eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilneCzy można zmienić umowę darowizny?


2014-06-16 09:31 autor: Andzia19821

9 049 odsłon

Czy można zmienić umowę darowizny?

Rodzice przekazali siostrze gospodarstwo umową darowizny, teraz siostra wyprowadziła się z domu, nie ma z nią kontaktu.

Czy aby anulować umowę darowizny potrzebna jest siostra, czy rodzice mogą sami to załatwić? Jak trzeba to prawnie przeprowadzić?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-06-17 17:20 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Szanowna Pani,

    Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie. Niemniej jednak, wskazać należy, iż samo oświadczenie darczyńcy odwołujące darowiznę nie powoduje powrotnego przejścia nieruchomości na darczyńcę.

    Niezbędne jest zawarcie w formie aktu notarialnego umowy o powrotne przeniesienie prawa własności nieruchomości. Jeżeli jednak do umowy nie dojdzie, pozostaje darczyńcy droga powództwa o zobowiązanie obdarowanego do powrotnego przeniesienia na darczyńcę własności nieruchomości.

    Poniżej wskazuję przesłanki uzasadniające odwołanie darowizny:

    - Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.

    - Darczyńca może odwołać darowiznę jeszcze niewykonaną, jeżeli po zawarciu umowy jego stan majątkowy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb albo bez uszczerbku dla ciążących na nim ustawowych.

    Łączę wyrazy szacunku,

    A. Walewska-Borsuk

    Oceń odpowiedź 1 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • ilona3335

    Dodano 2014-07-22 08:55 przez ilona3335

    Czy rodzeństwo ma prawo do zachowku?

    Witam,
    w 2007 r. rodzice przekazali umową darowizny mnie i małżonkowi gospodarstwo rolne z zabudowaniami.
    Mam troje rodzeństwa, każde z nich ma swój dom. Czy w przyszłości mogą żądać prawa do zachowku?

  • emerytka3

    Dodano 2013-07-22 12:12 przez emerytka3

    Darowizna gospodarstwa rolnego i przekazanie go synowi. Kto zapłaci podatek?

    W 2012 r. siostra umową darowizny przekazała mi gospodarstwo rolne. Czy mogę w tym roku przepisać cześć tego gospodarstwa synowi? Co z podatkiem, skoro byłam z niego zwolniona? Zapłace go teraz czy zapłaci już mój syn?
    Prosze o podpowiedź.

  • gabita

    Dodano 2013-02-18 00:29 przez gabita

    Darowizna a inflacja

    8 lat temu, aktem notarialnym rodzice przekazali gospodarstwo rolne bratu (tylko bratu, nie jego żonie). Zaznaczyli w nim, że w ciągu 5 lat brat ma mi wypłacić w formie darowizny 50 000 zł z uwzględnieniem inflacji. Przez ten czas nie otrzymałam jakichkolwiek pieniędzy.
    Własnością rodziców pozostał...

  • Andzia19821

    Dodano 2014-05-27 14:11 przez Andzia19821

    Anulowanie umowy darowizny

    Rodzice w 2008 r. przekazali siostrze gospodarstwo rolne wraz z domem mieszkalnym i zabudowaniami w zamian za opiekę.
    Obecnie siostra się wyprowadziła się z domu, nie sprawuje opieki nad rodzicami. Czy rodzice mogą teraz zmienić umowę darowizny i przekazać gospodarstwo innej córce?

  • konto usunięte

    Dodano 2014-02-23 12:12 przez konto usunięte

    Czy można przekazać gospodarstwo rolne osobie będącej za granicą?

    Mój jeden syn przebywa za granicą. Ja za kilka miesięcy będę przepisywać gospodarstwo rolne na wszystkie moje dzieci. Czy będzie możliwe załatwienie tej sprawy bez obecności syna w Polsce? On planuje wrócić do kraju i chcę darować mu część ziemi.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

W przypadku ujawnienia majątku niemającego pokrycia w wiarygodnych źródłach przychodu, organ skarbowy może wymierzyć sankcyjną stawkę opodatkowania w wysokości 75% wartości tego majątku. W celu ograniczenia stosowanej przez podatników ...

Gdy obcokrajowiec mieszkający w Polsce, posiadający zezwolenie na pobyt czasowy oraz nie posiadający na terytorium RP miejsca stałego pobytu, nie zapłaci podatku od darowizny pieniędzy od rodziców. Gdyby uzyskał on zezwolenie na pobyt ...

Gdy darczyńcą jest babcia podatniczki, gdzie mąż babci jedynie wyraża zgodę na dokonanie takiej darowizny, to nabycie przez podatniczką prawa do działki rekreacyjnej tytułem darowizny będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania ...

Wpłata ceny na konto kancelarii notarialnej w ramach depozytu notarialnego, a następnie wypłata tych środków z depozytu notarialnego na rachunek bankowy obdarowanego przez notariusza, ze wskazaniem, iż czyni on to w wykonaniu umowy darowizny ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania