2013-06-11 12:37 autor: j_s_A_o
10 262 odsłon
Witam,
Otrzymałem mieszkanie od rodziców w ramach darowizny. Chcę je sprzedać przed upływem 5 lat, a pieniądze przeznaczyć na kupno nowego. Razem z żoną staramy się o kredyt na nowe mieszkanie (100% wartości). Pytanie: Czy ma znaczenie kolejność transakcji - najpierw kupno, potem sprzedaż (ewentualnie sprzedaż - kupno), aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej?
Jeżeli najpierw musimy wziąć kredyt (100% wartości nowego), a potem sprzedać obecne mieszkanie, w jakiej chwili dokładnie możemy to zrobić (dopiero z chwilą otrzymania aktu notarialnego, umowna kupna sprzedaży)?
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
2013-06-11 12:51 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak
j_s_A_o skomentował/a odpowiedź 2013-06-11 13:03
tylko, co w przypadku gdy kredyt będzie zaciągany na 100 proc wartości mieszkania,a dopiero po uzyskaniu pieniędzy ze sprzedaży nastąpi wcześniejsza spłata kredytu zaciągniętego w celach mieszkaniowych? Czy wtedy kolejność zawierania transakcji jest również taka sama?
Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl
2013-06-11 13:11 autor odpowiedzi: j_s_A_o
rozumiem ze sa mozliwe 2 opcje, tak?
1)sprzedaz mieszkania > kredyt na nowe mieszkanie (na kwote pomniejszona ze sprzedaży starego mieszkania)>kupno nowego
2)kredyt -> kupno nowego -> sprzedaz starego i wplata na poczet szybszej splaty kredytu
2013-06-11 16:07 autor odpowiedzi: konto usunięte
Na wszelki wypadek podaj rok otrzymania mieszkania.
Bo gdybyś otrzymał je w 2008, to odpowiedź będzie zupełnie inna.
2013-06-12 10:47 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak
Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl
2013-06-17 19:44 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Jeżeli chodzi o przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży na spłatę kredytu, możliwa jest tylko jedna opcja: tj. najperw zaciągnięcie kredytu, a później sprzedaż i spłata kredytu z tych środków (wraz z odsetkami).
Ustawodawca wskazuje wprost, że celem mieszkaniowym jest spłata kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia.
Nie możemy tutaj zatem uwzględnić kredytu zaciągniętego po sprzedaży. Niemniej przekazanie tych pieniędzy na kupno nowego mieszkania także korzysta ze zwolnienia. W tym przypadku (gdy nowe mieszkanie jest droższe), zaciągnięty na pozostałą część tego mieszkania kredyt nie będzie trakowany na potrzeby omawianego zwolnienia jako wydatek na cele mieszkaniowe.
Oczywiście powyższe przy założeniu, że darowizna nastąpiła po roku 2008.
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2013-10-20 23:01 autor odpowiedzi: Milosz
Witam
Chciałbym się podczepić pod tę dyskusję dopytując o jeszcze jeden scenariusz.
Posiadam aktualnie zaciągnięty kredyt na mieszkanie (A) zakupione w 2011 roku. Mamy w planach zakup mieszkania w innym mieście i chcielibyśmy uniknąć płacenia podatku w wyniku sprzedaży mieszkania aktualnie posiadanego. Mieszkanie nowe byłoby droższe.
Chcielibyśmy zaciągnąć nowy kredyt na zakup nowego mieszkania (B) i po jego wyremontowaniu sprzedać aktualnie posiadane (A).
Czy taki scenariusz jest możliwy?
1. Zaciągnięcie kredytu na mieszkanie (B), remont mieszkania (B). Sprzedaż mieszkania (A) i przeznaczenie pieniędzy na spłatę pozostałości kredytu na mieszkanie (A) i nadpłatę kredytu na mieszkanie (B).
Czy jako cele mieszkaniowe można rozumieć spłatę pozostałości kredytu na mieszkanie A i nadpłatę kredytu na mieszkanie B.
2. Inny rozważany przez nas scenariusz to zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania (B). Sprzedaż mieszkania (A). Przeznaczenie części pieniędzy na spłatę kredytu (A) i remont mieszkania (B).
Będę wdzięczny za informację.
Pozdrawiam
M.
Dodano 2013-05-20 09:41 przez Jaroo123
Witam,
Posiadam nieruchomość od roku 2010 (mieszkanie o wartości ok. 115000 zł). Nieruchomość dostałem w darowiźnie. Mieszkanie jest na mnie, ale już w chwili nabycia byłem z żoną po ślubie. W tym roku chcemy zakupić mieszkanie, mamy już upatrzone mieszkanie w cenie 100000 zł, które chcemy kupić na ...
Dodano 2013-07-21 12:56 przez mmiicchhaall
Witam,
Po śmierci babci moja mama, na którą jest zapisane mieszkanie babci właśnie niedawno je sprzedała (przed upływem 5 lat). Pieniądze z mieszkania chce przekazać mnie - aktem darowizny. Ja z kolei mam zamiar przeznaczyć je z żoną na zakup nowego mieszkania.
Moje pytanie dotyczy podatku od sprzed...
Dodano 2013-07-15 09:44 przez jeden
W 2009 roku dostałem mieszkanie od brata w formie darowizny. Mieszkanie było warte 90 tysięcy. W 2012 ożeniłem się i teraz kupujemy większe mieszkanie. Podarowane mieszkanie sprzedałem za 100 tysięcy. Z tej kwoty 75 tysięcy chcemy przeznaczyć na nowe mieszkanie. Kredyt bierzemy na 150 tysięcy. Warto...
Dodano 2013-02-03 23:07 przez Wies
Jaki podatek zapłacę jeżeli w 2011 roku sprzedałem mieszkanie, które rok wcześniej otrzymałem w darowiźnie od rodziców? Mieszkałem tam od urodzenia. Złożyłem PIT-39, a w 2012 roku kupiłem dom w Anglii. Dochód ze sprzedaży włożyłem na wpłatę depozytu (czyli wpłatę własną reszta na raty). Jak mam to z...
Dodano 2013-10-24 19:28 przez anika_t
Witam,
bardzo proszę o radę w kwestii ewentualnego podatku od sprzedaży nieruchomości. Sytuacja wygląda następująco: 3 lata temu otrzymałam drogą darowizny mieszkanie od mojej mamy. Ona nabyła je kilka lat wcześniej drogą kupna od dewelopera, zaciągając przy tym wspólnie z moim tatą kredyt hipoteczn...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Zwrot darowizny z punktu widzenia podatkowego jest równoznaczny z jej nabyciem. A więc szybka sprzedaż takiego odzyskanego mieszkania będzie wiązać się z koniecznością zapłaty podatku. I na dodatek nie można obniżyć kwoty dochodu z ...
Zbycie nieruchomości przed upływem 5 lat od zakupu podlega opodatkowaniu, chyba że w okresie kolejnych pełnych 3 lat kalendarzowych od tego zbycia uzyskane pieniądze przeznaczy się na własne cele mieszkaniowe. Prawo do ulgi mieszkaniowej ...
Sprzedaż nieruchomości może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku. Sprzedawca w ten sposób osiąga bowiem przychód, który co do zasady jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) lub odpowiednio podatkiem ...
Zarówno darowizna do majątku wspólnego małżonków, jak i umowa rozszerzająca wspólność małżeńską majątkową wywołuje takie same skutki W PIT, tzn. nie stanowi nabycia tej nieruchomości lub prawa w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ...