Dzień dobry,
zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc dotyczącą majątku po zmarłym ojcu.
Dostałem propozycję od swojej matki co do domu. Mama obecnie mieszka sama w domu jednorodzinnym. Jest nas trójka rodzeństwa, gdzie każde z nas się wyprowadziło.
Mama dała dla mnie propozycję powrotu do domu rodzinnego, gdzie chce przepisać swoją część na mnie i abym podpisał notarialnie akt o wieczystym dochówku. Każde z rodzeństwa ma po 3/16 części domu po śmierci ojca. Na pewno będę musiał spłacić rodzeństwo. Jak to wygląda w świetle prawa?
Czy mama może sama bez zgody rodzeństwa przepisać na mnie swoją część? Tylko po te 3/16 po ojcu jest do spłaty czy matki część też trzeba dzielić? Muszę mieć niezależną wycenę całej nieruchomości i posiadłości? Sprawa musi być skierowana do sądu czy można to zrobić tylko notarialnie?
Dziękuję.
Z poważaniem,
Łukasz
Dodano 2021-02-07 21:49 przez anna0011
Witam. Mam pytanko odnośnie spłaty rodzeństwa. Mama chce opisać na mnie swoją część, ale aby ją dochować do śmierci w domu, do którego chce abyśmy się wprowadzili.
Muszę spłacić siostrę i brata, bo mają opisane po 3/16 domu. Czy muszę zakładać sprawę, robić wycenę domu? I kto ponosi za to koszty?
A ...
Dodano 2018-08-09 17:48 przez BlueJasmine
Witam,sprawa jest skomplikowana. Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne (ziemia rolna, podwórko z domem, zabudowania, maszyny, silos zbożowy, itp.). Lata temu przepisali część majątku (ziemia) na brata. Niestety stracił wszystko. Rodzicom zostało wciąż gospodarstwo i ziemia.By przejść na emeryturę, j...
Dodano 2023-04-12 12:07 przez inkaa
Na prośbę rodzeństwa, podpisałem zrzeczenie się do prawa dziedziczenia, tym samym mój najmłodszy brat został jedynym spadkobiercą po naszych rodzicach zmarłych w latach 80 i 90-tych.
Dokumenty podpisałem w 2020 roku (w okresie stanu pandemii) odręcznie w domu, i przesłałem bratu listownie.
Umowa ust...
Dodano 2019-05-10 00:35 przez darekk78
Jestem po rozwodzie, ale nie podzieliliśmy jeszcze z byłą żoną majątku - mieszkania.Przed zawarciem związku małżeńskiego dokonywałem wpłaty transzami na mieszkanie (ostatnia transza 26.04.2007). W związek małżeński wstąpiłem 17.05.2007.Następnie po namowach byłej żony i jej rodziny wpisałem byłą żon...
Dodano 2019-03-14 00:07 przez Kinia
Jest nas sześcioro rodzeństwa. Rodzice nie żyją. Jeden z braci z tytułu spadku "dostał" dom mieszkalny (w roku 2007) i na podstawie umowy darowizny nieruchomość rolną (w roku 2014). Wszystko to było przeprowadzone za życia mamy (ojciec zmarł wcześniej).W sprawie domu byliśmy w sądzie i zrzekaliśmy s...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Fundacje rodzinne oferują nie tylko skuteczną ochronę majątku przed rozdrobnieniem, ale także dają elastyczność w zarządzaniu, optymalizację podatkową i płynne przekazywanie aktywów dalszym pokoleniom. Przedstawiamy kluczowe korzyści ...
W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i orzecznictwie, siłę wyższą najczęściej ujmuje się jako zjawisko zewnętrzne, nieuchronne, którego nie można było przewidzieć ani mu się przeciwstawić ...
W Polsce, aby uzyskać rozwód, należy złożyć pozew o rozwód do Sądu Okręgowego, w którym napiszemy czego żądamy oraz wskażemy dowody na rozpad trzech kluczowych dla istnienia małżeństwa więzi.
Pomimo mylnego przekonania większości z nas, rozwód i podział majątku to dwie zupełnie odrębne kwestie.
2020-07-30 19:30
2019-11-18 18:17