2013-05-09 14:36 autor: marek.
9 040 odsłon
Witam,
Decyzją Urzędu Gminy przekazano zarządzanie terenem, na którym stoi mój garaż Wspólnocie Mieszkaniowej (kilkunastu właścicieli).
Jestem i byłem właścicielem wolno-stojącego garażu blaszanego zlokalizowanego na tej działce.
Na podstawie ustaw: o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku i ustawy o gospodarce nieruchomościami należę czy nie do Wspólnoty Mieszkaniowej? Jeżeli tak to, jakie opłaty czekają mnie w związku z tym faktem?
Do kogo skierować pismo z żądaniem wyjaśnień - gmina czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej?
Pozdrawiam
W tej chwili nie mam pełnych danych kto jest właścicielem tego gruntu (za kilka dni), na którym posadowiono garaż, ale w ostatnim piśmie z Urzędu Gminy napisano:
Gmina jako współwłaściciel działki uzyskała zgodę pozostałych współwłaścicieli na dzierżawę terenu zabudowanego garażem blaszanym dla dotychczasowych użytkowników.
I tu następuje propozycja rozwiązania umowy najmu z Gminą i zawarcie umowy dzierżawy ze wspólnotą mieszkaniową (czyli działka stanowi własność Gminy oraz osób, które nabyły od gminy lokale mieszkalne bądź użytkowe z udziałem w częściach wspólnych nieruchomości oraz działki gruntu).
Oto co myślę na ten temat:
Jako właściciel garażu nie posiadam udziałów w częściach wspólnych tej nieruchomości oraz gruntu, ale zarazem nie jest to chyba wymagane, by należeć do wspólnoty mieszkaniowej?
W dalszym ciągu płaciłbym czynsz za grunt jako użytkownik wchodzący w skład wspólnoty.
Wspólnota mieszkaniowa to (art.6 ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku)
"ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnote mieszkanową. Wspólnota może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana".
Wspólnota powstaje z mocy prawa. Ustawa nie przyznaje takiej wspólnocie osobowości prawnej tylko zdolność sądową.
I tu powstaje pytanie : czy jako właściciel garażu stanowiącego odrębny lokal należę do wspólnoty mieszkaniowej?
Czy garaż jest lokalem? Zgodnie z art. 2 cytowanej ustawy "samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, zwane dalej <lokalami>, mogą stanowić odrębne nieruchomości".
Odrębną nieruchomością może być tylko samodzielny lokal mieszkalny lub lokal o innym przeznaczeniu, tzn. lokal użytkowy. Lokal, który nie odpowiada temu wymaganiu, nie może stanowić odrębnej nieruchomości.
Samodzielność jest jedyną przesłanką, jaką musi spełniać lokal, aby mógł stać się nieruchomością.
Garaż może stanowić odrębną nieruchomość, jak też odrębny lokal, a także część składową lokalu mieszkalnego jako pomieszczenie przynależne.
Garaż będzie odrębną nieruchomością (budynkową) wówczas, gdy jest to garaż wolno stojący lub w zespole boksów garażowych i nastąpi wydzielenie gruntu zajętego pod taki garaż (odrębnej działki). Garaże stają się odrębnymi nieruchomościami w sytuacji unormowanej w art.211 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
W tym przypadku garaż stanowi odrębny lokal użytkowy.
I jak to mój przypadek ma się do przepisów i ustaw?
Proszę o pomoc.
2013-05-10 21:06 autor odpowiedzi: Skarbowiec
Dodano 2014-10-29 19:24 przez asiaszek
W domu komunalnym zostały wykupione trzy mieszkania wraz z udziałem w gruncie. Pozostało jedno niewykupione mieszkanie oraz wolno stojący garaż (na gruncie wspólnoty) nie przypisany do żadnego z mieszkań. Gmina jako udziałowiec dokonuje wpłat do wspólnoty od posiadanego lokalu mieszkalnego. Natomias...
Dodano 2013-06-08 13:01 przez konto usunięte
Jestem właścicielem mieszkania z tarasem, z którego wejście jest tylko z mojego lokalu, ale mam tylko prawo do użytkowania tarasu. Mój blok ma numer 2, a obok powstaje przyległy budynek 2a. Mamy z nim wspólną ścianę. Tylko, że ten budynek (nie udostępniono wcześniej nam jego planów), ma ścianę wspól...
Dodano 2014-05-21 09:44 przez be
Witam,
jestem właścicielką mieszkania, które otrzymałam po mamie, która zmarła. W mieszkaniu zostały rzeczy po siostrze, która stwarza problem z odebraniem tych rzeczy - siostra wysłała do mnie pismo o wydanie rzeczy ja jej odpisałam i podałam termin, na który się nie zgłosiła odpisując, że data był...
Dodano 2014-04-22 12:31 przez ktoś
Witam!
Sprzedałem dom 3 lata temu (dokładnie to mój ojciec). Mieszkaliśmy tam (zameldowanie) od kilkunastu lat (1996 r.). Pozwolenie na dom z 1991 r. Nabywca się tam wprowadził z rodziną. Potem chciał remontować dom i wziął kredyt. Bank zażądał odkumentów potwierdzających dopuszczenie budynku do uży...
Dodano 2012-10-31 14:38 przez konto usunięte
Jakie prawo do roszczeń prawnych ma właściciel nieruchomości, kiedy podczas jego nieobecności na teren zamkniętej prywatnej posesji wchodzi (prawdopodobnie przez płot) pracownik Tauron - Polska Energia i dokonuje fizycznego pomiaru zużycia energii elektrycznej, dodatkowo Firma Tauron nie informuje w...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Niektóre wspólnoty mieszkaniowe próbują zakazać wjazdu aut elektrycznych do garażu. Sprawdzamy, czy taki zakaz jest możliwy.
Ustawowym celem spółdzielni mieszkaniowych jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie im samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym ...
Kto zgodnie z obowiązującym prawem może reprezentować gminę przy finalizowaniu transakcji sprzedaży nieruchomości? Czy przy tej formie pełnomocnictwa mają zastosowanie przesłanki kodeksu cywilnego?
Kiedy gmina przekracza swoje uprawnienia planistyczne, czyli gdzie w praktyce leżą granice ingerencji władz w prywatne działki?
2017-12-14 22:28
2016-12-04 17:47