Dzień dobry,
W zeszłym roku zmarł mój wujek. Miał trochę długów. Jego najbliższa rodzina tj. małżonek, dzieci i wnuki odrzuciły spadek u notariusza (gdzie podały kolejną osobę do dziedziczenia - mojego ojca). Rodzice wuja nie żyją od wielu lat, ojciec nie ma rodzeństwa.
Po odrzuceniu spadku przez małżonka, dzieci i wnuki zmarłego u notariusza, ja i mój tata (brat rodzony zmarłego), również odrzuciliśmy spadek, niedługo po nich.
Następnie, po wysłaniu naszego aktu notarialnego przez notariusza, mój tata otrzymał pismo z sądu o treści - sąd w sprawie z wniosku (dane spadkobierców z wcześniejszego aktu odrzucenia spadku, gdzie mój tata był podany jako kolejna osoba do dziedziczenia) z udziałem protokoły oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku zawiadamia o złożeniu oświadczenia o odrzuceniu spadku po zmarłym przez (i tu wypisane dane spadkobierców z wcześniejszego aktu odrzucenia spadku, gdzie mój tata był podany jako kolejna osoba do dziedziczenia).
W związku z tym, czy mój tata musi odpowiadać na to pismo z sądu, wysłać jakieś dokumenty do sądu? Czy traktować to tyko jako pismo informacyjne?
Dziękuję za pomoc.
Marek
Dodano 2021-07-21 13:38 przez Karolina 20201
Witam serdecznie. Czy mogę odrzucić spadek po 4 latach od śmierci siostry, ale wiedząc że zmarła, bo my zajmowaliśmy się pogrzebem?
Siostra miała 2 córki (21 i 26 lat) i synka 11 lat. Dziewczyny zrzekły się spadku a w sądzie dla nieletnich odbyła się sprawa o przyjęcie spadku przez syna i niestety s...
Dodano 2016-04-06 22:23 przez zbychol7304
Witam,złożyłem do sądu wniosek O ZATWIERDZENIE UCHYLENIA SIĘ OD SKUTKÓW NIEZACHOWANIA TERMINU ZŁOŻENIA OŚWIADCZENIA O ODRZUCENIU SPADKU.Tak jak mi tu doradzono na forum, wniosek złożyłem 27.01.2016 r. Oczekuję na sprawę co do tego wniosku już 3 miesiąc. Mam troje małoletnich dzieci i oczywiście po m...
Dodano 2016-01-27 14:21 przez Annak555
Dzień dobry,moi rodzice mieli dom własnościowy i dwoje dzieci: mnie i brata. Najpierw zmarła mama i nie zostawiła testamentu, więc jej mąż, mój brat i ja dziedziczymy po 1/3 z jej połowy. Dobrze rozumiem? Później zmarł tata i w testamencie zapisał wszystko mojemu bratu. Od śmierci rodziców minęło ju...
Dodano 2014-01-27 21:11 przez joana2504
Witam,
bardzo proszę o pomoc w sprawie spadku. Po śmierci rodziców zostały drobne oszczędności i własnościowe mieszkania. Do podziałku spadku jest 2 dzieci, z których jedno ma komornika i ogromne długi.
Co powinnam zrobić (w żaden sposób nie mogę się dogadać z siostrą, która ma komornika), aby uregu...
Dodano 2013-11-10 19:03 przez nika372
Witam,
mój mąż i jego siostra są spadkobiercami po ich babci i tacie (dziedziczą dom i ziemie wokół niego). Co muszą zrobić żeby przyjąć spadek? Umówiliśmy się że zapłacimy siostrze pewną kwote pieniędzy. Jak to zrobić aby uniknąć płacenia podatku?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest oświadczeniem woli. Kwestię oświadczeń woli reguluje kodeks cywilny. Definicje i zasady generalne dotyczące oświadczeń woli znajdziemy w części ogólnej kodeksu cywilnego. Dodatkowo w ...
Formalności związane z przyjęciem spadku wydają się być proste w sytuacji, gdy dziedziczymy jedynie majątek. Sprawa nieco się komplikuje, gdy bliska nam, zmarła osoba, miała także długi. Czy w tej sytuacji odrzucenie spadku jest jedynym ...
Odziedziczone po babci mieszkanie może dać wiele radości. Niestety może się okazać, że razem z nim dostaniemy w spadku także długi. Co zrobić w takiej sytuacji? Zrezygnować z majątku i długu? Czy może przyjąć zadłużony spadek? Czy ...
Samo dochodzenie należności od dłużników nie jest często prostym zadaniem. Wezwania do zapłaty, negocjacje, postępowania sądowe i egzekucyjne. Dużo czasu i wiele nerwów. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy dłużnik umiera.
2019-10-23 16:55
2018-04-22 18:12