Witam,
niedawno zmarł mój tata. Chcąc uregulować sprawy mieszkaniowe muszę zrzec się swojej części na rzecz mamy i brata. Obecnie oni mieszkają w tym mieszkaniu.
Mam pytanie, czy zrzekając się swojej cześci mam prawo do tego mieszkania po ewentualnej śmierci mamy, brata? Brat jest niepełnosprawny i chcę się po prostu zabezpieczyć na przyszłość. Nadmieniam, że mieszkanie jest własnościowe wykupione od spółdzielni, ale nie ma aktu notarialnego.
Dziękuję
Dodano 2017-10-16 02:44 przez tetka2001
3,5 roku temu zmarł mój ojciec, testamentem przekazał mieszkanie własnościowe na 2 wnuków (dzieci mojego brata przyrodniego) - ojciec miał żonę. Była już sprawa spadkowa. Chcę wystąpić o zachowek. Nie znam wartości mieszkania.Czy mam wystąpić z pismem polubownym do tych wnuków, czy ich rodziców? Czy...
Dodano 2019-10-13 20:17 przez konto usunięte
Witam,po śmierci rodziców zostało mieszkanie. Mam brata i według mnie mieszkanie dziedziczymy po połowie, natomiast brat chce 70% wartości, bo uważa, że jemu tyle się należy, bo mnie rodzice bardziej pomagali. Jak rozstrzygnąć ta sytuację?
Dodano 2018-09-28 21:56 przez Aleexlx
Witam,mam pytanie odnośnie domu. Moi dziadkowie zmarli, mieli 4 dzieci. Moj tata zmarł, a ja chciałabym przeprowadzić dom na siebie. Rodzeństwo taty powiedziało, że się odpisze od domu. Czy to się wiąże z jakimiś kosztami? Jak tak, to jakimi? I ile kosztuje przeprowadzenie domu?
Dodano 2021-03-12 19:09 przez koperek82
Witam. Niedawno zmarł mój ojciec. Nie pozostawił po sobie testamentu. Jestem jego jedynym dzieckiem. Po śmierci mojej matki ojciec ożenił się ponownie. Z macochą nie mieli wspólnych dzieci. Po mojej matce nie było rozprawy spadkowej.
Ojciec miał mieszkanie spółdzielcze, które zbyła mu matka za życia...
Dodano 2018-10-28 20:48 przez MagdaM
10 lat temu nabyłam wraz z rodzeństwem i matką spadek po ojcu. Obecnie jedno z nich domaga się podziału.Jak będzie wyglądała moja sytuacja po podziale? Czy w przypadku sprzedaży działki będę musiała płacić podatek dochodowy? Czy jednak będę traktowana jako właścicielka od ponad 5 lat?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Bieżący rok niesie za sobą znaczne zmiany w prawie spadkowym. Nowe brzmienie zyskują m.in. regulacje dotyczące zachowku czy odrzucenia spadku. O czym warto wiedzieć? Odpowiedzi na to pytanie udziela Kancelaria Finansowa Lex.
Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...
Nowa procedura – tzw. Europejskiego Poświadczenia Spadkowego – pozwoli spadkodawcy na samodzielny wybór dogodnego systemu dziedziczenia.
Nowe przepisy wchodzące w życie 18 października br. wprowadzają zmiany mające szczególne znaczenie dla spadkobierców, którzy zamiast oczekiwanego majątku, często dziedziczą również długi. Niezłożenie oświadczenia o przyjęciu lub ...
2020-07-30 19:30
2019-11-18 18:17