eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilneBudowa wspólnego domu na działce męża


2016-03-11 20:01 autor: luip27

5 496 odsłon

Budowa wspólnego domu na działce męża

Już po ślubie mąż za pieniądze otrzymane w formie darowizny od swojej matki (darowizna tylko dla męża) kupił działkę. Teraz, minęło 5,5 roku, chcemy budować na niej dom. W tym momencie mąż widnieje jako inwestor. Sprawa jest na etapie pozwolenia o budowę.

Chciałam zapytać, jak wygląda sprawa własności w tym wypadku. Czy działka należy jedynie do męża czy do "nas"? Czy i jakie będę miała prawa do tego domu? Ewentualnie co należy zrobić by nikt nie zakwestionował mojego wkładu w jego budowę?

Dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-03-12 11:51 autor odpowiedzi: Łukasz Obrał - radca prawny

    Jeżeli działka należy do majątku osobistego męża (a należy) to wybudowany na niej dom też będzie należał do męża. Wynika to z tego, że wszystko co trwale związane z gruntem wchodzi w skład nieruchomości.

    Jeżeli dom zostanie wybudowany ze środków pochodzących z majątku wspólnego małżonków to mieć będziemy do czynienia z nakładami z majątku wspólnego na majątek osobisty męża. Te nakłady są do zwrotu w przypadku podziału majątku wspólnego małżonków (czyli po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej) ewentualnie wcześniej, ale tylko jeżeli wystąpią ważne powody.

    Dla Pani najlepszym rozwiązaniem byłoby rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej na tą działkę. Jeżeli działka będzie wchodziła w skład majątku wspólnego to i dom będzie wspólny.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Zwrot darowizny z punktu widzenia podatkowego jest równoznaczny z jej nabyciem. A więc szybka sprzedaż takiego odzyskanego mieszkania będzie wiązać się z koniecznością zapłaty podatku. I na dodatek nie można obniżyć kwoty dochodu z ...

O hipotece odwróconej mówi się najczęściej w kontekście osób samotnych, które nie mają komu "zostawić" mieszkania lub domu. Ale na umowę o dożywocie decydują się też małżeństwa. W jaki sposób wyliczane są wtedy świadczenia ...

Wielkimi krokami zbliża się termin rozliczenia podatków za 2023 rok. Warto zainteresować się tematem, zwłaszcza że jest sporo nowości w obszarze rozliczenia podatku od spadków i darowizn. A czy to oznacza, że jeżeli otrzymałeś ...

Dostęp małżonki do wspólnego konta z mężem, historii przelewów i zgromadzonych na nim środków, nie oznacza, że można jej przypisać popełnienie przestępstwa oszustwa podatkowego, o które oskarżony jest jej mąż. Nie przesądzają o ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania