eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilnePrawo do zachowku


2017-05-03 09:45 autor: pjedraszek7

2 500 odsłon

Prawo do zachowku

Witam,

matka w tajemnicy przepisała na brata dom plus 1 h ziemi. Niestety zarówno brat jak i matka nie chcą mi udostępnić dokumentów przekazania praw własności, więc nie mam nawet pojęcia w jaki sposób brat nabył nieruchomość.

Jak i gdzie uzyskać informacje o sposobie przekazania prawa własności przez brata. Nie ukrywał, że z bratem nie utrzymuje kontaktu. Czy ewentualnie mogę starać się o zachowek w momencie gdy matka żyje?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-05-04 08:21 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Zachowku może Pan dochodzić dopiero po śmierci spadkodawcy. To, w jaki sposób brat nabył własność nieruchomości, może Pan sprawdzić w księdze wieczystej - o ile nieruchomość ma założoną księgę.

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • canon

    Dodano 2013-11-06 16:48 przez canon

    Spadek po ojcu a współwłasność matki. Czy jako syn mam prawo do spadku?

    Miesiąc temu zmarł ojciec, który był właścicielem domu, a matka była współwłaścicielką. Teraz po jego śmierci chce sprzedać dom lub przepisać na swoją siostrę. Czy ma do tego prawo? Czy należy mi się jakaś część po ojcu i czy mam prawo nie zgodzić się na sprzedaż? Mieszkam w tym domu ponad 25 lat.

  • konto usunięte

    Dodano 2016-10-26 13:12 przez konto usunięte

    Zakup mieszkania od rodziców a prawo do zachowku

    Chciałabym kupić mieszkanie od rodziców. Jakie dokumenty będą potrzebne aby załatwić wszystkie formalności tak, aby rodzeństwo nie miało prawa do zachowku?

  • malaga

    Dodano 2016-08-03 12:38 przez malaga

    Darowizna mieszkania

    Proszę mi udzielić porady.
    Ojciec aktem notarialnym przekazał mieszkanie umową darowizny na syna. W treści tego aktu jest zapis, że obdarowany powinien zapewnić opiekę swojemu ojcu, czyli darczyńcy.
    Czy taka umowa darowizny, gdzie wyraźnie jest mowa o darowiźnie, spełnia charakter  umowy dożywocia?...

  • malaga

    Dodano 2016-06-21 14:41 przez malaga

    Śmierć ojca a prawo do zachowku

    W roku 2000, ojciec przekazał w darowiźnie synowi mieszkanie w zamian za opiekę. W tym roku umarł ojciec. Czy pozostała trójka dzieci może wystąpić o wypłatę zachowku?
    Chodzi głównie o to, czy prawo do zachowku się przedawniło, gdyż mineło 16 lat od darowizny? W jakiej wysokości należy się ten zacho...

  • Anna2018

    Dodano 2018-03-18 21:16 przez Anna2018

    Prawo do zachowku

    Witam,chciałabym zapytać, czy mojej mamie należy się prawo do zachowku po rodzicach? Cały majątek został przepisany na syna. Dziadkowie w testamencie ujęli, iż ich córka może zajmować lokum dożywotnio. Niestety w jednym budynku mieszkają dwie rodziny, co generuje spory. Czy mama może dochodzić swoic...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...

Zachowek jest instytucją prawną, która przewidziana została, jako parasol ochrony dla najbliższych zmarłego, którzy z uwagi na fakt sporządzenia przez spadkodawcę testamentu, nie zostali powołani do dziedziczenia. W prawie polskim ...

Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.

Zmarły członek rodziny nie wspomniał o Tobie w testamencie? Nie wszystko stracone. Możliwe, że nadal masz szansę otrzymać część jego majątku a wszystko za sprawą tzw. zachowku. Na czym on polega? Ile można zyskać?

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania