eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: PracaTłumacz przysięgły. Jakie są formy rozliczenia?


2014-07-12 15:09 autor: mademoisellemb

6 165 odsłon

Tłumacz przysięgły. Jakie są formy rozliczenia?

Witam,

niedawno zostałam tłumaczem przysięgłym. W związku z tym, chciałabym się dowiedzieć, na podstawie jakiego dokumentu powinnam rozliczać się z sądami, prokuraturą, policją czy organami administracji publicznej?

Nie prowadzę działalności, czynności dla w/w podmiotów wykonuję jako osoba fizyczna, bez podpisywania jakichkolwiek umów.

Będę wdzięczna za odpowiedź.

MB

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-07-15 08:47 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Zapewne będą to przychody z działalności wykonywanej osobiście. Czy przy wypłacie wynagrodzenia sądy, prokuratura itp. potrącają zaliczkę na podatek dochodowy (w uproszczeniu, czy dostaje Pani mniejszą kwotę niż wynika z ustaleń, a więc pomniejszoną o obciążenia)?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-15 09:00 autor odpowiedzi: Łukasz Obrał - radca prawny

    Jest to działalność wykonywana osobiście. Przychodów nie wpisuje się do KPiR.

    Należy jednak obliczyć i odprowadzić podatek VAT. Czyli musi być wpis w ewidencji VAT.

    Dla sądu nalezy wystawić rachunek - tłumacze często wystawiają faktury VAT. Pamiętać nalezy jednak, że podstawą obliczenia VAT nie jest rachunek czy faktura ale postanowienie sądu o przyznaniu wynagrodzenia tłumaczowi (kwota w postanowieniu może byc inna niż w rachunku/fakturze).

    VAT należy zaksięgować po dokonaniu wpłaty wynagrodzenia przez sąd a nie w momencie wystawienia rachunku czy faktury.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-21 09:43 autor odpowiedzi: mademoisellemb

    Witam,

    Kwota wypłacana przez wspomniane organy jest pomniejszana o zaliczkę na podatek dochodowy i wiem od innego tłumacza, że w PIT 11 wypełniona jest rubryka dla działalności wykonywanej osobiście. Zatem powinnam wystawić rachunek dla osób podmiotowo zwolnionych z VAT czy inny? Jak powinnam postąpić, żeby nie mieć później problemów z US czy innymi organami?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Wojtek K.

    Dodano 2014-01-24 20:16 przez Wojtek K.

    Sprzedaż w internecie. Czy muszę się rozliczać z urzędem skarbowym?

    Jestem studentem, osobą fizyczną. Nie posiadam działalności gospodarczej, przygotowuję się do sprzedaży zarobkowej na allegro poprzez tańszy zakup przedmiotów na zachodnich serwisach aukcyjnych i sprzedaży na polskim allegro.
    Pytanie odnosi się do tego, czy muszę się rozliczać z urzędem skarbowym? J...

  • konto usunięte

    Dodano 2015-02-04 13:23 przez konto usunięte

    Osoba fizyczna świadcząca usługi dla firmy zagranicznej

    Witam, jestem osobą fizyczną pracującą na etacie. Dodatkowo chciałabym świadczyć okazjonalnie usługi pośrednictwa handlowego w Polsce dla podmiotu gospodarczego. Czy muszę zakładać własną działalność gospodarczą, czy wystarczy dopisanie tak osiągniętych przychodów do zeznania rocznego? W jaki sposób...

  • diabel

    Dodano 2015-01-10 18:14 przez diabel

    Wynajem jachtu. Kiedy muszę odprowadzić podatek?

    Witam,otóż jestem osobą fizyczną zatrudnioną na pełnym etacie i będę posiadał jacht żaglowy - mam w planie jego czarterowanie (wynajmowanie) innym osobą. Teraz nie wiem, czy do prowadzienia takiej działalności muszę założyć firmę lub nie?Jeśli nie, to co muszę odprowadzić (jakie podatki ) i co opłac...

  • bnr

    Dodano 2014-12-08 20:23 przez bnr

    Ile podatku zapłacę za sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat?

    Chce zainwestować i wziąć kredyt na mieszkanie w wysokości 160 000 zł i chcę je sprzedać za 200000 zł.Czy mam prawo do takiej inwestycji jako osoba fizyczna? Jeśli tak, to jakie czekają mnie koszty podatku lub inne?

  • NT

    Dodano 2014-07-25 10:52 przez NT

    Umowa o dzieło między osobami fizycznymi

    Jestem z wyksztalcenia architektem wnętrz (po ASP, mgr sztuki), nie prowadzę działalności gospodarczej. Zawarłam z osobą fizyczną umowę o dzieło na wykonanie projektu wnętrza dla tej osoby.
    Kto jest zobowiązany do zapłaty zaliczki podatku? Czy jest możliwość np. pisemnie przenieść odpowiedzialność z...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

Dochody z pracy w Polsce tutaj są opodatkowane. Natomiast w przypadku opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym, ta ich część, która przypada na wynajem nieruchomości w Wielkiej Brytanii, nie będzie wykazywana w ...

Przychody ze sprzedaży własnej książki stanowią dla podatnika przychody z praw majątkowych. Przy liczeniu podatku może on uwzględnić rzeczywiście poniesione na ten cel koszty uzyskania przychodu (np. wydania książki) - uznał Dyrektor ...

W przypadku uzyskania dochodów ze źródeł położonych na terytorium RP podlegających opodatkowaniu wg skali podatkowej oraz z działalności prowadzonej na terytorium Niemiec, wnioskodawczyni jest obowiązana do złożenia zeznania PIT-36, w ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania