2012-02-20 15:09 autor: zib1980
2 727 odsłon
Witam,
Chciałem spytać o następującą rzecz - chodzi mi o dopełnienie wszystkich formalności przy nabyciu nieruchomości w Polsce w 2011 roku formą dziedziczenia po rodzicach (byłem w tym mieszkaniu zameldowany od urodzenia, z rodzeństwem już jest sądowo uporządkowana ta sprawa) i jej sprzedaży jeszcze w tym samym 2011 roku, po czym całość tych środków finansowych wykorzystałem do zakupu nieruchomości na terenie Słowacji, także w 2011 roku.
Na polskim Urzędzie Skarbowym było składane jedynie SD-2 tzn. zgłoszenie nabycia przez dziedziczenie.
Teraz mnie zastanawia fakt, czy coś jeszcze muszę złożyć po polskiej lub słowackiej stronie (jestem rezydentem podatkowym na Słowacji od kilku lat). Tutaj mi powiedziano że przy zakupie nieruchomości nie trzeba nic składać, a jak to wygląda w Polsce? Mam obowiązek jeszcze coś złożyć? Zakup lub sprzedaż nieruchomości
(jeśli była zwolniona z podatku) wymaga jeszcze dodatkowych formalności?
dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź
2012-02-22 19:56 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Co do zasady przychód wystąpi. Zgodnie z postanowieniami polsko-słowackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zyski, osiągnięte przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z przeniesienia tytułu własności majątku nieruchomego, położonego w drugi Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. W uproszczeniu mówiąc - jeżeli nieruchomość znajduje się w Polsce i sprzedaje ją osoba mająca rezydencję podatkową w Słowacji - przychód uzyskany z jej sprzedaży może być opodatkowany w Polsce. Jak łatwo się domyśleć polski fiskus nieomieszkał go opodatkować ;).
No ale skoro nakazują rozpoznać przychód, to czemu by nie skorzystać ze zwolnień ;). Tutaj chodzi o to, które znalazło się w art. 21 ust. 1 pkt 131 polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mówi ono, że jeżeli w terminie 2 lat pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe, to podatku płacić nie trzeba. Własnym celem mieszkaniowym jest natomiast m.in. nabycie nieruchomości mieszkalnej położonej w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.
Słowacja jest w Unii, a więc zwolnienie przysługuje o ile nabyta nieruchomość jest mieszkalną.!
W US proszę złożyć formularz oznaczony sybmolem PIT-39
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.