eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilnePorozumienie w sprawie rozwodu i alimentów.


2017-03-30 16:05 autor: Tuśka1234

2 728 odsłon

Porozumienie w sprawie rozwodu i alimentów.

Witam,
Jesteśmy po pierwszej rozprawie, do rozwodu nie doszło, gdyż był spór o alimenty. Ja powołałam świadków, którzy mają być przesłuchani. Ja nie mam adwokata, mąż ma.

Jednak nie chcemy, aby ciągnęło się to w nieskończoność, dlatego pytam, czy jest możliwość napisania pisma, w którym będzie zawarte porozumienie dotyczące opieki, praw a także kwoty alimentów plus odwołania świadków i wycofania adwokata? Abyśmy mogli to szybko załatwić tylko we dwoje?

I czy przy ustalonej już kwocie alimentów można zaznaczyć, że w razie poniesionych większych wydatków np. aparat ortodontyczny itp. takie koszty po udokumentowaniu będą dzielone na pół?

Jak to najlepiej załatwić? Jakie pismo napisać?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-03-31 12:03 autor odpowiedzi: Angelika Syrkiewicz - adwokat

    Szanowna Pani,

    Jeśli chcieliby Państwo stosunkowo szybko zakończyć spprawę rozwodową, a jednocześnie istnieją między Państwem sporne kwestie,to najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie wniosku do sądu o skierowanie stron do mediacji w celu ugodowego załatwienia spornych kwestii. Należy wskazać sądowi jakie kwestie chcieliby Państwo uregulować.

    Zgodnie z art. 4452kpc w każdym stanie sprawy o rozwód sąd może skierować strony do mediacji w celu ugodowego załatwienia spornych kwestii dotyczących zaspokojenia potrzeb rodziny, alimentów, sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi oraz spraw majątkowych podlegających rozstrzygnięciu w wyroku orzekającym rozwód.W postępowaniu mediacyjnym nie będzie brał udziału adwokat ani sąd. Mediator pomoże obydwu stronom w poznaniu i wyrażeniu stanowiska odnośnie danej kwestii.

    Sąd na wniosek strony niezwłocznie przeprowadza postępowanie co do zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem.Jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji, sąd zatwierdza ją przez nadanie jej klauzuli wykonalności.

    Sąd odmawia nadania klauzuli wykonalności albo zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem, w całości lub części, tylko wtedy, gdy ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także gdy jest niezrozumiała lub zawiera sprzeczności.


    Jeśli chodzi o "wycofanie adwokata" to skoro jest to pełnomocnik Pani męża to tylko Pani mąż może wypowiedzieć mu pełnomocnictwo. Co do świadków, to oczywiście może Pani złożyć oświadczenie o cofnięciu wniosku dowodowego z przesłuchania świadków.

    Jeśli nie ma między Państwem spornych kwestii, należy przedstawić sądowi zgodne stanowiska, można to uczynić również ustnie do protokołu, wtedy nie ma potrzeby mediacji ani też przesłuchiwania świadków.


    Z doświadczenia zawodowego polecam mediację, gdyż przynosi ona zazwyczaj  pozytywne rezultaty w sytuacjach kiedy strony same nie mogły dojść do porozumienia.


    Z poważaniem
    adw. Angelika Syrkiewicz

    Angelika Syrkiewicz - adwokat zaktualizował/a odpowiedź 2017-03-31 12:27

    Wskazany w tekście przepis to art. 445² kpc. Wskutek błędu progamu w tekście błędnie pojawił się "art.4452".

    Kancelaria Adwokacka Adwokat Angelika Syrkiewicz, ul. Radzikowskiego 7/3,31-315 Kraków www.adwokat-odszkodowania-krakow.pl www.kancelariasyrkiewicz.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-02-01 21:05 przez konto usunięte

    Jak wygląda rozwód?

    Witam,
    jesteśmy małżeństwem od 3 lat. Ciężko jest nam się dogadać. Mamy dwójkę dzieci. Żona nie pracuje ponieważ, zajmuje się dziećmi (roczną córką i 2-letnim synem). Mąż jest jedynym żywicielem rodziny. Mieszkamy w domu rodzinnym, gdzie zajmujemy parter, który w najbliższych latach ma być naszą wła...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-09-18 13:15 przez konto usunięte

    Zaprzeczenie ojcostwa i zwrot alimentów

    Witam serdecznie,
    mój problem polega na tym iż po rozejściu się z mężem zaszłam w ciąże z innym mężczyzną, czego mąż był świadomy. Sprawa rozwodowa odbywała się dopiero po urodzeniu dziecka gdzie sąd nakazał mężowi zrobić zaprzeczenie ojcostwa i odraczana była dwa razy, ale mąż nie zastosował się do...

  • wioletta79

    Dodano 2013-06-19 10:49 przez wioletta79

    Rozwód, pracujący drugi mąż za granicą a wstrzymane alimenty

    Witam,
    Moja siostra obecnie jest w trakcie rozwodu. Z pierwszego małżeństwa ma dwójkę dzieci, obecny mąż pracuje za granicą. Gdy mąż wyjechał do pracy, opieka społeczna wstrzymała rodzinne i alimenty. Odbyła się już pierwsza sprawa rozwodowa i sędzia przeczytał siostrze, że opieka społeczna musi jej...

  • konto usunięte

    Dodano 2017-03-29 14:43 przez konto usunięte

    Długi zaciągane na moja firmę przez męża bez umocowania (dorozumiane pełnomocnictwo) ja mam zapłacić

    Witam,
    pilnie potrzebuję pomocy prawnej, porady lub rozwiązania mojej ciężkiej sytuacji.
    Mąż wyłudził na moje nazwisko prawie 200 tysięcy zł. Z tego powodu mam już 1 wyrok (złożona kasacja) a 6 następnych toczy się w sądach przeciwko mnie. Mąż miał zakaz prowadzenia działalności o czym nie wiedziała...

  • Beata198826

    Dodano 2016-04-11 10:31 przez Beata198826

    Rozwód a dziecko

    Witam! Jeżeli zdecydowałabym się na rozwód z orzeczeniem o winie lub też nie, to z kim zostałoby dziecko małoletnie? Dodam, że obecnie dziecko od roku mieszka ze mną, czyli matką a ojciec dziecka mieszka w innym mieście, jest moim małżonkiem, ale odwiedza nas tylko w weekendy.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Wielu klientów, którzy chcą się rozwieść pyta podczas konsultacji z prawnikiem, ile czasu może potrwać postępowanie rozwodowe. Odpowiedź nie jest zwykle jednoznaczna. Nie wynika to ze złej woli czy też niewiedzy pełnomocnika, ale jest ...

W Polsce, aby uzyskać rozwód, należy złożyć pozew o rozwód do Sądu Okręgowego, w którym napiszemy czego żądamy oraz wskażemy dowody na rozpad trzech kluczowych dla istnienia małżeństwa więzi.

Pomimo mylnego przekonania większości z nas, rozwód i podział majątku to dwie zupełnie odrębne kwestie.

Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszym półroczu 2020 r. rozwiodło się prawie 23 tys. par. Liczba rozwodów w miastach (16,6 tys.) była prawie 3-krotnie wyższa niż na wsi, a w przypadku separacji – dwukrotnie ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania