eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilneW sprawie odrzucenia spadku


2014-08-27 11:36 autor: konto usunięte

4 071 odsłon

W sprawie odrzucenia spadku

Witam serdecznie,

proszę o pomoc w zrozumieniu zapisu art. 934 k.c. Jesteśmy w sytuacji, gdzie zmarły teść nie zostawił po sobie nic więcej tylko niespłacone kredyty, a nie do końca wiemy, czy czegoś więcej w komplecie. 

Wszyscy: synowie, wnuki, mama, rodzeństwo oraz dzieci i wnuki rodzeństwa odrzuciliśmy spadek. Niepokoi mnie jednak zapis:
Art. 934

§ 1. W braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy; dziedziczą oni w częściach równych.

§ 2. Jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału spadku między zstępnych spadkodawcy.

§ 3. W braku zstępnych tego z dziadków, który nie dożył otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada pozostałym dziadkom w częściach równych. 

Mam pytanie, czy brak zstępnych oznacza brak rodziny, czy może jest to równoznaczne z tym, że my odrzuciliśmy i spadek przechodzi dalej. W naszym przypadku to kolejne 105 osób. Bardzo nas to przeraża, choć wydaje się niemożliwym, że trwa to praktycznie bez końca.

Będę wdzięczna za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-08-27 11:59 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Powołany przez Panią przepis to tylko jeden z wyznaczających krąg spadkobierców (art. 931-937). Krąg ten może być bardzo szeroki. W pierwszej kolejności są to dzieci spadkodawcy (jeśli dziecko nie dożyło otwarcia spadku to z kolei wchodzą jego dzieci itd.) i małżonek. W braku wstępnych powołani są małżonek i rodzice. W braku zstępnych i małżonka - cały spadek przypada rodzicom (jeżeli rodzic nie dożył - jego udział przypada rodzeństwu spadkodawcy, a dalej zstępnym rodzeństwa). W braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa, zstępnych rodzeństwa - cały spadek przypada dziadkom. W końcowym rozrachunku (nie ma spadkobierców, wszyscy odrzucili spadek) spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

    W przypadku odrzucenia spadku tytuł do powołania przechodzi na kolejnego ustawowo uprawnionego.

    Spadkobierca, który odrzucił spadek, zostaje wyłączony od dziedziczenia i jest traktowany jakby nie dożył otwarcia spadku.

    Tym samym spadek musiałby w Państwa sytuacji być odrzucony przez kolejnych uprawnionych krewnych (oczywiście także dziadków).

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • justi63

    Dodano 2014-03-05 21:56 przez justi63

    Długi teścia i ich dziedziczenie

    Teście mają po 75 lat. Mieszkanie spółdzielczo-własnościowe. Z mężem wyprowadziliśmy się od nich 25 lat temu. Alkohol teścia i krzyki teściowej. Ale od początku im pomagaliśmy, bo ciągle się zadłużali. Trzy razy spłacaliśmy mieszkanie, jeszcze wtedy lokatorskie. W końcu powiedzieliśmy dość! Zamienil...

  • Mirabelamirabela

    Dodano 2017-08-10 09:57 przez Mirabelamirabela

    Do którego pokolenia dziedziczy się długi

    Witam, najbliższa kuzynka mojego męża (męża mamy siostrzenica) zmarła pozostawiając długi. Była osobą bezdzietną i niezamężną. Cała rodzina tj. rodzice zmarłej, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, dziadkowie i wujostwo zrzekło się spadku.Czy mój mąż i moje dzieci także muszą zrzec się spadku żeby nie spł...

  • zbychol7304

    Dodano 2016-04-06 22:23 przez zbychol7304

    Odrzucenie spadku. Ile mam na to czasu?

    Witam,złożyłem do sądu wniosek O ZATWIERDZENIE UCHYLENIA SIĘ OD SKUTKÓW NIEZACHOWANIA TERMINU ZŁOŻENIA OŚWIADCZENIA O ODRZUCENIU SPADKU.Tak jak mi tu doradzono na forum, wniosek złożyłem 27.01.2016 r. Oczekuję na sprawę co do tego wniosku już 3 miesiąc. Mam troje małoletnich dzieci i oczywiście po m...

  • agatakus1

    Dodano 2016-02-27 09:04 przez agatakus1

    Dług po zmarłym ojcu w jego firmie

    Ojciec wraz ze wspólnikiem mieli firmę ochroniarską. Po śmierci ojca cała rodzina zrzekła się spadku po zmarłym z zachowaniem terminu 6 miesięcy. Zaległości w bankach na podstawie aktu notarialnego udało nam się załatwić, natomiast mamy kłopot ze wspólnikiem ojca. Wysyła nam nakazy uregulowania dług...

  • barabara4

    Dodano 2015-02-20 23:24 przez barabara4

    Ile trzeba czekać żeby odrzucić spadek?

    Zmarł mój brat. Podobno miał długi. Czy mogę razem z moimi synami odrzucić spadek czy muszę czekać aż najpierw zrobi to jego żona i syn?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Nowe przepisy wchodzące w życie 18 października br. wprowadzają zmiany mające szczególne znaczenie dla spadkobierców, którzy zamiast oczekiwanego majątku, często dziedziczą również długi. Niezłożenie oświadczenia o przyjęciu lub ...

Spadkobiercy osób posiadających długi wreszcie doczekali się lepszej ochrony. Już w drugiej połowie października zaczną obowiązywać przepisy, na mocy których wszyscy ci, którzy wraz ze spadkiem otrzymali dług i nie złożyli ...

Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw ma na celu przede wszystkim zwiększenie ochrony spadkobierców przed niespodziewaną odpowiedzialnością za długi spadkowe przewyższające wartość aktywów spadkowych.

Wykreślenie spółki z rejestru powoduje, że nie można już tej spółki pozwać, zaś wszczęte postępowanie sądowe przeciwko wykreślonej spółce powinno zostać umorzone. Bez wątpienia sytuacja wierzycieli pogarsza się w sytuacji, gdy ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania