2014-09-24 09:17 autor: Jolantas
2 957 odsłon
Witam,
chciałabym się dowiedzieć, czy mam prawo do zachowku.
Moja sytuacja wygląda następująco:
W 1996 r. zmarł mój ojciec i po jego śmierci moja babcia przepisała dom na jedną z córek. W 2012 r. zmarła babcia i tu moje pytanie, ponieważ mój ojciec dziedziczyłby po babci, ale nie żyje w związku z tym spadek przechodzi na mnie.
Babcia nie zostawiła testamentu. Czy mogę się domagać zachowku od siostry ojca, która w całości przejęła dom? Jeśli tak, to jak mam to załatwić i w jaki sposób oblicza się zachowek?
Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam,
Jolanta
Dodano 2013-11-06 16:48 przez canon
Miesiąc temu zmarł ojciec, który był właścicielem domu, a matka była współwłaścicielką. Teraz po jego śmierci chce sprzedać dom lub przepisać na swoją siostrę. Czy ma do tego prawo? Czy należy mi się jakaś część po ojcu i czy mam prawo nie zgodzić się na sprzedaż? Mieszkam w tym domu ponad 25 lat.
Dodano 2017-10-16 02:44 przez tetka2001
3,5 roku temu zmarł mój ojciec, testamentem przekazał mieszkanie własnościowe na 2 wnuków (dzieci mojego brata przyrodniego) - ojciec miał żonę. Była już sprawa spadkowa. Chcę wystąpić o zachowek. Nie znam wartości mieszkania.Czy mam wystąpić z pismem polubownym do tych wnuków, czy ich rodziców? Czy...
Dodano 2014-05-28 16:14 przez konto usunięte
Witam,
chciałbym się poradzić ekspertów tego portalu na dość ważne pytanie. Mój ojciec zmarł pozostawiając po sobie testament, a w nim ja oraz moje dwie siostry wraz z matką otrzymaliśmy spadek w postaci mieszkania.
Trzecia siostra (której nie znaliśmy) od strony ojca została wydziedziczona i nie ma...
Dodano 2013-11-25 11:26 przez konto usunięte
Odziedziczyłam we wrześniu 2013 część mieszkania po dziadku, część po babci w 2010 odziedziczyli synowie. Mieszkanie sprzedaliśmy wspólnie w październiku. Teraz synowie ubiegają się o zachowek, bo im się należy z urzędu. Przez długie lata zajmowałam się dziadkami i poza 1 synem z którym chcę się dob...
Dodano 2013-10-16 22:47 przez gaba510
Witam,
niedawno powiedziano mi, że obca osoba chce mi zapisać dom. To starsze panie - panny bezdzietne, mają one rodzeństwo głównie nieżyjace. Jeden żyje (ma dzieci). Czy jeśli zapiszą mi - obcej osobie - dom czy dzieciom brata należy się zachowek?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...
Zachowek jest instytucją prawną, która przewidziana została, jako parasol ochrony dla najbliższych zmarłego, którzy z uwagi na fakt sporządzenia przez spadkodawcę testamentu, nie zostali powołani do dziedziczenia. W prawie polskim ...
Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.
Zmarły członek rodziny nie wspomniał o Tobie w testamencie? Nie wszystko stracone. Możliwe, że nadal masz szansę otrzymać część jego majątku a wszystko za sprawą tzw. zachowku. Na czym on polega? Ile można zyskać?
2020-07-30 19:30
2019-11-18 18:17