eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: PracaPrzywrócenie do pracy


2020-10-08 13:17 autor: konto usunięte

1 573 odsłon

Przywrócenie do pracy

Ostatnie 4 miesiące przebywałam na urlopie wychowawczym, podczas którego w sierpniu otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na zwolnienia grupowe. Umowa była na czas nieokreślony. Rozwiązana została z dniem 30.09.2020 r.

W dniu 07.10.2020 dowiedziałam się, że jestem w 8 tygodniu ciąży, a więc w ciążę zaszłam jeszcze podczas okresu wypowiedzenia. Jak powinnam zachować się w takiej sytuacji? Żądać od pracodawcy przywrócenia umowy o pracę i biegu urlopu wychowawczego?

Jaki czas pracodawca ma na ustosunkowanie się do mojego wniosku? Czy po przywróceniu do pracy mogę zostać zobowiązana do powrotu fizycznego do pracy, pomimo wcześniejszego biegu urlopu wychowawczego?

Pytanie zaktualizowano 2020-10-19 15:31

Dzień dobry, dnia 10.08.2020 otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony podczas przebywania na urlopie wychowawczym - z końcem stosunku pracy dnia 30.09.2020.

W dniu 14.10.2020 zostałam przywrócona do pracy ze względu na przedstawienie zaświadczenia o pozostawaniu w 7 tygodniu ciąży, czyli zajście w ciążę w okresie wypowiedzenia. Dziś jednak pracodawca żąda ode mnie usprawiedliwienia nieobecności od dnia 01.10.2020 r. - przedstawienia zaświadczenia lekarskiego od dnia 01.10.2020 co jest niemożliwe, gdyż w tym czasie nie wiedziałam o fakcie ciąży i nie korzystałam ze zwolnienia chorobowego.

Proszę o informację czy przywracając mnie do pracy pracodawca nie powinien przywrócić również biegu urlopu wychowawczego, na którym przebywałam przed wypowiedzeniem?

Pytanie zaktualizowano 2020-10-19 15:31

Pracodawca wymaga przedstawienia ZWOLNIENIA LEKARSKIEGO - źle napisałam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2020-10-08 16:02 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

    W obliczu nakreślonej sytuacji ma Pani prawo żądać, aby wypowiedzenie zostało uznane za bezskuteczne (pracodawca ma obowiązek cofnąć swoje oświadczenie woli). Należy przy tym dostarczyć zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży.

    Nie ma ustawowego terminu, w którym pracodawca powinien odnieść się do Pani żądania, jednak zważywszy na fakt, że pracownik ma prawo odwołać się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma (art. 264 Kodeksu pracy), a termin ten już upłynął i może Pani odwołać się do sądu pracy wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu (jest na to 7 dni od pozyskania informacji o ciąży – art. 265 Kodeksu pracy), zasadne jest narzucenie pracodawcy terminu udzielenia odpowiedzi. A gdyby nawet pracodawca nie zachował tego terminu „Przyczyną usprawiedliwiającą uchybienie terminu może być także prowadzenie przez strony stosunku pracy pertraktacji ugodowych, które mają na celu doprowadzenie do polubownego zakończenia sporu, a co najmniej podjęcie przez pracownika rozsądnej próby polubownego załatwienia sporu na drodze pozasądowej” (Wyrok Sądu Najwyższego z 30 maja 2017 r. I PK 174/16).

    Przywrócenie do pracy powinno nastąpić na poprzednich warunkach. Ewentualne zobowiązanie Pani do powrotu fizycznego do pracy byłoby bezpodstawne, zważywszy na fakt, że w trakcie rozwiązania umowy nie świadczyła Pani pracy lecz przebywała na urlopie wychowawczym.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Ewelajna1234

    Dodano 2016-11-21 00:20 przez Ewelajna1234

    Urlop wychowawczy a ciąża. Kiedy powiedzieć o ciąży?

    Witam,z dniem 31.12.2016 kończy mi się urlop wychowawczy. Obecnie jestem w 4. tygodniu ciąży i po skończonym urlopie wychowawczym chcę przejść od razu na L4. Kiedy powinnam o tym poinformować pracodawcę?Czy jeżeli powiem wprost, że jestem w ciąży i będę przebywać na L4, to grozi mi zwolnienie? Jeste...

  • annsoc90

    Dodano 2016-11-06 20:55 przez annsoc90

    Koniec płatnego wychowawczego a druga ciąża

    Skończył mi się urlop wychowawczy płatny 4.11.2016 i od 5.11.2016 jestem na zwolnieniu. Termin porodu mam na 3.01.2017. Czy w tej sytuacji szef może mnie zwolnić, czy nie? Umowę mam na czas nieokreślony.

  • serduszko

    Dodano 2019-10-08 23:23 przez serduszko

    W jaki sposób mogę przerwać urlop wychowawczy?

    Witam,obecnie od 17 sierpnia 2019 roku jestem na urlopie wychowawczym. Właśnie się dowiedziałam, że jestem w drugiej ciąży. Więc chciałabym zrezygnować z urlopu wychowawczego, ponieważ jest on w moim przypadku bezpłatny i przejść na zwolnienie lekarskie, które jest płatne 100 %. W jaki sposób mogę t...

  • Ona1993

    Dodano 2022-04-29 08:05 przez Ona1993

    Wychowawczy a druga ciąża

    Witam. 8.06 kończy mi się urlop wychowawczy, ale prawdopodobnie jestem w ciąży. Umowę mam na czas nieokreślony. Czy w takiej sytuacji mogę poinformować wcześniej pracodawcę o zaistniałej sytuacji i nie zostanę zwolniona? Jeśli tak, to zwolnienie powinnam dostarczyć 9.06?

  • Aleolaolka

    Dodano 2019-01-29 18:14 przez Aleolaolka

    Ciąża na wypowiedzeniu umowy

    Witam,obecnie przebywam na wypowiedzeniu umowy na czas nieokreślony. Umowę wypowiedział pracodawca. Do końca wypowiedzenia zostały mi 2 dni... Dziś dowiedziałam się, że jestem we wczesnej ciąży 2-3 tydzień. Co powinnam zrobić żeby nie stracić świadczeń?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Rozwiązanie umowy o pracę to dla pracodawcy każdorazowo spore wyzwanie. Trudno bowiem przewidzieć, jak zareaguje zaskoczony pracownik, czy uda się dojść do porozumienia i czy wskutek rozwiązania umowy nie będziemy musieli spotykać się z ...

Kobiety w ciąży oraz pracujące mamy należą do szczególnej grupy pracowników. Podlegają ochronie w pracy zawodowej, mają także dodatkowe prawa i przywileje wynikające z Kodeksu pracy. Regulacje te ułatwiają łączenie aktywności na polu ...

W przypadku bycia zwalnianym trudno jest mówić o przywilejach, ale pracownicy, którzy będą obejmowani zwolnieniami grupowymi muszą pamiętać o tym, że nie jest to standardowy system rozstania z firmą. Osobom odchodzącym należy się ...

W obliczu walki z negatywnymi skutkami pandemii niemała wcale rzesza firm zmuszona była zdecydować się na tak trudny krok, jak redukcja etatów. Zwolnienia grupowe lub indywidualne dotknęły i ciebie? Szef wręczył ci wypowiedzenie umowy o ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania