2013-11-26 20:39 autor: konto usunięte
2 599 odsłon
Bardzo prośmy o pomoc. Nie wiemy co robić dalej.
Bardzo proszę o pomoc w sprawie mojego syna: 03.11.2013 syn przebywa u mnie. Po żadnym pozorem nie chce wrócić do matki, która zamieszkuje z mężem i młodszą córką w Koczargi Nowe. Piotrek twierdzi, że kilkakrotnie dostał pasem od męża matki. Zgłosiłem tą sprawę na Komisariacie Policji przy ul. Warszawskiej 272. Od połowy listopada Piotrek nie chodzi do szkoły, ponieważ nie mam możliwości dowożenia go do Borzęcina Dużego.
Szkoły w rejonie, gdzie zamieszkujemy odmówiły przyjęcia nam dziecka do szkoły, ponieważ jest potrzebna zgoda obojga rodziców. Matka dziecka nie podejmuje żadnych działań ale też nie zgada się na zapisanie syna do innej szkoły. W efekcie Piotrek nie realizuje obowiązku szkolnego. W dniu 05.11.2013 złożyłem wniosek do sądu o ustalenie miejsca pobytu małoletniego Piotrka Kosmal przy ojcu, jednocześnie zabezpieczeniem miejsca pobytu dziecka na czas trwania postępowania. Sąd rejonowy dla Warszawy Woli postanowieniem z dnia 12.11.2013 przekazał sprawę do Pruszkowa uznając, że jest to miejsce zamieszkania Piotrka.
Obecna sytuacja dziecka jest taka, że żadna szkoła w rejonie naszego zamieszkania nie chce go przyjąć. Sprawa sądowa przeciągnie się w czasie, natomiast dziecko zostaje w domu czekając na decyzje urzędników.
Bardzo proszę o radę lub interwencje w tej sprawie.
2013-11-26 21:14 autor odpowiedzi: Adw. Filip Poniewski
Może Pan dodatkowo złożyć wniosek (w tej sytuacji również do Pruszkowa) o wydanie zarządzeń opiekuńczych poprzez wydanie zgody na zapisanie syna do szkoły w Pana okolicy. Takie postanowienie umożliwi Panu zapisanie do odpowiedniej szkoły. Oczywiście dobrze jednak by było, aby wstępnie ustalił Pan z dyrekcją tej szkoły, że będzie mógł zostać zapisany.
Jednoczesnie powinien Pan napisać pismo do Sadu w Pruszkowie o niezwłoczne rozpoznanie sprawy z uwagi na to, że przebywa obecnie u Pana i jest to zbyt duża odległość, aby mógł jeździć do szkoły. Niestety nic więcej w celu przyspieszenia sprawy nie da się na chwilę obecną zrobić, choć sądy rodzinne w tego rodzaju sprawach i tak stosunkowo szybko orzekają.
www.bbplegal.pl www.prawopracybbp.wordpress.com
Dodano 2016-11-13 16:53 przez megi2810
Witam,mam skomplikowaną sytuację, a więc wychowywałam dziecko sama do 6. roku życia, później wyszłam za mąż i on chciał aby dziecko nosił jego nazwisko i by miał prawa rodzicielskie. Wszystkie dokumenty i rozprawy sądowe się odbyły, biologiczny ojciec zrzekł się praw i mój obecny mąż ma teraz wszyst...
Dodano 2014-01-01 19:18 przez sunshine
Wyszłam za mąż po raz drugi i mam dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa. Pytanie: jakie prawa ma mój mąż do moich dzieci i czy może brać na nie L4? Ojciec dzieci mieszka w Stanach, alimenty płaci, nie ma odebranych praw i kontakty utrzymuje.
Dodano 2013-01-31 10:46 przez Tick
Witam.
Do jakiego Sądu rodzinnego szkoła zgłasza skargę na problemy z uczniem i jego opiekunami, jeśli przed jej złożeniem matka dziecka samowolnie zmieniła mu szkołę i wyprowadziła się ponad 800 km od miejsca pierwotnej szkoły podstawowej? Czy jest to Sąd w miejscu szkoły, czy w miejscu obecnego za...
Dodano 2021-03-04 22:23 przez Pysiek
Witam, mam znajomego mającego 2 dzieci z byłą dziewczyną. Mają podzieloną opiekę wyznaczoną przez sąd, że dwa weekendy oraz jeden tydzień dzieci 6 letni i 7 letni przebywają u ojca. Resztę czasu zazwyczaj ma matka. Z czego często dzieci daje pod opiekę tacie lub matce. Zamieszkują w tej samej miejs...
Dodano 2014-02-22 23:27 przez moni355
Witam,
mąż ma córkę z poprzedniego małżeństwa nie zamieszkującą z nami, tylko z matką. Ja mam dziecko z poprzedniego małżeństwa oraz mamy jedno wspólne dziecko. Czy korzystając z możliwości wspólnego rozliczenia możemy odliczyc ulgę na 3 dzieci? Czy każde z nas musi się rozliczyć osobno?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Ustalenie kim są rodzice nowonarodzonego dziecka może skończyć się w sądzie. O ile niezaprzeczalna jest kwestia macierzyństwa, o tyle prawo do ojcostwa, szczególnie jeśli rodzice nie są małżeństwem, jest bardziej skomplikowane.
Dnia 10 kwietnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 36, poz. 196, dalej "nowelizacja"), która wprowadziła możliwość wniesienia skargi o ...
Ponad 213 tysięcy uczniów skorzysta z rządowego programu "Wyprawka szkolna" 2015/2016, pozwalającego na dofinansowanie zakupu podręczników oraz materiałów dodatkowych dla uczniów, w tym niepełnosprawnych. Na zakup podręczników ...
W przypadku przedłużającego się postępowania przed sądem powszechnym warto rozważyć przeniesienie sprawy do sądu polubownego. Takie rozwiązanie może znacząco przyspieszyć uzyskanie wyroku. Na zgodny wniosek stron sąd umorzy ...
2020-07-30 19:30
2019-11-18 18:17