eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo administracyjneCzy gmina musi płacić fundusz remontowy i eksploatacyjny z tytułu posiadania garażu we wspólnocie?


2014-10-29 19:24 autor: asiaszek

3 571 odsłon

Czy gmina musi płacić fundusz remontowy i eksploatacyjny z tytułu posiadania garażu we wspólnocie?

W domu komunalnym zostały wykupione trzy mieszkania wraz z udziałem w gruncie. Pozostało jedno niewykupione mieszkanie oraz wolno stojący garaż (na gruncie wspólnoty) nie przypisany do żadnego z mieszkań. Gmina jako udziałowiec dokonuje wpłat do wspólnoty od posiadanego lokalu mieszkalnego. Natomiast garaż, który należy do gminy - nie ma odrębnej księgi wieczystej - jest wynajmowany przez jednego z członków wspólnoty. Gmina czerpie, więc zyski z tytułu posiadanego garażu stojącego na naszym wspólnym gruncie. Nie odprowadza żadnych funduszy od posiadanego garażu do wspólnoty na utrzymanie części wspólnej, twierdząc, że nie ma takiego obowiązku.

Ja twierdzę, że zgodnie z ustawą o własności lokali koszty utrzymania części wspólnych ponoszą właściciele wszystkich lokali (w ustawie nie jest napisane, że tylko mieszkalnych), więc gmina powinna jako właściciel garażu takie koszty ponosić. Czy mam rację?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-11-09 08:55 autor odpowiedzi: konto usunięte

    tak ma Pan rację

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-01-23 09:23 autor odpowiedzi: asiaszek

    Jak mam zatem  zmusić gminę do respektowania prawa, ponieważ jej przedstawiciele dalej upierają się że nie mam racji i nie mają obowiązku partycypować w kosztach wspólnoty i nie opłacają ani fundudzu remontowego a ni eksploatacyjnego.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Niektóre wspólnoty mieszkaniowe próbują zakazać wjazdu aut elektrycznych do garażu. Sprawdzamy, czy taki zakaz jest możliwy.

Kto zgodnie z obowiązującym prawem może reprezentować gminę przy finalizowaniu transakcji sprzedaży nieruchomości? Czy przy tej formie pełnomocnictwa mają zastosowanie przesłanki kodeksu cywilnego?

Kiedy gmina przekracza swoje uprawnienia planistyczne, czyli gdzie w praktyce leżą granice ingerencji władz w prywatne działki?

W poprzedniej części poradnika wyjaśnione zostało kto i w jakich okolicznościach może zaskarżyć podjętą przez radę gminy uchwałę oraz w jaki sposób inwestor może argumentować, że jego interes prawny naruszony został w sposób ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo administracyjne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania