2015-02-12 14:00 autor: agrasta
22 522 odsłon
Dzień dobry,
moja babcia zmarła w grudniu 2010 roku. Tydzień temu dostałam pismo z sądu o wstawienie się na rozprawę o nabycie spadku po zmarłej babci (mamy nieżyjącego mojego taty). Wnioskodawcą jest MOPS, ponieważ babcia w październiku 2009 roku miała zapłacić im dług wynikający z niesłusznego pobierania dotacji na mieszkanie. Babcia długu nie zapłaciła i przeszedł on na żyjącego syna i wnuki.
Moje pytania brzmią następująco:
1. Czy można zrzec się spadku po babci po 4,5 roku od jej zgonu, jeśli dopiero teraz dostałam pismo?
2. Jeśli mogę odrzucić spadek, to muszę to zrobić przed planowaną sprawą z MOPS-em, czy jednak mogę dopiero na tej sprawie złożyć odpowiednie pismo i odrzucić spadek ?
3. Czy sprawa o odrzucenie spadku po zmarłym musi odbyć się w miejscowości, w której zameldowana była osoba w dniu śmierci? Czy mogę wniosek złożyć u siebie w mieście?
4. Spadek, który odrzucę przejdzie na mojego syna, czy mogę jednocześnie na jednej rozprawie odrzucić go aby nie przeszedł na syna?
5. MOPS również powołuje nas do zapłaty za sprawę, w której jest wnioskodawcą. Czy mogę odmówić tej zapłaty?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
2015-02-12 15:24 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny
Termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku wynosi 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
Zasadniczo takim momentem będzie data, w której spadkobierca dowiedział się o śmierci spadkodawcy; w przypadku spadkobierców powołanych w dalszej kolejności, bieg terminu rozpoczyna się w dniu , w którym dowiedział się , że spadkobierca go wyprzedzający utracił tytuł powołania do dziedziczenia. Nie jest istotna świadomość tego , że termin zaczął bieg, lecz świadomość okoliczności uzasadniających powołanie do spadku.
Brak oświadczenia jest równoznaczny z prostym przyjęciem spadku (bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadku), chyba że co najmniej jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza (z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe) - uważa się wówczas, że spadkobiercy, którzy nie złożyli w terminie oświadczenia przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
W przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza odpowiedzialność za długi spadku ograniczona jest do wartości spadku - odpowiada się tylko z majątku spadkowego. Natomiast proste przyjęcie spadku oznacza, że odpowiada się za te długi także ze swojego majątku.
agrasta skomentował/a odpowiedź 2015-02-13 12:37
Czyli w moim przypadku powołanie nastąpiło z chwilą śmierci babci a nie z chwilą wezwania na rozprawę sądową i nic już nie mogę zrobić ?
adam-sroga@wp.pl
2015-02-13 15:13 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny
adam-sroga@wp.pl
Dodano 2017-12-20 10:09 przez Andys
Brat mojego ojca zmarł w listopadzie 2013 roku, pozostawiając niespłacone długi w bankach. O śmierci dowiedziałem się ostatnio, tj. w grudniu 2017 roku, otrzymując zawiadomienie z sądu o wszczęciu postępowania na wniosek banku – o stwierdzenie nabycia spadku (a dokładnie ustalenia spadkobierców po z...
Dodano 2013-07-16 13:50 przez kolekm
Co się dzieje w przypadku śmierci dłużnika alimentacyjnego, jeśli są zaległości? Przechodzą na kogoś innego czy jak?
Dodano 2014-10-24 13:39 przez michal8517
Witam,mam pytanie w sprawie dziedziczenia długu po babci mojej żony. Rzecz jasna, że cała rodzina zrzekła się sądownie lecz jeszcze czekamy na narodziny synka, który w świetle prawa też dziedziczy i musi się rzec z pełnomocnictwem naszym (rodziców), ale moje pytanie dąży troszkę dalej.Ilu pokoleń si...
Dodano 2014-03-05 21:00 przez mirekw19
Czy może ktoś mi pomóc, gdyż nie wiem jak się teraz zachować. Jakieś 2 miesiące temu zmarł mój wujek (brat ojca), jego żona zrzekła się po nim długów, moi dziadkowie również to uczynili. Czy ja muszę to także zrobić i czy moi rodzice muszą?
Prosze o odpowiedź.
Dodano 2014-01-27 21:11 przez joana2504
Witam,
bardzo proszę o pomoc w sprawie spadku. Po śmierci rodziców zostały drobne oszczędności i własnościowe mieszkania. Do podziałku spadku jest 2 dzieci, z których jedno ma komornika i ogromne długi.
Co powinnam zrobić (w żaden sposób nie mogę się dogadać z siostrą, która ma komornika), aby uregu...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Bieżący rok niesie za sobą znaczne zmiany w prawie spadkowym. Nowe brzmienie zyskują m.in. regulacje dotyczące zachowku czy odrzucenia spadku. O czym warto wiedzieć? Odpowiedzi na to pytanie udziela Kancelaria Finansowa Lex.
Nowelizacja prawa spadkowego zakłada wiele udogodnień dla spadkobierców, którzy dzięki zmianom mają być lepiej chronieni w sytuacji, gdy w spadku odziedziczą długi. Sytuacja daje jednak duże pole do nadużyć, którym przeciwdziałać musi ...
W każdej sytuacji dziedziczenia spadkobierca musi zmierzyć się ze stwierdzeniem nabycia spadku. Warto jednak wiedzieć, jak w odpowiedni sposób podejść do sprawy. Niejednokrotnie bowiem skład masy spadkowej, oprócz własności osoby ...
Sytuacja spadkobiercy powołanego do spadku zależy od tego, jakie oświadczenie w stosunku do spadku złoży dany spadkobierca. Spadkobierca ma trzy możliwości: może spadek przyjąć w całości, może spadek odrzucić, a także może przyjąć ...
2020-07-30 19:30
2019-11-18 18:17