Czy oświadczenie złożone pod wpływem groźby można uznać za nieważne i w jaki sposób to zrobić?
2013-03-08 13:13 autor odpowiedzi: Brykczyńscy i Partnerzy Adwokacka Spółka Partnerska
W przypadku złożenia oświadczenia pod wpływem groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, można uchylić się od skutków prawnych tego oświadczenia (jeżeli z okoliczności wynika, że mógł się obawiać, iż jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe).
Kodeks cywilny jasno wskazuje, że uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie.
Ważny jest jednak fak, że uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał.
Jakub Brykczyński tel. 606 101 482 || Anna Brykczyńska tel. 606 717 929
Dodano 2014-12-16 13:23 przez gosiaczek96
Dzień dobry, piszę do Państwa z prośbą o pomoc i poradę. Mam 18 lat, a moi rodzice tak jakby przetrzymują mnie w domu, nie mogę wychodzić ze znajomymi, nie mogę spotykać się ze swoim chłopakiem. Kiedy wspominam, że chcę się wyprowadzić od nich i zamieszkać z chlopakiem, to oni mnie straszą i robią a...
Dodano 2013-10-16 15:12 przez timmo
Mój brat, z którym jestem w nienajlepszych stosunkach twierdzi, że mama wydała oświadczenie woli i obiecała dać mu darowiznę pieniężną. Dodam, że mama leczy się psychiatrycznie. Czy takie oświadczenie ma moc prawną?
Dodano 2014-01-16 13:05 przez jozef1111
Powiedzmy, że pracownik na umowę o pracę na okres próbny, który jest w 4. tygodniu ciąży, chwilowo na L4, przekazał pracodawcy zaświadczenie lekarskie „ciąża”. Umowa wygasła w tydzień po przekazaniu zaświadczenia. Pracownik zadał pytanie pracodawcy jaka jest jego sytuacja.
Bardzo wysoki urzędnik pra...
Dodano 2013-04-02 10:06 przez konto usunięte
1. Pracownica otrzymała wypowiedzenie umowy terminowej, jednak osoba wręczająca nie dopilnowała, żeby pracownica wpisała datę otrzymania wypowiedzenia, podpisała się tylko. Czy ma to jakieś znaczenie dla skuteczności wypowiedzenia?
2. Pracownica pracowała na nocną zmianę, prace kończyła o godz. 07:0...
Dodano 2014-07-12 10:48 przez gm456
Witam,
w przetargu nieograniczonym na usługi, za ofertą cenową, która była podpisana, było zamieszczone oświadczenie woli, którego przez nieuwagę nie dołączyłam. Oferta została odrzucona.
Moje pytanie brzmi, czy można uzupełnić ofertę o oświadczenie woli, czy słusznie mnie odrzucono?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Przepisy Kodeksu cywilnego (dalej jako „k.c.”) przypisują możliwość uchronienia się od złożonego oświadczenia woli powołując się na błąd. Błąd polega na fałszywym, mylnym wyobrażeniu o otaczającej rzeczywistości, które ...
Każdy współczesny człowiek dokonuje w swoim życiu wielu czynności prawnych, przede wszystkim zawiera różnego rodzaju umowy. Dokonaniem czynności prawnej (zawarciem umowy) jest zarówno zakup w sklepie spożywczym czy skorzystanie z ...
2 lutego 2017 r. Sąd Najwyższy - Izba Cywilna (sygn. akt: I CSK 92/16) wydał wyrok, w którym zajął dość kontrowersyjne stanowisko na gruncie kodeksu spółek handlowych (KSH), stwierdzając, iż strona (wspólnik) może uchylić się od ...
Z nielicznymi wyjątkami, każdemu przedsiębiorcy zdarzyło się, że kontrahent, a zwłaszcza dłużnik, nie odbierał korespondencji. W ten sposób skutecznie utrudniał czy wręcz uniemożliwiał dokonanie pewnych czynności, jak na przykład ...
2020-07-30 19:30
2019-11-18 18:17