eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: PracaJak zapisy o doręczeniu pism z Urzędu Skarbowego czy ZUS-u mają się do Prawa Pracy?


2012-07-04 20:59 autor: ddenis

3 429 odsłon

Jak zapisy o doręczeniu pism z Urzędu Skarbowego czy ZUS-u mają się do Prawa Pracy?

Jak zapisy o doręczeniu pism z Urzędu Skarbowego czy ZUS-u mają się do Prawa Pracy czy wręcz Konstytucji?

Otóż, jeżeli jestem zatrudniony to przysługuje mi urlop (art. 152 Prawa Pracy) w wymiarze np. 26 dni (art. 154 Prawa Pracy), czyli praktycznie mam prawo wyjechać z rodziną na wczasy np. na 3-4 tygodnie dwa razy do roku.

Ale, w tym czasie w świetle przepisów może przyjść do mnie pismo np. z ZUS-u. Pismo zostanie w ciągu 14 dni dwa razy awizowane, czyli uznane za doręczone, a ja o niczym mogę nie wiedzieć. A po 3 miesiącach może przyjść np. komornik…

W związku z czym praktycznie nie powinienem wyjeżdżać na urlop tylko czekać czy przypadkiem taki np. ZUS przyśle mi jakieś pismo…

Czyli przepisy o doręczeniu ograniczają moje Prawa Pracownika, czyli ograniczają moją wolność wynikającą z Konstytucji.

Zastanawiam się jednak czy moje rozumowanie jest słuszne, bowiem nie jestem prawnikiem i nie znam wszystkich przepisów?

Natomiast muszę dodać, że sytuację taką podyktowało mi życie.

Podczas mojej nieobecności w ferie w lutym 2012 ZUS wysłał do mnie decyzję. Ja nie miałem o tym pojęcia, bowiem mieliśmy wypadek i operację za granicą i wróciliśmy po 3 tygodniach.

A w maju odebrałem tytuły wykonawcze i zajęto mi konto w banku.

Ja sobie jakoś daję z tym radę, bowiem zajrzałem do swoich akt w ZUS-ie i okazało się, że decyzję wysłali na fikcyjny adres, czyli nieskutecznie, a rzekome zaległości były przez nich wymyślone i już mi je szybko umorzyli, a teraz zaczęli się ze mną droczyć, że to wina systemu, a nie ich. Jakoś dam sobie z tym radę, bo mam wszystko popłacone i raczej teraz ambicjonalnie muszę otrzymać od nich przyznanie się do winy…

Ale pozostała mi wątpliwość co do moich praw przy doręczeniu i takie poczucie niesprawiedliwości, że urząd może mnie pogrążyć bez mojej wiedzy i żadnych podstaw, stąd moje pytanie.

Czy mogę jechać na urlop czy muszę siedzieć w domu bo w każdej chwili jakiś np ZUS może mi przysłać pismo, co w mojej ocenie ogranicza w znacznym stopniu moje prawa pracownika.

Z poważaniem

Dariusz Denis

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-07-09 08:58 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

     nie tak do końca pogrążyć. Można bowiem w niektórych sytuacjach wnosić o przywrócenie terminu. Przytoczę kawałek z Ordynacji podatkowej:

    Art. 162. § 1. W razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na wniosek zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.
    § 2. Podanie o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. Jednocześnie z wniesieniem podania należy dopełnić czynności, dla której był określony termin.
    § 3. Przywrócenie terminu do złożenia podania przewidzianego w § 2 jest niedopuszczalne.
    § 4. Przepisy § 1-3 stosuje się do terminów procesowych.

    Art. 163. § 1. W sprawie przywrócenia terminu postanawia właściwy w sprawie organ podatkowy.
    § 2. W sprawie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia postanawia ostatecznie organ podatkowy właściwy do rozpatrzenia odwołania lub zażalenia.
    § 3. Na postanowienie, o którym mowa w § 1, służy zażalenie.
    informacje o jednostce

    Art. 164. Przed rozpatrzeniem podania o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia organ podatkowy pierwszej instancji, na żądanie strony, może wstrzymać wykonanie decyzji lub postanowienia.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Kati

    Dodano 2020-08-03 22:56 przez Kati

    Kontrola ZUS L4, awizo po terminie

    Dzień dobry, po awizowanym liście z ZUS okazało się, że data kontroli L4 minęła. Co robimy w takiej sytuacji? Jakie mogą być skutki i jak reagować?

  • chicken77

    Dodano 2014-02-24 00:53 przez chicken77

    Ile mam dni na odpowiedź na pismo z ZUS?

    W jakim terminie należy odpowiedzieć na pismo ZUS-u? W wyznaczonym w piśmie? Czy w terminie 30 dni zgodnie z KPA? Ponadto, awizo otrzymałem 13.02, a odpowiedź mam wysłać do 25.02. Gdybym odebrał pismo w ostatnim dniu czyli 27.02 to z automatu odpowiedź byłaby po terminie? Jak odpowiedzieć prawidłowo...

  • ml

    Dodano 2013-07-28 00:50 przez ml

    Ciąża w trakcie drugiej umowy na czas określony

    Witam,
    Od grudnia 2012 otrzymałam umowę na czas określony do marca 2013. W marcu 2013 podpisałam umowę do marca 2014. Aktualnie jestem w ciąży. Termin porodu ok. 6 marca, umowa do 7 marca. Czy oznacza to, że albo pracodawca przedłuży mi umowę na czas nieokreślony, albo zakończy współpracę, a zasiłek...

  • zanetka 69f

    Dodano 2013-07-04 15:15 przez zanetka 69f

    Wypadek w pracy a likwidacja zakładu pracy. Co z odprawą?

    Witam,  
    Obecnie  jestem  na świadczeniu rehabilitacyjnym. ZUS przyznał mi, po wyczerpaniu 182 dni chorobowego, 2 miesiące zasiłku rehabilitacyjnego. Niezdolność do pracy jest wynikiem wypadku w pracy.
    Obecnie firma jest w likwidacji. Inni pracownicy otrzymali wypowiedzenia.
    Czy w przypadku dalszej ...

  • ULA_1

    Dodano 2013-03-02 18:04 przez ULA_1

    Ubezpieczenie OC przedsiębiorcy samodzielnie prowadzącego księgowość?

    Czy osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą i samodzielnie prowadząca księgowość i kadry (nie posiadająca certyfikatu) może ubezpieczyć się od następstw błędów w rozliczeniach z US i ZUS?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Były członek zarządu został obarczony 1,5 milionowym długiem za zobowiązania spółki. Wniósł o wznowienie postępowania podnosząc, iż nie miał szans się odwołać. Organy podatkowe odrzuciły jego wniosek stwierdzając, że decyzja ...

Przedsiębiorca, który ma dług w ZUS, może skorzystać z wakacji składkowych. ZUS przypomina, kto i jak może złożyć wniosek o tę ulgę.

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu zapowiedziano wprowadzenie regulacji mających na celu przejęcie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązku zapłaty świadczenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy. Zmiana ...

Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą urząd skarbowy jeszcze przed upływem terminu zwrotu VAT musi doręczyć przedsiębiorcy postanowienie o przedłużeniu tego terminu. Oznacza to, że do skutecznego przedłużenia terminu nie wystarczy ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania