Mąż razem z bratem umową darowizny otrzymali dom z działką i zabudową gospodarczą po 1/2. Dokąd żyła teściowa było ok. Miała zapisaną służebność. Po jej śmierci mieszkania, ktore zajmowała miały być dla męża (wiedzą to wszyscy w rodzinie i znajomi).
Niestety brat męża powiedział, że mieszkania są tylko dla niego mimo, że i tak zajmuje większą część domu, działki i budynki gospodarcze. Moje pytanie jest takie: gdzie i w jaki sposób uregulować prawnie te kwestie? Kto może rozstrzygnąć te sprawę, ile komu i jaka część się należy?
Dodano 2014-08-27 15:22 przez jack1123
Rodzice podarowali mi działkę z budynkami, ponieważ nie było mapki geodeta wytyczył mi działkę i okazało się, że na mojej działce znajduje się na dziko budynek gospodarczy nietrwale związany z gruntem sąsiadów.
Kilka razy prosiłem o rozbiórkę tego budynku ale to nie zadziałało. Co w tej sytuacji mam...
Dodano 2015-11-20 21:03 przez urszula45
Umowa darowizny.Ja obdarowany oświadczam, że obciążam nabyty budynek na rzecz rodziców służebnością osobistą polegającą na dożywotnim nieodpłatnym zamieszkaniu w dwóch pokojach.
Dodano 2013-07-07 21:36 przez renatar5
Witam,
Ojciec moich dzieci, z którym nie mam ślubu dostał w darowiźnie od matki 5 lat temu ziemię wraz ze starym domem. Dom został zburzony i za nasze wspólne pieniądze wybudowaliśmy nowy dom. Niestety jedynym figurującym w dokumentach właścicielem pozostał mój partner.
Teraz chcemy sprzedać dom i z...
Dodano 2013-03-18 10:35 przez amelia
Brat chce przekazać mi działkę jako darowiznę o wartości 27 tys. Brat ma wspólnotę majątkową z żoną. Czy muszę płacić podatek, jeżeli tak to jaki? Czy lepiej zakupić od brata czy dokonać darowizny, kiedy płacę mniejszy podatek?
Dodano 2012-12-30 08:19 przez konto usunięte
Dzień Dobry,
Jak w najbardziej optymalny pod względem zwolnienia z podatku sposób dokonać darowizny działki? Brat posiada działkę, która jest elementem wspólnego jego majątku z żoną. Chciałby przekazać ja w darowiźnie mnie. Ja także posiadam wspólnotę majątkową z żoną.
Będę wdzięczny za pomoc.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Umowę dożywocia regulują przepisy kodeksu cywilnego. Jednocześnie nie znalazła się ona w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od spadków i darowizn. Tej daniny zatem z tytułu zawarcia umowy dożywocia płacić nie trzeba - uznał ...
W przypadku gdy w ramach umowy dożywocia zostaje ustanowiona także służebność osobista mieszkania, a co za tym idzie, gdy służebność taka stanowi integralną część umowy dożywocia, nie podlega ona odrębnemu opodatkowaniu. W efekcie, z ...
Rodzice, darując dziecku dobytek całego życia, często chcą zabezpieczyć swój byt. W jaki sposób? - ustanawiając na darowanej nieruchomości nieodpłatną służebność osobistą. Dzięki temu zyskują pewność, że nikt ich z tej ...
W kontekście opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn zgoda żony syna na dokonanie przez niego darowizny części nieruchomości na rzecz jego matki jest neutralna podatkowo. Udzielając takiej zgody żona syna nie staje się bowiem stroną ...
2020-07-30 19:30
2019-11-18 18:17