2014-04-22 12:31 autor: ktoś
14 959 odsłon
Witam!
Sprzedałem dom 3 lata temu (dokładnie to mój ojciec). Mieszkaliśmy tam (zameldowanie) od kilkunastu lat (1996 r.). Pozwolenie na dom z 1991 r. Nabywca się tam wprowadził z rodziną. Potem chciał remontować dom i wziął kredyt. Bank zażądał odkumentów potwierdzających dopuszczenie budynku do użytkowania. Nie wyrabialiśmy takowych. W tamtych latach nikt od nas nic nie żądał (nawet w gminie przy zameldowaniu) i my nic nie wiedzieliśmy. Mamy odbiór techniczny komina z 1996 r. i umowy z dostawcami mediów.
Teraz nabywca, jak się zaczął dowiadywać stwierdził, że grozi mu kara 10 tys. zł i nie może w tym domu mieszkać. Musi wyrobić odpowiednie dokumenty. On żąda abym to ja sfinansował to wszystko bo - jak twierdzi - kupił dom a nie parcelę z rozpoczętą budową.
Jaka jest moja odpowiedzialność i czy mam płacić? Dodam, że w KW jest wzmianka: działka zabudowana i w wypisie z rej. gruntów tak samo (bez wpisanego oddzielnie budynku i metrażu). Do tego w zakupie pośredniczyła agencja nieruchomości i nic się nie dopatrzyła, ani notariusz.
Co mam robić? Czy jest jakaś podstawa prawna regulująca ogólnie takie nieporozumienia?
Dziękuję!
2014-05-11 05:14 autor odpowiedzi: konto usunięte
Przede wszystkim należy sprawdzić jakie przepisy regulowały kwestie dopuszczenia do użytkowania, nie zawsze w tym zakresie była wydawana decyzja administracyjna, czasem wystarczające było samo zgłoszenie połączone z upływem czasu,
niezależnie od powyższego podkreślić należy, iż Pana odpowiedzialność będzie oparta na za warunkach kontraktowych - moim zdaniem decydujące znaczenie ma treść aktu notarialnego i fakt czy zawarte są tam wpisy o braku wad fizycznych i prawnych nieruchomości, jeżeli ich nie ma to kupującemu będzie dość trudno uzyskać odszkodowanie.
Dodano 2014-04-03 00:24 przez lilianna45
Sąd (Wydział Ksiąg Wieczystych) wpisał na wniosek gminy miejskiej do KW gminy działkę wydzieloną na moim gruncie, nie zdejmując powierzchni tej działki z mojej KW, gdyż do zdjęcia nie było podstawy prawnej.
Ta czynność doprowadziła do tego, iż w chwili obecnej do części ziemi jest dwóch właścicieli....
Dodano 2013-06-08 13:01 przez konto usunięte
Jestem właścicielem mieszkania z tarasem, z którego wejście jest tylko z mojego lokalu, ale mam tylko prawo do użytkowania tarasu. Mój blok ma numer 2, a obok powstaje przyległy budynek 2a. Mamy z nim wspólną ścianę. Tylko, że ten budynek (nie udostępniono wcześniej nam jego planów), ma ścianę wspól...
Dodano 2014-06-16 19:20 przez cibek1
Moja mama mieszkała w domu, który jest zapisany na wujka. Mieszka tam 30 lat. Po śmierci babci 17 lat temu ustalili z wujkiem, że będzie tam mieszkała i nie będą się sądzić o podział majątku. Teraz mój wujek stracił pracę i sprzedał działkę wraz z domem bez jej wiedzy.
Nie poinformował jej o tym. Dz...
Dodano 2014-05-21 09:44 przez be
Witam,
jestem właścicielką mieszkania, które otrzymałam po mamie, która zmarła. W mieszkaniu zostały rzeczy po siostrze, która stwarza problem z odebraniem tych rzeczy - siostra wysłała do mnie pismo o wydanie rzeczy ja jej odpisałam i podałam termin, na który się nie zgłosiła odpisując, że data był...
Dodano 2013-05-09 14:36 przez marek.
Witam,
Decyzją Urzędu Gminy przekazano zarządzanie terenem, na którym stoi mój garaż Wspólnocie Mieszkaniowej (kilkunastu właścicieli).
Jestem i byłem właścicielem wolno-stojącego garażu blaszanego zlokalizowanego na tej działce.
Na podstawie ustaw: o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku ...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Księgi wieczyste są niezwykle ważnym rejestrem. Dlatego właściciel nieruchomości, który nie zadbał o ich aktualizację, może zostać ukarany.
Bank, który pożycza pieniądze na zakup nieruchomości, zabezpiecza swoje interesy hipoteką. Jednak to nie bank, a kredytobiorca jest zobowiązany do złożenia wniosku o ustanowienie hipoteki w księdze wieczystej. Jak długo trzeba czekać na ...
Luka planistyczna to pojęcie ściśle związane z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jednak jej definicji na próżno szukać w obowiązujących przepisach. Termin ten powinien znać jednak każdy właściciel nieruchomości, w tym ...
Właściciele nieruchomości, którym naliczono opłatę planistyczną lub odmówiono wypłaty odszkodowania na skutek uchwalenia Miejscowego Panu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) powinni sprawdzić: 1) czy nieruchomość była objęta MPZP ...
2020-07-30 19:30
2019-11-18 18:17