eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilneDziedziczenie domu po zmarłej


2014-09-18 20:16 autor: zaklopotana

2 295 odsłon

Dziedziczenie domu po zmarłej

Witam,

babcia zmarła i nie zostawiła testamentu. Dom prawnie należy się jej córce. Co zrobić w przypadku, jeśli córka zmarłej ma 5 dzieci, nie ma męża ani rodzeństwa? Jedno z tych dzieci zamieszkuje od 21 lat dom po zmarłej przy czym matkę wygonili do pralni, komórki przy domu.

Jak załatwić tę sprawę prawnie? Czy jedno z dzieci może bezprawnie tam zamieszkiwać, a co z resztą dzieci? Czy po śmierci córki dzieciom będzie należał się spadek po równo? Czy jednej z córek mieszkającej tam ponad 20 lat będzie należała się większa część?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-09-19 10:10 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Cały spadek przypada córce. W przypadku naruszenia jej prawa własności, przysługuje jej roszczenie windykacyjne albo negatoryjne (w zależności od szczegółów niniejszego przypadku).

    Po śmierci córki spadek (zgodnie z dziedziczeniem ustawowym, a więc jeśli nie zostanie pozostawiony testament) będzie przypadał wszystkim dzieciom po równo, niezależnie od tego, czy któreś stale zamieszkuje w domu.

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-19 14:43 autor odpowiedzi: zaklopotana

    Dziekuje za odpowiedz

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Natalia

    Dodano 2018-07-23 22:42 przez Natalia

    Spadek - kwota dziedziczenia

    Odziedziczyłam wraz z bratem mieszkanie po rodzicach. Aktualnie w mieszkaniu przebywa mój brat ze swoją rodziną. Od śmierci rodziców, jak i również samego dziedziczenia, minęło 10 lat. Mój brat ma wszystkie dokumenty (również moje), nie pamiętam jaka była kwota podziału wartości mieszkania. Chciałab...

  • konto usunięte

    Dodano 2016-07-27 08:27 przez konto usunięte

    Spadek po rodzicach a współwłasność nieruchomości

    Mieszkam w domu, który należy do mnie w 3/4 i w 1/4 do mojej siostry. Jest to spadek po rodzicach. Siostra przez 20 lat nie interesowała się domem, mieszkała gdzie indziej. Ja z mężem wykonywaliśmy wszystkie remonty i ponosiliśmy koszty. Teraz siostra stwierdziła, że nie ma gdzie mieszkać, więc się ...

  • xpgg1

    Dodano 2014-06-28 15:56 przez xpgg1

    Czy musimy opiekować się wujem?

    Witam,
    moja teściowa dożywotnio opiekuje się bratem, który jest młodszy, zdrowy ale przepisał dom na teściów NIGDY NIE ŻYLI ZE SOBĄ W ZGODZIE. Teraz teść zmarł, jeszcze nie minęło pół roku i teściowa chce przepisywać to na mojego męża i jego siostrę. Zarówno mąż i jego siostra mieszkamy blisko siebi...

  • zaklopotana

    Dodano 2014-09-19 14:49 przez zaklopotana

    Dom w spadku a prawa do nieruchomości dzieci z dwóch związków

    Witam,
    niedawno zmarł nasz dziadek i w rodzinie powstały awantury o jego dom. Zmarły z pierwszego związku miał syna i jego nie ujął w testamencie. Z drugiego związku miał 4 dzieci i zapisał im w testamencie dom do podziału na 4 dzieci.
    Czy jego partnerce, która mieszkała tam przez 30 lat, a nie była...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-08-17 17:13 przez konto usunięte

    Jak najszybciej mogę odziedziczyć działkę po zmarłej prababci?

    Jakie kroki prawne muszę podjąć, jeśli jest działka na zmarłą prababcię, przy czym żyje jedno dziecko, a drugi spadkobierca nie żyje. Ja jestem wnuczką żyjącego dziecka, przy czym tego drugiego spadkobiercy żyje żona i dzieci.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Bieżący rok niesie za sobą znaczne zmiany w prawie spadkowym. Nowe brzmienie zyskują m.in. regulacje dotyczące zachowku czy odrzucenia spadku. O czym warto wiedzieć? Odpowiedzi na to pytanie udziela Kancelaria Finansowa Lex.

Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...

Nowa procedura – tzw. Europejskiego Poświadczenia Spadkowego – pozwoli spadkodawcy na samodzielny wybór dogodnego systemu dziedziczenia.

Nowe przepisy wchodzące w życie 18 października br. wprowadzają zmiany mające szczególne znaczenie dla spadkobierców, którzy zamiast oczekiwanego majątku, często dziedziczą również długi. Niezłożenie oświadczenia o przyjęciu lub ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania