Witam. Mam ogromną prośbę i liczę na pomoc Państwa. Mąż od 2000 roku jest współwłaścicielem gospodarstwa rolnego. Dzielił współwłasność z bratem.
W połowie lutego zakończyła się sprawa w sądzie o zniesienie współwłasności. Mąż ma spłacić brata w kwocie 80.000 zł w dwóch ratach (1 w kwietniu, 2 w lipcu). Czekamy na uprawomocnienie wyroku.
Mam pytanie czy od tego mąż będzie musiał zapłacić jakiś podatek? Czy tylko brat podatek od wzbogacenia? Jest to dla nas ważne. Jeśli tak, to ile mamy czasu na zapłacenie takiego podatku i w jakiej kwocie?
Dodano 2013-02-08 15:04 przez anmar
Jakiej wysokości podatek PCC jest do zapłacenia w przypadku, gdy mieszkanie jest własnością dwóch braci w równych częściach i jeden z braci przekazuje swoją część odpłatnie drugiemu z braci. Wartość rynkowa mieszkania wynosi 300 tys., a spłata wynosi 1/2 tej kwoty czyli 150 tys.
W ustawie o podatku ...
Dodano 2015-06-30 19:08 przez konto usunięte
W 2013 r. zostałam na mocy aktu notarialnego ustanowiona współwłaścicielem (wraz z rodzicami - 3 współwłaścicieli) domu w budowie. W 2015 r. współwłasność moich rodziców została zniesiona i od tego czasu jestem jedynym właścicielem nieruchomości.
Czy mój mąż, z którym zawarłam związek małżeński, mus...
Dodano 2015-03-18 18:27 przez konto usunięte
Witam,od 2008 roku byłam jednym ze współwłaścicieli mieszkania otrzymanego w spadku. W 2014 r. zniosłam współwłasność poprzez podpisanie w sądzie ugody, która mówiła, że jeden ze współwłaścicieli zostaje jedynym właścicielem i musi on spłacić pozostałych współwłaścicieli w terminie roku od uprawomoc...
Dodano 2013-03-01 12:11 przez KLON
Co mogę zrobić, gdy nie zgadzam się z wniesionym wnioskiem do sądu o zniesienie współwłasności.
Dodano 2013-02-21 08:50 przez kasiulek9871
Witam. Mam dwa pytania. Mąż jest po sprawie zniesienia współwłasności z gospodarstwa. W wyroku ma zasądzoną spłatę pieniężną na rzecz brata w kwocie 80.000 zł. Mam pytanie, ile dni od wyroku jest czas na uprawomocnienie?
A drugie pytanie, to czy mąż będzie od tej spłaty zapłacić jakiś podatek czy br...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
W świetle art. 195 Kodeksu cywilnego współwłasność polega na tym, że własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Co istotne, jak stanowi art. 198 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać ...
W przypadku umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży na podmiocie nabywającym rzecz lub prawa majątkowe ponad udział we ...
Podatnik, który wskutek powołania się na zawartą pożyczkę przed organem podatkowym musi zapłacić z tego tytułu podatek w wysokości 20% jej wartości, nie powinien dodatkowo płacić odsetek podatkowych za zwłokę - uznał Naczelny Sąd ...
Ile warta jest nieruchomość? Odpowiedź wydaje się oczywista – tyle, ile zapłacił za nią nabywca albo tyle, ile wynika z wyceny na podstawie cen rynkowych w okolicy. A ile warta jest nieruchomość, obciążona kredytem hipotecznym?