Witam
Mam prośbę i proszę o pomoc.
W 2011 r. zgłosiłem do opodatkowania budynek garażowy, który dobudowałem do istniejącego garażu, który został wybudowany w raz z domem jednorodzinnym i jest opodatkowany jako budynki mieszkalne. Organ podatkowy zaliczył mi dobudowany garaż do budynków pozostałych tłumacząc to tym, że na garaż zostało wydane oddzielne pozwolenie na budowę a nie na rozbudowę i zaliczył go jako odrębny budynek, który należy opodatkować podatkiem od budynków pozostałych. Nowo wybudowany garaż ma wspólną ścianę z istniejącym garażem, który jest połączony z domem jednorodzinnym, ma wspólną własność i jest położony na tej samej działce.
Jako podstawę do wymiaru podatku od budynków pozostałych organ podatkowy uznał fakt, że zostało wydane oddzielne pozwolenie na budowę. Od decyzji odwołałem się do SKO, które utrzymało decyzję organu podatkowego. Moje pytanie czy organ podatkowy ma rację, czy odwoływać się od decyzji do WSA.
Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź.
Dodano 2016-05-31 10:46 przez rosiczka2
Witam, Czy do opodatkowania nieruchomości (dom) do podatku od nieruchomości podaje się całą powierzchnię domu, jaka jest ujęta w projekcie, czy tylko tą, która jest aktualnie użytkowana?
Przykład: dom w projekcie ma 220m2 powierzchni użytkowej. Składa się z piwnicy, parteru i piętra. Użytkowana jest...
Dodano 2013-02-21 14:59 przez aldonalututow
W 2004 roku zakupiłam grunty, na których były budynki magazynowe. W tym też roku wystąpiłam do urzędu gminy o pozwolenie na przystosowanie budynków do prowadzenia mojej działalności, ale sąsiad pomimo wszystkich wymaganych pozwoleń i wymaganych pozwoleń przez inne organy (inspekcja weterynaryjna, oc...
Dodano 2022-01-24 21:42 przez mateusz919
Dobry wieczór.
1) Kupiłem mieszkanie w bloku - mam zgłosić do urzędu miasta jedynie formularz IN-1 i ZIN1 czy coś jeszcze?
2) Kupiłem też garaż - czy na tą nieruchomość również mam zgłaszać formularz IN-1 i ZIN1?
3) Jak wypełnić formularz IN-1 (dotyczy mieszkania w bloku) - jakie rubryki wypełniać z...
Dodano 2014-12-05 15:49 przez DERO
Jak policzyć podatek od garażu wolnostojącego, gdy wysokość w najniższym punkcie wynosi 2,07m? Czy całą powierzchnie zaliczamy do obniżki 50%, czy tylko te powierzchnie, które są poniżej 2,2m?
Dodano 2013-02-14 11:51 przez MM
Jak w 2013 r. księgować w PKPiR podatek od nieruchomości płatny w 4 ratach?
Pytam w związku ze zmianami w podatku dochodowym dotyczącymi ujmowania w kosztach danego miesiąca płatności terminowo opłaconych, a wyłączania z nich tych, które są niezapłacone w ciągu 30 dni od terminu płatności?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych reguluje m.in. zasady ustalania podatku od nieruchomości. Podatek ten odnosi się przede wszystkim do budynków, przy czym ich definicji należy szukać w ustawie prawo budowlane. Czytając ów przepisy ...
Może zdarzyć się tak, że stawka podatku za miejsce garażowe będzie dziesięciokrotnie wyższa od tej płaconej za mieszkanie. Wszystko zależy od stanu prawnego hali garażowej.
Do 15 marca osoby fizyczne muszą zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości. Po zeszłorocznej decyzji Sądu Najwyższego stawka daniny za metr kwadratowy miejsca postojowego wzrosła dziesięciokrotnie. Jeśli jednak gmina spóźni się ...
Dopiero pod koniec tego roku miliony właścicieli domów i mieszkań dostanie pismo z gminy informujące o wysokości podatku od nieruchomości w 2025 r. Jednak już teraz wiadomo, czego mogą się oni spodziewać. Minister finansów podał bowiem ...
2017-12-14 22:28
2016-12-04 17:47