eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilneDom w spadku a prawa do nieruchomości dzieci z dwóch związków


2014-09-19 14:49 autor: zaklopotana

2 378 odsłon

Dom w spadku a prawa do nieruchomości dzieci z dwóch związków

Witam,

niedawno zmarł nasz dziadek i w rodzinie powstały awantury o jego dom. Zmarły z pierwszego związku miał syna i jego nie ujął w testamencie. Z drugiego związku miał 4 dzieci i zapisał im w testamencie dom do podziału na 4 dzieci.

Czy jego partnerce, która mieszkała tam przez 30 lat, a nie była z nim w związku małżeńskim też będzie należało się coś przez zasiedlenie, czy tylko 4 zapisanym dzieciom?

Co z pierwszym dzieckiem nie ujętym w testamencie? Czy może ubiegać się o spadek po ojcu? I jeszcze jedna kwestia, co w przypadku gdyby chociaż jedna osoba nie zgadzała się na sprzedaż domu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-09-22 05:56 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Odpowiedź na pytanie nr 1 brzmi: NIE,

    I dziecko może ubiegać się o zachowek - ma na to 5 lat.

    Jeżeli chociaż jedna się nie zgodzi, do uzyskania zgody konieczna będzie zgoda wyrażona przez Sąd.

    W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań proszę o kontakt przez priv.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • marta1982

    Dodano 2016-09-03 23:32 przez marta1982

    Jak przejąć nieruchomość, w której mieszkam, po śmierci matki?

    Bardzo proszę o pomoc w dwóch kwestiach.1). Moja mama zmarła bez napisania testamentu. Pozostał bliźniak, w którym teraz mieszkam, na który jest założona przez nas księga wieczysta, ale nie ma podziału domu tzn., w akcie notarialnym mojej mamy jest 1/2 połowy domu, ale nie wiadomo, której połowy. Ma...

  • jozek85

    Dodano 2013-07-15 19:24 przez jozek85

    Jak odzyskać 1/6 spadku?

    Witam,
    Ojciec nie pozostawil testamentu. Mam szóstkę rodzeństwa i na każdego przypada 1/6 wówczas, ale co można z tą 1/6 zrobić? Co mi się należy? Jak odzyskać tę część spadku?

  • wrobelek151

    Dodano 2013-07-09 20:00 przez wrobelek151

    Spadek a zniesienie współwłasności

    Witam,
    Mam taki problem: moja babcia zmarła już jakiś czas temu, lecz sprawa spadkowa odbyła się ok. rok temu. W tej sprawie dziadek dziedziczył 1/2, a ja z moimi bracmi po 1/6. Niedawno zmarł również dziadek, który w testamencie zostawił mi wszystko co posiadał. Teraz moi bracia chcą się zrzec na m...

  • gaba510

    Dodano 2013-10-16 22:47 przez gaba510

    Zapisanie spadku obcej osobie

    Witam,
    niedawno powiedziano mi, że obca osoba chce mi zapisać dom. To starsze panie - panny bezdzietne, mają one rodzeństwo głównie nieżyjace. Jeden żyje (ma dzieci). Czy jeśli zapiszą mi - obcej osobie - dom czy dzieciom brata należy się zachowek?

  • Kardammaja

    Dodano 2017-11-30 14:35 przez Kardammaja

    Czy mama musi spłacić rodzeństwo?

    Witam, niecałe 3 lata temu zmarła moja babcia, która przepisała dom w testamencie mojej mamie, z dopiskiem, że po sprzedaży domu przez moją mamę musi ona podzielić połowę wartości tego domu na czwórkę rodzenstwa.Dom jest w opłakanym stanie, nadaje się tylko do remontu. Mojej mamy nie stać na remont,...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...

Po śmierci spadkodawcy uprawnieni do spadku dzielą się nim zgodnie z przypadającymi im udziałami. Niektórzy kupują rzeczy namacalne, jak domy czy auta. Inni inwestują, z lepszym lub gorszym skutkiem. Zdarza się, że opłacają dzieciom ...

Nowa procedura – tzw. Europejskiego Poświadczenia Spadkowego – pozwoli spadkodawcy na samodzielny wybór dogodnego systemu dziedziczenia.

Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania