eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilnePodanie na świadka w sprawie rozwodowej. Co dalej?


2017-04-11 12:25 autor: konto usunięte

3 231 odsłon

Podanie na świadka w sprawie rozwodowej. Co dalej?

Zostałam powołana na świadka w sprawie rozwodowej. Pozwany mieszkał u moich rodziców po tym jak żona wyrzuciła go z domu przez okres 7 miesięcy, a przez 3 miesiące zanim się wyprowadził ja też tam mieszkałam.

Żona pozwanego uważa, że żyjemy razem co jest nieprawdą, bo według niej koleżeński kontakt oznacza coś więcej. Czy mogę w tej sytuacji odmówić składania zeznań lub odpowiedzi na zadawane mi pytania?

Nie chcę być wplątywana w ich życie i wolałabym uniknąć tego typu sytuacji.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-04-11 15:42 autor odpowiedzi: Agata Mikucka

    Nie może Pani odmówić składania zeznań, bo nie jest Pani osobą, o której mowa w art. 261 kodeksu postępowania cywilnego. Może Pani co najwyżej nie pamiętać pewnych okoliczności. Zeznania powinna Pani składać zgodnie z prawdą. Może Pani również spróbować porozmawiać z osobą, która Panią powołała na świadka, żeby cofnęła wniosek o przesłuchanie Pani. 

    Poniżej treść art. 261 kpc:

    Art.  261.  [Prawo odmowy zeznań] §  1.  Nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia. Prawo odmowy zeznań trwa po ustaniu małżeństwa lub rozwiązaniu stosunku przysposobienia. Jednakże odmowa zeznań nie jest dopuszczalna w sprawach o prawa stanu, z wyjątkiem spraw o rozwód.§  2.  Świadek może odmówić odpowiedzi na zadane mu pytanie, jeżeli zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich, wymienionych w paragrafie poprzedzającym, na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową albo jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej. Duchowny może odmówić zeznań co do faktów powierzonych mu na spowiedzi.

    Mikucka Orfin Adwokaci s.c., ul. Abrahama 26/2, 81-366 Gdynia, www.molaw.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • magdalenadomi

    Dodano 2015-07-03 11:02 przez magdalenadomi

    Powołanie na świadka w sprawie rozwodowej. Czy mogę odmówić składania zeznań?

    Zostałam powołana na świadka w sprawie rozwodowej. Z pozwanym byłam w związku przez 10 lat, mamy dwójkę dzieci.  Aktualnie były partner jest z inną kobietą. Czy mogę w tej sytuacji odmówić składania zeznań?

  • asiunia3127

    Dodano 2014-02-19 23:26 przez asiunia3127

    Rozprawa rozwodowa a odwołanie świadka

    Dobry wieczór,
    dziś dostałam pismo z sądu, że zostałam powołana na świadka w rozprawie rozwodowej. Mam pytanie: czy osoba, która mnie powołała może mnie odwołać? Jeśli tak, to jak powinna napisać pismo? Czy musi pisać uzasadnienie dlaczego chce mnie odwolać? W jakim terminie musi złożyć pismo? Rozpr...

  • Tuśka1234

    Dodano 2017-03-30 16:05 przez Tuśka1234

    Porozumienie w sprawie rozwodu i alimentów.

    Witam, Jesteśmy po pierwszej rozprawie, do rozwodu nie doszło, gdyż był spór o alimenty. Ja powołałam świadków, którzy mają być przesłuchani. Ja nie mam adwokata, mąż ma.
    Jednak nie chcemy, aby ciągnęło się to w nieskończoność, dlatego pytam, czy jest możliwość napisania pisma, w którym będzie zawar...

  • MarekM

    Dodano 2014-08-18 14:07 przez MarekM

    Zawieszenie sprawy rozwodowej

    Witam. Żona założyła sprawę rozwodową i na pierwszej rozprawie zgodziła się na mediacje, po czym zawiesiła sprawę rozwodową. Od czasu zawieszenia sprawy minęło 19 miesięcy i nic dalej się nie dzieje.
    Na jak długo można zawiesić sprawę? I jak sprawa zostanie umorzona, to kto ma zapłacić za adwokatów ...

  • zzzzaaaa

    Dodano 2015-12-29 12:54 przez zzzzaaaa

    Szkoła średnia i studia a praca w gospodarstwie

    Czy można doliczyć pracę w gospodarstwie, jeśli osoba we wskazanym okresie uczyła się w szkole średniej (4 lata) i studiowała (4 lata) w miejscowości oddalonej o 60 km od miejsca zamieszkania?Osoba posiada zeznania świadków, że pracowała w gospodarstwie.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

W Polsce, aby uzyskać rozwód, należy złożyć pozew o rozwód do Sądu Okręgowego, w którym napiszemy czego żądamy oraz wskażemy dowody na rozpad trzech kluczowych dla istnienia małżeństwa więzi.

Pomimo mylnego przekonania większości z nas, rozwód i podział majątku to dwie zupełnie odrębne kwestie.

Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszym półroczu 2020 r. rozwiodło się prawie 23 tys. par. Liczba rozwodów w miastach (16,6 tys.) była prawie 3-krotnie wyższa niż na wsi, a w przypadku separacji – dwukrotnie ...

Wielu klientów, którzy chcą się rozwieść pyta podczas konsultacji z prawnikiem, ile czasu może potrwać postępowanie rozwodowe. Odpowiedź nie jest zwykle jednoznaczna. Nie wynika to ze złej woli czy też niewiedzy pełnomocnika, ale jest ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania