eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo administracyjneCzy gmina musi wykupić grunt na którym wg planu zagospodarowania ma przebiegać gminna droga?


2013-01-16 22:48 autor: karol131

6 009 odsłon

Czy gmina musi wykupić grunt na którym wg planu zagospodarowania ma przebiegać gminna droga?

Mam 2 ha działkę położoną w granicach Gminy.  W roku 2004 uchwalony został dla tego terenu Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Zgodnie z nim przez znaczną część (1/3) działki biegnie droga gminna - "ulica gminna klasy zbiorczej", w związku z czym planowane przeze mnie pierwotnie zagospodarowanie tej działki jest niemożliwe. Straciła ona także znacznie na swojej wartości.

W roku 2012 wystąpiłam do Gminy z wnioskiem o wykup części lub całości tej działki. Odpowiedź Gminy brzmiała: "nie dysponujemy środkami na wykup tego gruntu od Pani".

Czy Gmina jest zobligowana do dokonania takiego wykupu? W jakim terminie i w jakim trybie? Czy wyegzekwowanie tego jest możliwe w trybie postępowania administracyjnego? Jest to bardzo istotne, gdyż ewentualne dochodzenie tego prawa w drodze postępowania sądowego wiąże się z koniecznością wniesienia znacznej opłaty sądowej, co  praktycznie w tym wypadku, ze względu na dużą wartość gruntu uniemożliwia i blokuje taka drogę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-08-04 21:28 autor odpowiedzi: Jacek Chruślicki, rzeczoznawca majątkowy

    Kwestę tę reguluje art. 36 ustawy z planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Niestety nie jest to, w przypadku odmowy gminy, rozstrzygane w  trybie administracyjnym lecz przed sądem powszechnym.

    Jacek Chruślicki, właściciel firmy: Rzeczoznawca Majątkowy Jacek Chruślicki, www.rmjc.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2016-04-19 19:12 przez konto usunięte

    Droga we władaniu gminy

    Kilka lat temu nabyłam działkę budowlaną, przy drodze oznaczonej symbolem KD. Poinformowano mnie, że jest to droga gminna. Ponieważ obecnie gmina remontuje drogi, a naszą pominięto, zaczęliśmy z pozostałymi właścicielami działek, dopytywać o co chodzi w gminie.Okazało się, że gmina, nie chce ponosić...

  • Robert

    Dodano 2018-09-10 19:26 przez Robert

    Wykup działki a brak pieniędzy w gminie

    Moja działka posiada prawomocną decyzję WZ na dom jednorodzinny. Po wejściu planu będzie teren zielony bez możliwości jakiejkolwiek zabudowy. Czy gmina powinna wykupić teren i czy może odmówić ze względu na brak zaplanowanych środków w budżecie bez podania terminu, kiedy to będzie możliwe?

  • AWE123

    Dodano 2016-12-31 14:47 przez AWE123

    Dom na nieznanej działce. Jak wyjaśnić sytuację?

    DZIEŃ DOBRY,bardzo proszę o pomoc. Moi rodzice mieszkali przez 50 lat w domku, który kupili nasi dziadkowie - jest akt notarialny. W akcie tym jest napisane, że dom ten stoi na cudzej działce, ale nie jest napisane czyjej. Sprytna wykształcona ciotka zdobyła akt własności, wykorzystala niewiedzę rod...

  • Katarzyna 254

    Dodano 2013-02-05 00:30 przez Katarzyna 254

    Garaże wielopoziomowe na prywatnej własności

    Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje na mojej działce budowę garaży wielopoziomowych lub parkingowych. Kto ma je wybudować, miasto czy ja? Miasto nie chce wykupić mojej działki.

  • jaś

    Dodano 2014-02-26 16:01 przez jaś

    Czy pola zalewowe podlegają podatkowi gruntowemu?

    Gmina wprowadziła w planie zagospodarowania przestrzennego pojęcie pola z możliwością zalania (pola zalewowe). Czy od takich gruntów należy się podatek rolny?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

W poprzedniej części poradnika przedstawiona została decyzja ustalająca warunki zabudowy – kiedy możemy ją uzyskać oraz czym jest dla inwestora. W tej części przesłanki prawne, które mogą przesądzić o odmowie jej wydania.

Kiedy możemy otrzymać odmowę dla ustalenia warunków zabudowy? Na jakie aspekty zwracają uwagę organy samorządowe przy wydawaniu takiej decyzji?

W poprzedniej części artykułu zilustrowany został wpływ niejasnych przepisów budowlanych i możliwość ich różnorakich interpretacji na procesy inwestycyjne – na przykładzie wymogu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy przy każdej ...

Polacy w minionym roku uzyskali zgodę na budowę ponad 110 000 domów jednorodzinnych. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile takich budynków powstanie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo administracyjne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania