eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: PracaPrawo pracy a praca w gastronomii


2020-10-12 10:07 autor: Basia 8888

3 465 odsłon

Prawo pracy a praca w gastronomii

Dzień dobry, mam pytanie pracuję w gastronomii jako pomoc kuchenna, umowa na pół etatu i koleżanki umowa na cały etat. Moje pytanie brzmi, czy jeśli szefowa zamknie lokal czy należą nam się normalnie wypłaty? Bądź jeśli szefowa powie, że jestem niepotrzebna i mam nie przychodzić do pracy, co w tej sytuacji z wynagrodzeniem? Proszę o informację.

Pytanie zaktualizowano 2020-10-14 21:31

Co w przypadku gdy firma jest prywatna czy w czasie pandemi szefowa może dać do podpisania umowę na 1/8 etatu

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2020-10-12 16:30 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

    Wszystko zależy od tego w jakim trybie odbędzie się zamknięcie lokalu usługowego. Jeżeli zamknięcie jest tymczasowe i nastąpi np. ze względu na COVID-19, a pracownicy będą wciąż gotowi do pracy i jedyną przeszkodą w jej wykonywaniu będzie czasowe zamknięcie miejsca pracy, to w myśl art. 81 Kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje tzw. wynagrodzenie przestojowe.
    Jeżeli pracodawca likwiduje zakład pracy i w związku z tym zwalnia pracowników z przyczyn ich niedotyczących, to wynagrodzenie należy się za okres do ostatniego dnia zatrudnienia, a poza tym, jeżeli pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników – prawdopodobnie również odprawa z tytułu zwolnień grupowych.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-10-15 13:14 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

    Jeżeli chodzi o zmianę warunków zatrudnienia w ramach następstw pandemii, pracodawca może obniżyć wymiar czasu pracy o 20%, nie więcej niż do 0,5 etatu (wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy) – art. 15g Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Dzieje się to wówczas na podstawie zawartego porozumienia z zakładowymi organizacjami związkowymi lub wybranymi przedstawicielami pracowników, czyli nie jest niezbędna do tego odrębna zgoda każdego pracownika. Jeżeli pracownik otrzymał nową umowę i to na 1/8 etatu, wygląda to raczej na zmianę niezależnie od pandemii. Niezależnie od pandemii, pracodawca może zaproponować konkretne warunki zatrudnienia. Jednym z nich jest wymiar etatu.
    Jednak, aby się upewnić sugeruję kontakt z działem zajmującym się w firmie naliczaniem wynagrodzeń (kadry i płace, księgowość) i po prostu zapytać, czy było zawierane porozumienie, jakiej treści i na podstawie jakich konkretnych przepisów. Możliwe, że zmiany te były ogłaszane w sposób przyjęty u pracodawcy, ale do pracownika nie dotarły.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Basia 8888

    Dodano 2020-10-23 17:16 przez Basia 8888

    Praca w gastronomii. Czy po zamknięciu lokali z powodu COVID-19 pracownikom należą się wynagrodzenia

    Dzień dobry, pracuję w gastronomii, umowa na pół etatu zawarta do marca 2021. Co w sytuacji gdy restauracja jest zamknięta na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia - czy należy mi się wypłata? 
    Czy pracodawca może zmienić mi umowę bądź dać wypowiedzenie? Dodam że pracuję dopiero 1.5 miesiąca. Pros...

  • Kamila 4433

    Dodano 2018-10-13 10:59 przez Kamila 4433

    Powrót do pracy po postojowym

    Witam,mam umowę o pracę na pół etatu do 15 grudnia. I do tego momentu jestem w domu, bo pracodawca zamknął zakład i muszę pracować w domu (robić rezerwacje, odbierać telefony). Pracodawca dał mi do podpisania oświadczenie, że po postojowym wróce do pracy,  inaczej zapłacę karę 3000 zł. Podpisałam, b...

  • Pomocadam

    Dodano 2018-08-02 00:46 przez Pomocadam

    Czy należy mi się za to zapłata?

    Witam,jestem niepełnoletni, podjąłem pracę cukiernika bez żadnej umowy byłem 2 dni, jednak mi się nie spodobało, o czym poinformowałem. Czy należy mi się wypłata za te 15 godzin pracy? I co mam zrobić, jeżeli nie będą chcieli mi wypłacić?

  • on_4545

    Dodano 2018-01-04 11:07 przez on_4545

    Płatne postojowe

    Witam, w tym miesiącu moja firma organizuje imprezę karnawałową do pracowników. Impreza ta przypada w dzień pracujący, w związku z tym 2 i 3 zmiana (odpowiedni praca 14.00 - 22.00 i 22.00-06.00) mają wolne  - płatne postojowe 100%. Natomiast 1 zmiana (6.00-14.00) przychodzi normalnie do pracy. Czy t...

  • gastronomia123

    Dodano 2014-05-07 17:22 przez gastronomia123

    Płaca i praca w gastronomii

    Witam,
    mam kilka pytań odnośnie pracy w gastronomii. Pracuję w restauracji , która znajduje się w obiekcie hotelowym. Mam umowę o pracę na pół etatu, choć co miesiąc liczba godzin jest większa niż 80.
    1. Czy w takim wypadku mogę domagać się wynagrodzenia za godziny nadliczbowe i ile wynosi takie dod...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

- Dwie podwyżki płacy minimalnej w tym samym roku nigdy więcej nie powinny mieć miejsca – przekonują przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie. Podwyżka, która ma miejsce w lipcu 2024 jest symboliczna, bo to ...

Rozpoczęły się wakacje. Nadmorskie miejscowości zapełniły się turystami. A w związku z tym wzrosło zapotrzebowanie na pracowników. Najwięcej ofert pracy pojawiło się w handlu - lokalach usługowych czy dyskontach. Najwięcej w tym roku ...

W roku 2024 płaca minimalna, podobnie jak w obecnym, wzrośnie dwukrotnie od stycznia oraz od lipca. Podwyżka ta będzie miała charakter rekordowy, bo sięgnie odpowiednio ponad 20% w stosunku do roku 2023.

Osoba na tym stanowisku, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się wykonywaniem prac pomocniczych w kuchni. Pomoc kuchenna nie podejmuje decyzji dotyczących przyrządzenia poszczególnych potraw, ale przygotowuje je pod nadzorem kucharza. Może ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania