eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilneZachowek po mamie


2017-08-25 11:30 autor: Irena K

2 572 odsłon

Zachowek po mamie

Moja mama ma 92 lata i dostała udaru, leży w szpitalu. Ma dwie córki. Mieszkanie oddała jako darowiznę w 2005 r. siostrzenicy o czym dowiedziałam się dopiero teraz. Mieszkam 100 km od mamy.

Czy mogę domagać się zachowku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-08-26 22:02 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

    Jeżeli siostrzenica (w pytaniu nie sprecyzowano, czyja to siostrzenica) nie jest spadkobierczynią, to minęło już ponad 10 lat od dokonania darowizny, a zatem rodzczenie o zachowek nie przysługuje. Jeżeli natomiast siostrzenica jest spadkobierczynią mamy, wówczas zachowek Pani przysługuje - bez względu na czas, kiedy darowizna została dokonana.

    Irena K skomentował/a odpowiedź 2017-08-27 06:44

    To jest córka mojej jedynej siostry.

    Irena K skomentował/a odpowiedź 2017-08-27 06:59

    Nie wiedziałam o tym że mama przepisała to mieszkanie. Czy to jest sprawiedliwe ?

    Irena K skomentował/a odpowiedź 2017-08-27 07:26

    Czy mogę założyć sprawę pauliiańską ? To był podstęp .

    radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec zaktualizował/a odpowiedź 2017-09-04 10:22
    Jeżeli siostra żyje, to roszczenie o zachowek nie przysługuje. Jeżeli mama była w stanie umysłu uniemożliwiającym swobodne rozporządzenieswoim mieniem, bądź została przymuszona do dokonania darowizny, może Pani na drodze postępowania sądowego domagać się ustalenia, że darowizna była nieważna - to po śmierci mamy, gdyż obecnie nie ma Pani w tym intersu prawnego. W takim przypadku należy wnieść o stwierdzenie nabycia spadku, a następnie o ustalenie księg wieczystej z rzeczywitym stanem prawnym - jeśli Pani wykaże nieważność darowizny, wówczas będzie podstawa do wpisania Pani o księgi wieczystej, jako współwłaścicielki tego mieszkania.
    Co do skargi pauliańskiej przedstawiony przez Panią stan faktyczny nie daje podstaw do występowania z taką skargą. Czy mama, bądź siostra były Pani dłużniczkami?

    Oceń odpowiedź 2 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-11-12 10:34 autor odpowiedzi: Irena K

    Dlaczego nie przysługuje jeżeli siostra żyje ? Nie rozumiem tego.
    Jeszcze raz napiszę dokładniej.
    Moja mama już nie żyje . Oddała mieszkanie jako darowiznę dla swojej wnuczki . Mnie jako córkce  zmarłej nic sie nie należy ? Mama miała dwie córki.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • malaga

    Dodano 2016-08-03 12:38 przez malaga

    Darowizna mieszkania

    Proszę mi udzielić porady.
    Ojciec aktem notarialnym przekazał mieszkanie umową darowizny na syna. W treści tego aktu jest zapis, że obdarowany powinien zapewnić opiekę swojemu ojcu, czyli darczyńcy.
    Czy taka umowa darowizny, gdzie wyraźnie jest mowa o darowiźnie, spełnia charakter  umowy dożywocia?...

  • arturm431

    Dodano 2013-09-05 13:33 przez arturm431

    Darowizna i zachowek a trzech braci

    Witam,
    W 2011 roku otrzymałem mieszkanie w akcie darowizny od mamy, która żyje do dziś. Mam 2 braci. Moje pytanie: czy będę musiał zapłacić im zachowek? Zaznaczam, że mieszkam z mamą, a brat jest tu tylko zameldowany, a przebywa za granicą z drugim bratem nie utrzymuję kontaktu. Po jakim czasie nie ...

  • malaga

    Dodano 2016-06-21 14:41 przez malaga

    Śmierć ojca a prawo do zachowku

    W roku 2000, ojciec przekazał w darowiźnie synowi mieszkanie w zamian za opiekę. W tym roku umarł ojciec. Czy pozostała trójka dzieci może wystąpić o wypłatę zachowku?
    Chodzi głównie o to, czy prawo do zachowku się przedawniło, gdyż mineło 16 lat od darowizny? W jakiej wysokości należy się ten zacho...

  • ilona3335

    Dodano 2014-07-22 08:55 przez ilona3335

    Czy rodzeństwo ma prawo do zachowku?

    Witam,
    w 2007 r. rodzice przekazali umową darowizny mnie i małżonkowi gospodarstwo rolne z zabudowaniami.
    Mam troje rodzeństwa, każde z nich ma swój dom. Czy w przyszłości mogą żądać prawa do zachowku?

  • iwka2087

    Dodano 2018-11-19 10:19 przez iwka2087

    Czy będziemy musieli zapłacić zachowek?

    Witam serdecznie,w 2010 roku mąż otrzymał (darowizną) działki. Teść przepisał na niego część majątku - pozostawiając sobie dom i jedną działkę. Wszystkie nieruchomości teść również otrzymał darowizną od swoich rodziców - oni w momencie przekazywania majątku zaznaczyli sobie służebność mieszkaniową -...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...

Zachowek jest instytucją prawną, która przewidziana została, jako parasol ochrony dla najbliższych zmarłego, którzy z uwagi na fakt sporządzenia przez spadkodawcę testamentu, nie zostali powołani do dziedziczenia. W prawie polskim ...

Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.

Zmarły członek rodziny nie wspomniał o Tobie w testamencie? Nie wszystko stracone. Możliwe, że nadal masz szansę otrzymać część jego majątku a wszystko za sprawą tzw. zachowku. Na czym on polega? Ile można zyskać?

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania