2013-02-25 15:07 autor: konto usunięte
4 306 odsłon
Jestem współwłaścicielem nieruchomości wspólnej, na terenie której wynajmuję lokale użytkowe. Zakładanie firmy nie miałoby żadnego uzasadnienia ekonomicznego, z uwagi na stosunkowo niewielkie dochody i to do podziału między kilkunastu współwłaścicieli. Taka firma musiałaby upaść po pierwszym miesiącu działalności.
Czy wobec tego, istnieje możliwość zadośćuczynienia przepisom skarbowym bez tej konieczności i jaki, w takim razie, byłby tryb odprowadzania podatków?
2013-02-25 16:57 autor odpowiedzi: konto usunięte
2013-02-25 23:14 autor odpowiedzi: konto usunięte
Nieruchomość jest współwłasnością niepodzieloną. Nie ma zarządcy, a ja i jeszcze inna współwłaścicielka, moja kuzynka, wynajmujemy lokale na jej terenie, przy czym ja podjąłem się składania sprawozdań z mojej działalności oraz rozliczania pożytków z pozostałymi współwłaścicielami, natomiast ona odmawia wszelkich rozliczeń. Założona przeze mnie, sprawa sądowa trwa już kilka lat. Mimo, wielokrotnie przeze mnie składanego wniosku o przekazanie do akt dokumentacji pożytków uzyskiwanych z wynajmu przez moja kuzynkę sąd stosuje rozmaite uniki, by tego nie zarzadzić. Ostatnio nawet usiłował zamknąc postępowanie, które zostało wznowione po pozytywnym rozpatrzeniu mojego zażalenia przez sąd apelacyjny. Wobec przytoczonych tu faktów, szczególnie zależy mi na tym, by samemu nie popełnić błędu, który mógłby być wykorzystany przeciwko mnie. Dziękuję za wyrazy gotowości udzielenia mi porady !
z poważaniem,
Konrad Grzywiński
2013-02-26 14:59 autor odpowiedzi: konto usunięte
Nie zakladamy firm. W tym przypadku działamy w oparciu o przepisy KC o współwłasności.
Nie jestem prawnikiem (tu potrzeba cywilisty i do tego specjalistę od nieruchomości), więc niewiele Panu pomogę.
Wyrażę tylko prywatną opinię, że jeśli Pan, albo kuzynka wynajmujecie lokale najemcom bez zgody współwłaścicieli, to są to czynności bezwzględnie nieważne.
Może pomoże:
Dodano 2013-08-12 22:01 przez atena
Witam,
Wynajmuję mieszkanie od lipca br. i jestem w Anglii. Nie wiem, jak mam się rozliczać z urzędem skarbowym. Pobieram opłatę za wynajęcie w wysokości 1000 zł.
Proszę o poradę.
Dodano 2013-07-01 21:33 przez konto usunięte
Witam,
Najem mieszkania od spadkobiercy, gdzie nie odbyła się sprawa sądowa o nabycie spadku - jak i o podział spadku. Spadkobierców jest kilka. Owe mieszkanie wynajmuje jeden ze spadkobierców jakiejś tam osobie i on pobiera tylko czynsz. Czy tylko ten spadkobierca, co pobiera czynsz płaci podatek d...
Dodano 2013-03-18 14:01 przez Jolanta
Wynajmuję niewielkie pomieszczenie fundacji, która przechowuje tu materiały biurowe i ma siedzibę rejestracyjną (chodzi o adres korespondencyjny fundacji). Wynajem w oparciu o umowę, niewielka opłata comiesięczna - odprowadzam podatek 8,5%. Czy postępuję zgodnie z obowiązującym prawem?
Dodano 2013-06-25 09:30 przez Krzysztof
Chcę wynająć moje 10 miejsc postojowych w garażu podziemnym. Nie chcę przy tym zakładać żadnej działalności. Chcę rozliczać się z US ryczałtem (8,5%). Wiem, że taka usługa nie jest zwolniona z VAT-u. Słyszałem, że do pewnej kwoty uzyskanego przychodu, mogę być zwolniony z VAT-u.
Czy muszę prowadzić ...
Dodano 2014-01-07 14:06 przez anna0601
Zamierzam wynająć dom, który jast współwłasnością nie spokrewnionych osób. Podatek do US będę opłacać ryczałtem 8,5%.
Czy podatek muszą opłacać po 50% współwłaściciele czy może jedno z nich? Czy do tego potrzebne bedą jakieś upoważnienia?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy VAT, należy wliczać uzyskany od najemcy zwrot kosztów ponoszonych opłat administracyjnych, wieczystego użytkowania oraz podatku od nieruchomości - uznał Dyrektor Krajowej ...
Prowadzisz firmę i jednocześnie trudnisz się prywatnym najmem? Dla podatku VAT jesteś jednym przedsiębiorcą. To z kolei wywołuje określone skutki na potrzeby rozliczania tego podatku.
Wartość sprzedaży z tytułu świadczenia usług wynajmu nieruchomości mieszkalnych zwolnionych przedmiotowo z podatku od towarów i usług (zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy) należy brać po uwagę przy ustaleniu wartości limitu w kwocie ...
Dla usług najmu ustawodawca przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. I tak zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT, w przypadku tych czynności obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury. Przy czym ...