Witam, dnia 10.08.12 r zostało mi wręczone wypowiedzenie warunków umowy o pracę w części dotyczącej płacy i stanowiska z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Przyczyna podana przez pracodawce to brak umiejętności kierowania zespołem ludzi co w rezultacie doprowadziło do dezorganizacji w dziale rozliczeń i opóźnień w wykonywaniu dokumentacji księgowej oraz realizowania dostaw dla klientów. Powód ten w mojej opinii jest zupełnie niesłuszny. nie wiem jak postąpić w takiej sytuacji. Poza tym słownie przekazano mi że dalej mam się zajmować tym co robię tylko za mniejsze wynagrodzenie i na gorszym stanowisku. do tej pory jest to stanowisko Kierownika d/s rozliczeń. Do tej pory zgodnie z tym jak słownie ustaliliśmy pracowałam na zmianę I od 7-15.00 a teraz pracodawca chce mnie przymusić do pracy na II zmianę. Czy będąc na wypowiedzeniu przez następne 3 m-ce jeszcze na stanowisku kierowniczym pracodawca ma prawo zmienić mi te godziny pracy?
Rozumiem kwestię odmowy nowych warunków, ale szczególnie chodzi mi o tegodziny pracy. Czy skoro do tej pory na stanowisku kierowniczym wg słownej umowy pracowałam wyłącznie na I zmianie od 7-15 i bez niedziel-to teraz na wypowiedzeniu pracodawca moze kazac mi pracowac na II zmianę i w niedziele? proszę o pomoc
2012-08-17 08:57 autor odpowiedzi: mia70
róża skomentował/a odpowiedź 2012-08-17 10:32
Rozumiem kwestię odmowy nowych warunków, ale szczególnie chodzi mi o tegodziny pracy. Czy skoro do tej pory na stanowisku kierowniczym wg słownej umowy pracowałam wyłącznie na I zmianie od 7-15 i bez niedziel-to teraz na wypowiedzeniu pracodawca moze kaza
2012-08-17 10:12 autor odpowiedzi: róża
Rozumiem kwestię odmowy nowych warunków, ale szczególnie chodzi mi o tegodziny pracy. Czy skoro do tej pory na stanowisku kierowniczym wg słownej umowy pracowałam wyłącznie na I zmianie od 7-15 i bez niedziel-to teraz na wypowiedzeniu pracodawca moze kazac mi pracowac na II zmianę i w niedziele? proszę o pomoc.
2012-08-17 10:33 autor odpowiedzi: mia70
i trochę teorii:)
Kto ustala harmonogram?
Choć z przepisów jasno nie wynika, kto jest podmiotem uprawnionym, czy z drugiej strony – zobowiązanym do opracowania harmonogramu czasu pracy, należy stwierdzić, że czynność ta powinna być wykonana przez pracodawcę. Harmonogram czasu pracy powinien bowiem uwzględniać konkretne potrzeby zakładu pracy, które, z natury rzeczy, najlepiej zna właśnie pracodawca, a nie związki zawodowe czy np. pracownicy. Poza tym to pracodawca jest odpowiedzialny za przestrzeganie przepisów o czasie pracy i musi mieć wpływ na wyznaczanie konkretnych dni oraz godzin ich pracy. Tak by z jednej strony móc zapewnić prawidłowe funkcjonowanie firmy, z drugiej zaś – przestrzegać przepisów o czasie pracy.
PAMIĘTAJ!
Tworzony harmonogram czasu pracy nie musi być konsultowany ani z pracownikami, ani z organizacją związkową. Nie ma jednak prawnych przeciwwskazań, abyś przy jego ustalaniu uwzględnił wnioski pracowników.
Czy tworzenie harmonogramu jest obowiązkowe?
Pracodawcy bardzo często twierdzą, że nie muszą sporządzać harmonogramów czasu pracy dla pracowników, gdyż taki obowiązek nie wynika z żadnych przepisów. Rzeczywiście, żaden przepis, co do zasady, nie wspomina o konieczności ich tworzenia. Niemniej jednak obowiązek ten wywodzi się z całego systemu przepisów o czasie pracy. Należy bowiem uznać, że jest to konieczne z jednej strony – dla pracodawcy, aby mógł zarezerwować pracę pracowników w danych okresach czasu, z drugiej zaś również – dla pracowników, aby mogli zaplanować sobie czas wolny od pracy.
Stałe godziny pracy – niepotrzebny grafik
Harmonogramów czasu pracy nie trzeba opracowywać w przypadku tych pracowników, których obowiązuje sztywny rozkład czasu pracy, czyli pracujących stale w tych samych dniach i godzinach. Nie oznacza to jednak, że sam fakt zatrudnienia pracowników w podstawowym systemie czasu pracy (8 godzin na dobę, 40 godzin na tydzień) przesądza o braku obowiązku ustalania dla nich harmonogramów czasu pracy.
Dodano 2020-07-29 07:29 przez Grex17
Dzień dobry, opiszę następującą sytuację.
Jako technik elektroradiolog pracuję w szpitalu. W umowie o pracę mam zapisaną informację odnośnie czasu pracy na dobę: 7:35 h.
Umowa zawarta jest jako: czas pracy równoważny.
Dotychczas system pracy był jednozmianowy. Obecnie kierownik chce wprowadzić róż...
Dodano 2013-08-28 13:00 przez hotka1
Od października 2009 roku pracowałem na stanowisku dyrektora technicznego. Po zmianie zarządu firmy otrzymałem wypowiedzenie zmieniające odwołujące mnie z funkcji i przenoszące do działu produkcyjnego na szeregowe stanowisko motywując likwidacją stanowiska dyrektora.
Jednocześnie zaproponowano mi no...
Dodano 2013-02-27 21:03 przez malgos0000
Witam
Dzisiaj szef ogłosił, że te osoby co mają umowę o pracę na czas nieokreślony zmienia im na 1/2 etatu. A jeśli ktoś się nie zgadza, to można złożyć wypowiedzenie. A przyczyną jest, że firma szuka oszczędności, bo ostatnie miesiące jest na minusie.
Proszę mnie poratować, czy może on tak sam umow...
Dodano 2013-11-08 10:46 przez olek
Jestem wychowawcą w Domu Dziecka, zatrudnionym z KN. Otrzymałam zmianę warunków płacy i od 2.01.2014 jestem na okresie wypowiedzenia. Poinformowano mnie, że zostanie mi wypłacona jedynie pensja na poprzednich warunkach, jednak bez dodatku motywacyjnego i dodatku trudnościowego, który wynosi 30%. Zmi...
Dodano 2013-10-14 10:27 przez Jagienka4
Witam,
wróciłam do pracy po urlopie wychowawczym. Jestem w kolejnej ciąży. Czy pracodawca może wręczyć mi wypowiedzenie zmieniające motywując to zmianą stanowiska pracy, co za tym idzie wynagrodzenia?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Pracodawca zmieniający jedynie nazwę stanowiska pracy pracownika może, co do zasady, dokonać tego w drodze podporządkowania pracowniczego, czyli za pomocą jednostronnej decyzji, bez konieczności wypowiadania pracownikom warunków umowy czy ...
Odprawa przysługuje nie tylko w razie zwolnienia grupowego, ale i indywidualnego. W przypadku jednak zwolnienia indywidualnego warunkiem otrzymania odprawy jest to, aby przyczyny niedotyczące pracownika stanowiły wyłączny powód uzasadniający ...
Najbardziej praktycznym sposobem modyfikacji warunków zatrudnienia jest porozumienie zmieniające. Doceniają je zwłaszcza pracodawcy, ponieważ pozwala im uniknąć wielu formalności związanych z innym trybem wprowadzenia zmian do umowy, jakim ...
Zmiana warunków umowy o pracę zawsze wymaga formy pisemnej. Istotą wypowiedzenia zmieniającego jest zaproponowanie pracownikowi nowych warunków pracy i płacy, innych niż określone w umowie o pracę. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika ...
2024-10-01 19:06
2023-07-17 15:22