eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilnePrawo do zachowku


2018-03-18 21:16 autor: Anna2018

2 994 odsłon

Prawo do zachowku

Witam,

chciałabym zapytać, czy mojej mamie należy się prawo do zachowku po rodzicach? Cały majątek został przepisany na syna. Dziadkowie w testamencie ujęli, iż ich córka może zajmować lokum dożywotnio.

Niestety w jednym budynku mieszkają dwie rodziny, co generuje spory. Czy mama może dochodzić swoich praw w przypadku dobrowolnego opuszczenia wcześniej wspomnianego mieszkania? Czy należy się jej jakaś spłata?

Proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2018-04-03 14:22 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

    O ile nie minęło 5 lat od śmierci, można wystąpić o zachowek. Jeśli w testamencie nie przewidziano dla mamy innych świadczeń po opuszczeniu domu, to nic nie zyska na Tym, że się wyprowadzi.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Ryszard777

    Dodano 2013-05-08 23:40 przez Ryszard777

    Śmierć powoda w sprawie o zachowek - czy ktoś może kontynuować proces?

    Moja babcia w testamencie przepisała mi cały majątek. Drugi mąż babci wystąpił o zachowek na drodze sądowej, ale w trakcie procesu zmarł.
    Moje pytanie brzmi: czy jego syn z poprzedniego małżeństwa może kontynuować proces i żądać ode mnie spłaty? Wiem na pewno, że generalnie nie dziedziczy on prawa d...

  • inkaa

    Dodano 2023-04-12 12:07 przez inkaa

    spadek, podział majątku między rodzeństwem

    Na prośbę rodzeństwa, podpisałem zrzeczenie się do prawa dziedziczenia, tym samym mój najmłodszy brat został jedynym spadkobiercą po naszych rodzicach zmarłych w latach 80 i 90-tych.
    Dokumenty podpisałem w 2020 roku (w okresie stanu pandemii) odręcznie w domu, i przesłałem bratu listownie.
    Umowa ust...

  • anna0011

    Dodano 2021-02-07 21:49 przez anna0011

    Spłata rodzeństwa

    Witam. Mam pytanko odnośnie spłaty rodzeństwa. Mama chce opisać na mnie swoją część, ale aby ją dochować do śmierci w domu, do którego chce abyśmy się wprowadzili.
    Muszę spłacić siostrę i brata, bo mają opisane po 3/16 domu. Czy muszę zakładać sprawę, robić wycenę domu? I kto ponosi za to koszty?
    A ...

  • malaga

    Dodano 2016-08-03 12:38 przez malaga

    Darowizna mieszkania

    Proszę mi udzielić porady.
    Ojciec aktem notarialnym przekazał mieszkanie umową darowizny na syna. W treści tego aktu jest zapis, że obdarowany powinien zapewnić opiekę swojemu ojcu, czyli darczyńcy.
    Czy taka umowa darowizny, gdzie wyraźnie jest mowa o darowiźnie, spełnia charakter  umowy dożywocia?...

  • malaga

    Dodano 2016-06-21 14:41 przez malaga

    Śmierć ojca a prawo do zachowku

    W roku 2000, ojciec przekazał w darowiźnie synowi mieszkanie w zamian za opiekę. W tym roku umarł ojciec. Czy pozostała trójka dzieci może wystąpić o wypłatę zachowku?
    Chodzi głównie o to, czy prawo do zachowku się przedawniło, gdyż mineło 16 lat od darowizny? W jakiej wysokości należy się ten zacho...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...

Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.

Zmarły członek rodziny nie wspomniał o Tobie w testamencie? Nie wszystko stracone. Możliwe, że nadal masz szansę otrzymać część jego majątku a wszystko za sprawą tzw. zachowku. Na czym on polega? Ile można zyskać?

W naszej poniższej publikacji przedstawimy podstawowe zagadnienia związane z instytucją zachowku w prawie spadkowym.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania