Spółka cywilna nie wykonała umowy o prace budowlane. W zaistniałej sytuacji chcę skierować do sądu pozew o zwrot zaliczki. W spółce jest trzech wspólników, a umowę podpisali tylko dwaj. Czy można pozwać wspólnika, który nie figuruje w umowie?
2013-02-06 13:22 autor odpowiedzi: konto usunięte
Dzień dobry,
zgodnie z art. 864 k.c. wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki w związku z czym wytaczając powództwo pozywa się wszystkich wspólników spółki.
Z wyrazami szacunku,
Kancelaria Radcy Prawnego
mgr Stanisława Wyląg
Tarnowskie Góry
2013-02-06 14:20 autor odpowiedzi: konto usunięte
Witam,
wobec tego, że wspólnicy spółki cywilnej ponoszą odpowiedzialność solidarną za zobowiązania spółki, występuje pomiędzy nimi tzw. współczestnictwo bierne konieczne. Wobec tego należy pozwać ich wszystkich.
W celu należytego przygotowania pozwu radzę przed wytoczenim powództwa przeciwko wszystkim wspólnikom sprawdzić zapisy istniejące w umowie spółki cywilnej w zakresie prowadzenia spraw spółki, jesli Pani/Pan ma oczywiście dostęp do takiej umowy.
W umowie spólki cywilnej mogą istnieć wyłączenia lub ograniczenia co do prowadzenia spraw spółki przez niektórych wspólników bądź określające jakie czynności przekraczają zakres zwykłych czynności, co do których wymagana jest uchwała wspólników.
Kwestia ta ma znaczenie dla prawidłowości reprezentacji wspólników. W przypadku nieprawidłowej reprezentacji w umowie, wspólnicy spólki cywilnej mogą podnieść w postępowaniu sądowym zarzut nieważnśsci/nieskuteczności zawartej umowy.
Łączę wyrazy szacunku,
Aneta Walewska-Borsuk, adwokat
2013-02-06 14:50 autor odpowiedzi: Brykczyńscy i Partnerzy Adwokacka Spółka Partnerska
Zgodnie z przepisami odpowiedzialność finansową za zobowiązania spółki wspólnicy ponoszą solidarnie (art. 864 Kodeksu cywilnego). Wierzyciel spółki może żądać spełnienia całości lub części świadczenia od każdego ze wspólników z osobna, od wszystkich wspólników łącznie, lub od kilku z nich, przy czym zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek ze wspólników zwalnia pozostałych. Za zobowiązania spółki do pełnej ich wysokości każdy wspólnik odpowiada całym swoim majątkiem. W takiej sytuacji można wnieść pozew przeciwko wszystkim wspólnikom, a więc nawet przeciwko temu, który nie podpisał umowy.
Jakub Brykczyński tel. 606 101 482 || Anna Brykczyńska tel. 606 717 929
Dodano 2013-01-18 13:34 przez Dominika
Czy będąc wspólnikiem w spółce cywilnej muszę spłacać zobowiązania, które powstały przed moim przystąpieniem do spółki?
Dodano 2013-01-10 15:14 przez Bernadeta
Kto odpowiada za zobowiązania w spółce cywilnej? Tzn. kto jest odpowiedzialny przed wierzycielem? Każdy wspólnik czy jak?
Dodano 2013-01-09 10:24 przez konto usunięte
Mam pytanie z zakresu odpowiedzialności mojego prywatnego majątku. Czy współwłaściciel spółki cywilnej w przypadku ściągania wierzytelności odpowiada też majątkiem prywatnym?
Dodano 2013-01-09 10:24 przez konto usunięte
Mam pytanie z zakresu odpowiedzialności mojego prywatnego majątku. Czy współwłaściciel spółki cywilnej w przypadku ściągania wierzytelności odpowiada też majątkiem prywatnym?
Dodano 2013-07-10 12:33 przez konto usunięte
Witam,
Właściciele spółki cywilnej (firma budowlana) zalegają z wypłatą dwóch zaległych wynagrodzeń oraz innych świadczeń powstałych w wyniku wypowiedzenia umowy o pracę w trybie skróconego okresu wypowiedzenia (odszkodowanie, ekwiwalent, odprawa). Niestety właściciele są bankrutami, nie mogą ogłosi...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Zgodnie z ogólnie przyjętym orzecznictwem spółka cywilna nie może być stroną postępowania cywilnego, w tym również postępowania o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności. Stroną postępowania klauzulowego są natomiast ...
Jeżeli przed wakacjami sprawdzałeś koszty dochodzenia roszczeń i stwierdziłeś, że dasz jeszcze czas swojemu dłużnikowi, to ten czas wykorzystał ustawodawca i zmienił zasady gry. Zmiany, które weszły w życie 21 sierpnia 2019 roku ...
Okoliczności, w których sąd może wydać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, zostały w sposób precyzyjny wskazane w kodeksie postępowania cywilnego (k.p.c.). W skrócie rzecz ujmując, jest to dopuszczalne wówczas, gdy roszczenie ...
Największą słabością pozwów zbiorowych w Polsce jest podzielenie postępowania na część formalną i część merytoryczną. Ten podział wydłuża postępowanie o co najmniej rok. Pełnomocnicy przedsiębiorców koncentrują się na ...
2020-07-30 19:30
2019-11-18 18:17