierw proponuję wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu.
Zgodnie z art. 1025 Kodeksu cywilnego z wnioskiem może wystąpić osoba mająca interes prawny w uzyskaniu stwierdzenia nabycia spadku.
Do kręgu podmiotów mających interes w stwierdzeniu nabycia spadku, a zatem legitymowanych do wystąpienia ze stosownym wnioskiem, należą przede wszystkim spadkobiercy, a także spadkobiercy osób powołanych do spadku, zmarłych przed stwierdzeniem nabycia spadku. Zainteresowanymi są także osoby, które nabywają spadek według ogólnych reguł dziedziczenia ustawowego po odrzuceniu spadku przez spadkobiercę ustawowego dziedziczącego w pierwszej kolejności.
W przypadku gdyby Pani babcia odrzuciła spadek, Pani ojciec mógły wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu z 1933 r.
Łączę wyrazy szacunku,
adw. Aneta Walewska-Borsuk
Dodano 2015-07-03 11:18 przez rosiczka2
Witam, Jak będzie przeprowadzony dział spadku, jeżeli osoba zmarła nie zostawiając testamentu i nie rozpisała swojego majątku (zabudowania i ziemia)?
Spadkobiercami są dzieci. Dzieci ustaliły między sobą podział tego majątku i są zgodne. Jest jedna działka, która ma być podzielona między trzech spad...
Dodano 2013-04-02 18:05 przez wiki
Moja mama zrzekła się prawa do nabycia spadku po babci na rzecz swojego brata, rodzeństwo jej też. Teraz ten brat (mój wujek) zmarł, ale żyje jego siostra i brat (moja mama nie żyje). A ponieważ zadłużył gospodarstwo m.in. w KRUSie to zastanawiam się, czy spadkobiercami będą tylko jego siostra i bra...
Dodano 2013-02-26 12:05 przez konto usunięte
Dzień dobry,
Chciałabym dowiedzieć się jakie przesłanki muszą być spełnione, aby dziadkowie zostali spadkobiercami? Na jaką ustawę w takiej sytuacji należy się powołać?
Dodano 2013-01-15 13:03 przez kuczera
Witam, 31.08.2012 r. zmarł mój ojciec, nie pozostawił testamentu. Jest nas w rodzinie 5 rodzeństwa i mama, chcemy zrzec się na mamę naszą część zachowku i chcemy żeby ona zadecydowała co dalej z całym spadkiem. Co mamy zrobić? Wiem że do 6 miesięcy od śmierci trzeba złożyć wniosek o rezygnację z zac...
Dodano 2013-07-09 20:00 przez wrobelek151
Witam,
Mam taki problem: moja babcia zmarła już jakiś czas temu, lecz sprawa spadkowa odbyła się ok. rok temu. W tej sprawie dziadek dziedziczył 1/2, a ja z moimi bracmi po 1/6. Niedawno zmarł również dziadek, który w testamencie zostawił mi wszystko co posiadał. Teraz moi bracia chcą się zrzec na m...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...
Po śmierci spadkodawcy uprawnieni do spadku dzielą się nim zgodnie z przypadającymi im udziałami. Niektórzy kupują rzeczy namacalne, jak domy czy auta. Inni inwestują, z lepszym lub gorszym skutkiem. Zdarza się, że opłacają dzieciom ...
Samo dochodzenie należności od dłużników nie jest często prostym zadaniem. Wezwania do zapłaty, negocjacje, postępowania sądowe i egzekucyjne. Dużo czasu i wiele nerwów. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy dłużnik umiera.
Nowa procedura – tzw. Europejskiego Poświadczenia Spadkowego – pozwoli spadkodawcy na samodzielny wybór dogodnego systemu dziedziczenia.
2020-07-30 19:30
2019-11-18 18:17