Jakie prawo do roszczeń prawnych ma właściciel nieruchomości, kiedy podczas jego nieobecności na teren zamkniętej prywatnej posesji wchodzi (prawdopodobnie przez płot) pracownik Tauron - Polska Energia i dokonuje fizycznego pomiaru zużycia energii elektrycznej, dodatkowo Firma Tauron nie informuje właściciela telefonicznie czy na piśmie, że w danym dniu będzie dokonywany odczyt za energię elektryczną z licznika - licznika będącego zainstalowanym na budynku prywatnej nieruchomości, a bramka do budynku jest w odległości około 15m?
2013-04-03 00:28 autor odpowiedzi: konto usunięte
Zgodnie z art. 140 k.c. w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.
Prawo do korzystania z rzeczy tj. nieruchomość nie jest jednak absolutne. Właściciel nie może uniemożliwiać ani utrudniać pomiaru zużycia energii przedstawicielom przedsiębiorstwa przesyłowego i tym samym uchylać się prawidłowego naliczenia i uregulowania opłat z tego tytułu. Nie mniej jednak, przedsiębiorstwo przesyłowe powinno uprzedzić właściela o planowanym pomiarze energii.
Można rozważyć wezwanie przedsiębiorstwa przesyłowego do zaniechania naruszeń w oparciu o prawo właściciela do nieskrępowanego korzystania z nieruchomości (art. 23 i 24 k.c.)
Z wyrazami szacunku,
Aneta Walewska-Borsuk, adwokat
Dodano 2013-06-08 13:01 przez konto usunięte
Jestem właścicielem mieszkania z tarasem, z którego wejście jest tylko z mojego lokalu, ale mam tylko prawo do użytkowania tarasu. Mój blok ma numer 2, a obok powstaje przyległy budynek 2a. Mamy z nim wspólną ścianę. Tylko, że ten budynek (nie udostępniono wcześniej nam jego planów), ma ścianę wspól...
Dodano 2013-05-09 14:36 przez marek.
Witam,
Decyzją Urzędu Gminy przekazano zarządzanie terenem, na którym stoi mój garaż Wspólnocie Mieszkaniowej (kilkunastu właścicieli).
Jestem i byłem właścicielem wolno-stojącego garażu blaszanego zlokalizowanego na tej działce.
Na podstawie ustaw: o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku ...
Dodano 2013-01-17 14:09 przez elusia1314
Witam... Kilkanaście lat temu dostałam mieszkanie z Gminy, po byłych biurach S.K.R. Licznik instalacji elektrycznej od biura, a teraz od owego mieszkania, znajduje się poza budynkiem mieszkalnym - w piwnicy. W piwnicy i w innych pomieszczeniach jest obecnie zakład pracowniczy. Niestety zostałam zmu...
Dodano 2013-02-18 09:46 przez Pablo
Prowadzę gospodarstwo rolne, jestem czynnym podatnikiem VAT. Na gospodarstwo rolne oraz gospodarstwo domowe mam założony 1 licznik prądu.
Czy mam prawo odliczyć część VAT-u od faktur VAT za zużycie prądu w zakresie prowadzonego gospodarstwa rolnego? Jeżeli tak, to w jaki sposób określić udział proce...
Dodano 2014-04-03 00:24 przez lilianna45
Sąd (Wydział Ksiąg Wieczystych) wpisał na wniosek gminy miejskiej do KW gminy działkę wydzieloną na moim gruncie, nie zdejmując powierzchni tej działki z mojej KW, gdyż do zdjęcia nie było podstawy prawnej.
Ta czynność doprowadziła do tego, iż w chwili obecnej do części ziemi jest dwóch właścicieli....
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Właściciele nieruchomości, którym naliczono opłatę planistyczną lub odmówiono wypłaty odszkodowania na skutek uchwalenia Miejscowego Panu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) powinni sprawdzić: 1) czy nieruchomość była objęta MPZP ...
Czy w sytuacji, gdy przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy ustanowienia służebności przesyłu, właścicielowi nieruchomości przysługuje roszczenie o jej ustanowienie? Powyższe pytanie zadane zostało Sądowi Najwyższemu (dalej "SN"), który ...
Z fiducjarnym nabyciem nieruchomości mamy do czynienia w przypadku, gdy własność nieruchomości jest nabyta przez osobę podstawioną w imieniu własnym, lecz na rzecz i na koszt osoby trzeciej.
Służebność przesyłu została wprowadzona do kodeksu cywilnego w sierpniu 2008, w celu uregulowania stosunków prawnych dotyczących urządzeń przesyłowych między przedsiębiorcami przesyłowymi i właścicielami nieruchomości, na których ...
2020-07-30 19:30
2019-11-18 18:17