Witam,
jesteśmy małżeństwem od 3 lat. Ciężko jest nam się dogadać. Mamy dwójkę dzieci. Żona nie pracuje ponieważ, zajmuje się dziećmi (roczną córką i 2-letnim synem). Mąż jest jedynym żywicielem rodziny. Mieszkamy w domu rodzinnym, gdzie zajmujemy parter, który w najbliższych latach ma być naszą własnością. Chcielibyśmy się dowiedzieć, jak wygląda rozwód w naszej sytuacji. Z kim zostaną dzieci?
2014-02-02 20:28 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy
2014-02-11 11:45 autor odpowiedzi: konto usunięte
Szanowni Państwo,
odpowiedzi na zadane przez Państwa pytanie znajdziecie Państwo w treści art. 58 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który w czytelny sposób przedstawia sposób wykonywania władzy rodzicielskiej oraz kwestię podziału mieszkania/domu:
Art. 58. § 1. W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.
§ 1a. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie, o którym mowa w § 1, i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.
§ 2. Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.
§ 3. Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
§ 4. Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.
Łączę wyrazy szacunku,
Aneta Walewska-Borsuk, adwokat
Dodano 2017-03-30 16:05 przez Tuśka1234
Witam, Jesteśmy po pierwszej rozprawie, do rozwodu nie doszło, gdyż był spór o alimenty. Ja powołałam świadków, którzy mają być przesłuchani. Ja nie mam adwokata, mąż ma.
Jednak nie chcemy, aby ciągnęło się to w nieskończoność, dlatego pytam, czy jest możliwość napisania pisma, w którym będzie zawar...
Dodano 2016-04-11 10:31 przez Beata198826
Witam! Jeżeli zdecydowałabym się na rozwód z orzeczeniem o winie lub też nie, to z kim zostałoby dziecko małoletnie? Dodam, że obecnie dziecko od roku mieszka ze mną, czyli matką a ojciec dziecka mieszka w innym mieście, jest moim małżonkiem, ale odwiedza nas tylko w weekendy.
Dodano 2013-08-13 14:54 przez konto usunięte
Jesteśmy z mężem w trakcie rozwodu, prawdopodobnie oboje będziemy mieli pełnię władz rodzicielskich do córki lat 4. Gdzie będzie jej miejsce zamieszkania po rozwodzie? Ustali to sąd?
Dodano 2015-07-13 10:54 przez meganmag
Witam, mąż ma sądownie ustaloną opiekę nad dzieckiem, wyrok brzmi: sąd ustala kontakty powoda z synem poza miejscem zamieszkania małoletniego i bez obecności matki: (wyrok na rok szkolny):- w każdy wtorek w godzinach- w każdy czwartek w godzinach- w każdy piątek w godzinach- w co drugi weekend w go...
Dodano 2015-06-24 18:35 przez konto usunięte
Witam,mam problem. Od 1,5 roku jestem po rozwodzie z ojcem dzieci, ale od roku jestem w drugim związku małżeńskim i nie mamy wspólnych dzieci. Byłego męża chciałabym pozbawić praw do dzieci, gdyż w ogóle się nimi nie interesuje. Moje pytanie: czy drugi mąż musi przysposobić moje dzieci, jeśli udałob...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
W Polsce, aby uzyskać rozwód, należy złożyć pozew o rozwód do Sądu Okręgowego, w którym napiszemy czego żądamy oraz wskażemy dowody na rozpad trzech kluczowych dla istnienia małżeństwa więzi.
Pomimo mylnego przekonania większości z nas, rozwód i podział majątku to dwie zupełnie odrębne kwestie.
Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszym półroczu 2020 r. rozwiodło się prawie 23 tys. par. Liczba rozwodów w miastach (16,6 tys.) była prawie 3-krotnie wyższa niż na wsi, a w przypadku separacji – dwukrotnie ...
Wielu klientów, którzy chcą się rozwieść pyta podczas konsultacji z prawnikiem, ile czasu może potrwać postępowanie rozwodowe. Odpowiedź nie jest zwykle jednoznaczna. Nie wynika to ze złej woli czy też niewiedzy pełnomocnika, ale jest ...
2020-07-30 19:30
2019-11-18 18:17