eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilneDługi męża. Jakie mam prawa?


2013-11-29 17:05 autor: konto usunięte

4 357 odsłon

Długi męża. Jakie mam prawa?

Chciałabym zasięgnąć porady:

mąż miał długi, pięć lat temu podpisałam kredyt odnawialny, że wyrażam zgodę, aby mąż wziął ten kredyt. Po paru miesiącach podpisaliśmy rozdzielność majątkową. Po następnych paru okazało się, że mąż nadal ma długi. Teściowa mnie przekonała i namówiła, aby ratować małżeństwo, że weźmie kredyt hipoteczny pod zastaw swojego domu, a ja jako współkredytobiorca. Mąż przysięgał zmianę. Chciałam ratować małżeństwo, więc uwierzyłam.

Teraz okazało się, że cały czas mnie okłamuje, preparował dowody wpłaty rat, stan kont. Mieszkanie wynajmujemy. Rok temu zmarła babcia męża, która jeszcze w 1999 roku, kiedy mąż był kawalerem przepisała mu mieszkanie. Teraz okazało się, że choć wziął pieniądze od wynajmującego (my chcieliśmy tam zamieszkać po remoncie), to nie płacił czynszu, prądu, gazu, więc ma kolejne długi. Chciałam, aby przepisał na mnie mieszkanie, abym mogła część długów spłacić, a za resztę siebie i dziecko zabezpieczyć. Wiem, że tak nie można, bo poinformował mnie o tym notariusz. Mąż ma dużo długów i mieszkanie choć jest warte 200 tys. zł nie starczy na spłacenie tych długów.

Chciałabym wiedzieć czy jest jakaś możliwość, aby mnie odciążyć z tych długów, to znaczy z tego kredytu odnawialnego i hipotecznego? Odciążyć w ten sposób, żeby spadły one na niego.

Nie mam dowodów, ale podejrzewam, że mąż jest hazardzistą, poza tym przez cały ten czas mnie okłamywał i oszukiwał. Wiem, można sprzedać mieszkanie, ale ja tego zrobić nie mogę, a on chyba nie zamierza, zresztą zanim się za to weźmie to boję się, że go bank wyprzedzi. Oczywiście w tej sytuacji, jak tylko uporam się z długami wezmę z nim rozwód.

I chciałabym jeszcze wiedzieć jakby nie daj Boże, gdyby coś mu się stało, to co z mieszkaniem, czy mam do niego jakieś prawo?  I jak jest z dziedziczeniem długów, co jak nie będzie płacił, czy nasz syn je odziedziczy? 

Dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-30 13:08 autor odpowiedzi: Adw. Filip Poniewski

    Niestety jeśli wyrażała Pani zgodę na zaciagnięcie kredytów przez męża, to jest Pani solidarnie zobowiązana do ich spłaty. Nie ma możliwości nic z tym zrobić.

    Jeśli chodzi o dziedziczenie, to małżonek dziedziczy po zmarłym razem z dziećmi w częściach równych, jednak nie może otrzymać mniej niż1/4 udziału w spadku.

    Jeśli w majątku Pani męża istnieje takie wysokie zadłużenie, w przypadku gdyby dochodziło do spadkobrania, należy bądź to spadek odrzucić (jednak wówczas nie będzie Pani miała praw do mieszkania po mężu) lub przyjąć spadek z dobrodziejswtem inwentarza. Wówczas komornik sporządzi spis inwentarza na zlecenie sądu, dokona jego wyceny i wierzyciele Pani mężą będą mogli prowadzić egzekucję wyłącznie do wartości majątku pozostałego po mężu. Prob lemem pozostanie jednak Pani solidarna odpowiedzialność za długi, na które Pani sięzgodziła (tutaj de facto nie będzie Pani chroniło przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza).

    www.bbplegal.pl www.prawopracybbp.wordpress.com

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2012-07-28 13:19 przez konto usunięte

    Podział długów po rozwodzie, a brak przychodów jednej ze stron

    witam,
    mój narzeczony po rozpadzie byłego małżeństwa wyprowadził się z mieszkania komunalnego, do którego oboje z ex żoną dostali prawo najmu (mieszkanie nie jest ich własnością). rozwód został orzeknięty bez winny żadnej ze stron. W trakcie małżeństwa pozaciągali wiele długów konsumenckich oraz poz...

  • Rybnik

    Dodano 2015-09-28 12:55 przez Rybnik

    Do jakiego pokolenia dziedziczy się długi po zmarłej kuzynce?

    Witam,czy mojej mamy brata córka (kuzynka), jeśli zmarła w 2014 r., to ja i moje dziecko odpowiadamy za jej długi? Do jakiego pokolenia odpowiada się za długi pozostawione?Proszę o pomoc.

  • vidaloca

    Dodano 2015-07-20 00:40 przez vidaloca

    Czy będę musiała spłacać debet męża?

    Wraz z mężem i dzieckiem mieszkałam w Niemczech. Mąż od zawsze miał problemy finansowe. Jednak kiedy spłacił debet po ślubie obiecał, że to się już nie powtórzy. Po pewnym czasie na koncie znowu mieliśmy debet. Do tego mąż ma problemy z alkoholem. Nocne awantury, policja odwiedzająca nasze mieszkani...

  • plastyk

    Dodano 2014-09-21 15:20 przez plastyk

    Jak nie płacić długów zmarłego brata?

    Tydzień temu zmarł mój brat, pozostawił kilka kredytów, które są ubezpieczone tylko na wypadek śmierci naturalnej, a brat popełnił samobójstwo. Brat nie posiadał żadnego majątku, mieszkał w lokalu komunalnym, które zdałem na rzecz miejscowego ZUK.
    Jak wygląda w tej sprawie moja sytuacja, czy będę mu...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-10-11 18:27 przez konto usunięte

    Zadłużone mieszkanie spółdzielcze przez matkę, a wspólne zameldowanie

    Witam,
    Jestem wraz z bratem i matką zameldowana w mieszkaniu spółdzielczym (nie jest własnościowe, i jest obciążone kredytem spółdzielczym), jednak tylko matka tam przebywa na stałe. Ja z bratem mamy inny adres zamieszkania, czyli jesteśmy tylko i wyłącznie tam zameldowani. Matka zadłuża mieszkanie....

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Wykreślenie spółki z rejestru powoduje, że nie można już tej spółki pozwać, zaś wszczęte postępowanie sądowe przeciwko wykreślonej spółce powinno zostać umorzone. Bez wątpienia sytuacja wierzycieli pogarsza się w sytuacji, gdy ...

Pomimo mylnego przekonania większości z nas, rozwód i podział majątku to dwie zupełnie odrębne kwestie.

Przedmiotem stosunku cywilnoprawnego często bywa transakcja zbycia przedsiębiorstwa. Warto przyjrzeć się temu, jak przy takich transakcjach wygląda odpowiedzialność za powstałe długi, bowiem zbycie przedsiębiorstwa nie powoduje, że ...

Nowe przepisy wchodzące w życie 18 października br. wprowadzają zmiany mające szczególne znaczenie dla spadkobierców, którzy zamiast oczekiwanego majątku, często dziedziczą również długi. Niezłożenie oświadczenia o przyjęciu lub ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania